Předchozí
1 z 5
Další

Manželé Pechovi s paní Renatou.Manželé Pechrovi s paní Renatou.Zdroj: Foto: Se souhlasem ADRA

Jakmile ADRA ve Vyškově hledala dobrovolníky, manželé Pechrovi podle svých slov neváhali. Po úvodních pohovorech a školení začali docházet za zdravotně postiženými do Habrovanského zámku. „Mám rád lidi, naplno jsem si to ale uvědomil až když jsem uviděl Renatku, která žila kvůli své nemoci zavřená mezi čtyřmi stěnami. Hned jsme s manželkou věděli, že jí chceme pomáhat,“ vysvětluje Jiří Pechr.

Habrovanský zámek.Habrovanský zámek.Zdroj: Foto: Se souhlasem manželů Pechových

Snadno proto nachází motivaci. „Jsme sice v pokročilém věku, ale chceme být užiteční lidem nejen v našem úzkém okruhu,“ potvrzuje Jana Pechrová, která společně s manželem Jiřím za Renatou jezdí už pět let.

Dobrovolníci ADRA působí v domovech na Vyškovsku.Dobrovolníci ADRA působí v domovech na Vyškovsku.Zdroj: Foto: Se souhlasem ADRA

Seznámili se v Domově pro osoby se zdravotním postižením v Habrovanech, kde docházeli za jednou klientkou, která měla za spolubydlící právě Renatu. Pechrovi jsou pro ni podle ní velkou oporou. „Nedá se slovy popsat, jak moc si jejich zájmu a pomoci vážím. Pokaždé mě vždycky velmi překvapí, naposledy třeba tím, že mi dovezli švestkové knedlíky,“ říká Renata.

ADRA spojuje dobrovolníky na Vyškovsku s potřebnými.ADRA spojuje dobrovolníky na Vyškovsku s potřebnými.Zdroj: Foto: Se souhlasem ADRA

Početná rodina manželů Pechrových, kteří mají dohromady šest dětí a nespočet vnoučat, jejich dobrovolnickou aktivitu vítá a někdy se k nim dokonce připojí. Společně s Renatou pak vyráží na výlet. „Jeli jsme například na výlet do Nemojan nebo jsme Renatu vzali k nám domů na návštěvu. To vytržení ze stereotypu je pro ni moc důležité, vždycky vidíme, jak ožije, stejně jako když si třeba jen povídáme. Naposledy jsme vzpomínali na naše staré lásky,“ popisuje Jana Pechrová, jak vypadají jejich společná setkání.

ADRA spojuje dobrovolníky na Vyškovsku s potřebnými.ADRA spojuje dobrovolníky na Vyškovsku s potřebnými.Zdroj: Foto: Se souhlasem ADRA

Pro paní Renatu jsou pak Pechrovi nejen milými dobrovolníky, ale stali se přáteli. Nahrazují jí chybějící rodinu. Dobrovolníků spolupracujících s Adrou jakou jsou manželé Pechrovi, je přitom po celé republice více než tři tisíce. Navštěvují důchodce či osoby se zdravotním postižením nebo pomáhají znevýhodněným dětem například s doučováním. ADRA se o své dobrovolníky snaží pečovat mimo jiné tím, že jim zajišťuje pravidelná školení, supervize a také pojištění. Na Vyškovsku je koordinuje Monika Lauterbachová. Zájemci se jí mohou ozvat na e-mail monika.lauterbachova@adra.cz nebo zavolat na telefonní číslo 773 799 147.