Předchozí
1 z 6
Další

Sochy z lípového dřeva tvoří nejraději ve svém vyškovském ateliéru sochař Tomiš Zedník. „Studoval sochařinu v Uherském Hradišti a tvrdilo se, že je tam takový akademičtější přístup. Dbalo se hlavně na nápadu a aby umělec byl co nejvíce svůj. Také si hlavně cením nápadu a aby byl originální,“ vysvětluje.

Tomiš Zedník.Zdroj: Osobní archiv

Často tvoří na zakázku. Požadavky lidí někdy bývají netradiční, dokáže se s nimi ale vyrovnat. Neshod se neobává. „Většinou zákazníka sám nasměruji tak, aby to vyhovovalo i mě. Na vše kreslím návrhy a vyřezávám až po jejich odsouhlasení. Asi nejkurióznější byl požadavek koně a klavíru. Nakonec to byl pegas s klavíry místo křídel a dopadl výborně,“ popisuje Zedník.

Ukázka tvorby.Zdroj: Osobní archiv

Vyškované každé Vánoce na Masarykově náměstí obdivují jeho dřevěný betlém s figurami v životní velikosti. Ten přitom každý rok rozšiřuje. Naposledy přibyl zastřešený most, osel s mužem, který zvíře vede, rybář a myslivec. „Koncept jsme vymýšleli spolu s otcem. Začal jsem kreslit návrhy a figury mě napadaly samovolně. Nejvíce mě bavil rybář,“ říká.

Tomiš Zedník.Zdroj: Archiv Deníku

Další rozšíření je předjednané na další tři roky. „Letos se budou doplňovat postavy do stávajících staveb. Ve vodě pod mostkem přibydou kačenky, labutě a chlapeček, který je krmí. Před původním betlémem pak bude anděl a nějaké hrající si děti,“ popisuje sochař.

Ukázka tvorby.Zdroj: Osobní archiv

Rád pracuje se dřevem, ale nebrání se ani experimentům. „Mám rád hlavně kombinace mých řezeb ze dřeva s různými součástkami a předměty z jiných materiálů,“ doplňuje Zedník. Za sebou již má také výstavy v Polsku a Německu. Ohlas si pochvaluje. „Dokonce jsem tam nějaká díla prodal. Pochopili humor v mé tvorbě, i když je všude trochu jiná mentalita. Vystavovat v zahraničí je ale určitě vždy atraktivní a zajímavé. Jinak tam celkem často kupují díla v galeriích nebo přes internet. Moje díla už koupili do Portugalska, Norska, Francie, Itálie a Spojených států,“ vypráví.

Ukázka tvorby.Zdroj: Osobní archiv

Zájemce o sochařství vybízí k vytrvalosti. „Řemeslu se dá naučit, ale invence a originalita je na každém. Samozřejmě nejde jen o talent. Pokud jej nebude rozvíjet zakrní a nikam se nebude posouvat. I já pořád něco zkouším a učím se, jsem sám se sebou nespokojený. Zkrátka to chce nebát se a tvořit,“ dodává sochař Tomiš Zedník.

Ukázka tvorby.Zdroj: Osobní archiv