Předchozí
1 z 5
Další

Výhru deset tisíc daroval na proměnu hřiště. IQ neprozradím, směje se člen Mensy

Chytnout se příležitosti, dokud to jde. Takové je motto devatenáctiletého Jakuba Charváta ze Slavkova u Brna. Ten se své příležitosti chytil loni, když uspěl v projektu Můžeš to změnit. Výhru deset tisíc korun za zamýšlenou proměnu slavkovského hřiště daroval městu Slavkov, jehož představitelé za ni zpracovali studii. „Ta se ke mně dostala teprve nedávno, tak sem ji zatím příliš nestudoval,“ říká student posledního ročníku bučovického gymnázia.

Jakub Charvát.Zdroj: archiv Jakuba Charváta

Prioritní je pro něj uspět nyní ve škole. „Maturoval jsem s vyznamenáním, nyní už jen čekám na výsledky přijímacích zkoušek,“ vysvětluje. A kam že má úspěšný student namířeno? „Ucházím se o lukrativní práva, s těmi se totiž člověk nikdy neztratí,“ vysvětluje mladík, který je od osmnácti let členem Mensy České republiky, uskupení nadprůměrně inteligentních lidí.

Jakub Charvát.Zdroj: archiv Jakuba Charváta

Naměřenou hodnotu IQ si však nechává pro sebe. „Na čísla se moc neupínám,“ říká skromně.

Jakub Charvát.Zdroj: archiv Jakuba Charváta

Nyní, v zaslouženém volnu, plánuje obnovit aktivity, které kvůli škole omezil. Tedy hlavně sport. „Začnu kondičně běhat a možná se vrátím i k tenisu,“ říká mladík, který se dříve účastnil i profesionálních tenisových turnajů. „Velké naděje jsem do sebe ale nevkládal,“ dodává s úsměvem. Tak jako každý tenisový fanoušek nyní vkládá naděje do Markéty Vondroušové, naděje českého tenisu. „V minulosti jsem však fandil i Marii Šarapovové,“ uznává.

Jakub Charvát.Zdroj: archiv Jakuba Charváta

Nyní se již zvolna upíná k Brnu, kde nepohrdne dobrou kavárnou. „Nedávno jsem si na ulici Lidická připadal jako v Paříži. Malé kavárničky, pár židlí na chodníku,“ naznačuje své budoucí studentské útočiště.

Jakub Charvát.Zdroj: archiv Jakuba Charváta