VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: BUČOVICE

Bučovice jsou město ležící v údolí na pravém břehu Litavy v nadmořské výšce 226 m. n. m. Od Brna jsou Bučovice vzdáleny 28 km. Město leží na severním okraji Ždánického lesa. Město Bučovice leží v údolí říčky Litavy na mezinárodní silnici E50 mezi městy Brno a Uherské Hradiště a na železniční trati Brno - Veselí nad Moravou.

První písemné zmínky o Bučovicích jako městečku pochází z roku 1322. Předpokládá se však dřívější existence městečka, což dokládá objev z konce roku 2000, který prokazuje, že v prostoru dnešní zámecké zahrady a dvora stával v 1. polovině 13. století velký kamenný kostel. Ve 2. polovině 16. století (1567 - 1582) dal tehdejší majitel bučovického panství Jana Šembera z Boskovic postavit renesanční zámek, který patří k nejcennějším renesančním stavbám v záalpském prostoru. Tvůrcem projektu byl patrně císařský architekt a antikvář Jacopo Strada. Na výzdobě zámku se podíleli významní umělci rudolfinského okruhu (např. sochař Hans Mont). Od roku 1597 až do roku 1945 patřil zámek i s panstvím z

AKTUALIZOVÁNO

Nový dům pro starší? V Bučovicích nejdřív za dva roky

Bučovice /VIZUALIZACE/ – O tom, že v Bučovicích vyroste v místě bývalých jeslí domov pro seniory, už Deník Rovnost informoval. Postup prací nyní záleží na Jihomoravském kraji, který bude náročný projekt platit. Podle jeho zástupců domov vznikne do dvou let.

V Bučovicích uctí veterány. Vlčím mákem

Bučovice - Den válečných veteránů připadá pravidelně na 11. listopadu. Lidé z Bučovic můžou uctít památku hrdinů už nyní. „Zakoupí si vlčí mák, které máme k dispozici v informačním centru v Jiráskově ulici. Cena jednoho máku je třicet korun. V zásobě jich máme dostatek, tak aby se dostalo na každého zájemce,“ informovala mluvčí bučovické radnice Martina Hašková.

Památníky hrdinů v Dobročkovicích sloučili v jeden

Dobročkovice – Dva památníky, které sloužily jako vzpomínka na hrdiny z válečného období, stály donedávna v Dobročkovicích. Rozhodli se je ale sloučit. „Jeden z památníků byl u kostela věnovaný osvoboditelům naší obce, druhý stál v parku a připomínal válečné hrdiny první a druhé světové války. Z obou jsme se nicméně ve vedení úřadu rozhodli vytvořit jen jeden a umístit ho v parku,“ přiblížil starosta Josef Pištělák.

Knihovna má nový nábytek a počítač. Další projekty čekají až na nové zastupitele

Kojátky – Opravy, rekonstrukce i další investice bude za pár dnů řešit nové zastupitelstvo v Kojátkách.

Žila ve výkalech a mezi mrtvolami. O prasata se nikdo nestaral, neměla ani vodu

Křižanovice – Bez přístupu k čerstvé vodě, ke krmení a mezi mrtvolami. Ve velmi špatných podmínkách našli zaměstnanci státní veterinární správy téměř osm set prasat v areálu bývalého JZD v Křižanovicích u Bučovic. Velká část z nich má podle zjištění odborníků značně narušený zdravotní stav.

Zchátralé sokolovny, prázdné fary. Obecní ruiny díky 390 milionům opět ožijí

Jižní Morava – Kazí výhled, zabírají místo a často připomínají doby dávno minulé. Část jizev na tvářích jihomoravských obcí a měst v podobě bývalých družstev, opuštěných škol či zchátralých kulturních domů ale možná zmizí díky novému dotačnímu titulu ministerstva pro místní rozvoj. Podporu regenerace brownfieldů pro nepodnikatelské využití spustí už v listopadu. Ve hře je tři sta devadesát milionů korun.

Kompletně vymění konstrukci mostu. Provoz u nádraží budou řídit semafory

Bučovice – Na most u autobusového nádraží v Bučovicích se od středy zaměří silničáři. Řidiči musí počítat s tím, že bude provoz řízený semafory.

Sprejer si vyhlédl lokomotivu na nádraží v Nesovicích

Nesovice – Na vlakovém nádraží v Nesovicích řádil zatím neznámý vandal. Sprejem pomaloval lokomotivu a majiteli tak způsobil škodu asi jedenadvacet tisíc korun.

Víkend v Brně bude patřit veteránům, v Letonicích oslaví republiku

Brno /TIPY NA VÍKEND/ – Na desítky historických aut a motocyklů se mohou lidé přijít podívat tuto sobotu na brněnské výstaviště. Kromě výstavy patří k Motortechně tradičně i burza. Sběratelské předměty, součástky i náhradní díly tam nabídne více než čtyři sta prodejců.

Opilec na cestě Bučovicemi rozbil sklo na úřadu

Bučovice – Na záchytce skončil čtyřicetiletý muž, který v opilosti tropil výtržnosti v centru Bučovic. Na své cestě městem byl velmi hlučný a navíc rozbil skleněnou výplň budovy úřadu. Policisty zavolali obyvatelé míst, kudy opilec procházel.

Hlas je umělecký nástroj, říká vedoucí a capella souboru

Bučovice - Vystudovala operní zpěv, vede sbor v Bučovicích a zpěv učí. Její sen byl ale od patnácti let jiný. „Chtěla jsem zpívat a capella, bez doprovodu hudby. To bylo to, o čem jsem snila a chtěla toho dosáhnout,“ říká Kateřina Vašíčková. Je členkou a uměleckou vedoucí vyškovského a capella souboru Za5, který před třemi lety spoluzaložila.

AKTUALIZOVÁNO

Při odbočování do ní narazilo předjíždějící auto. Řidička je vážně zraněná

Nesovice /FOTOGALERIE/ – Vážná zranění mladé řidičky si vyžádala nehoda, která se stala v neděli o čtvrt na deset dopoledne na silnici I/50 v Nesovicích. „Řidič audi jedoucí od Uherského Hradiště začal v Nesovicích předjíždět před ním stojící auto. To stálo proto, že Škoda Octavia před ním odbočovala doleva. Řidič audi do octavie narazil,“ popsala policejní mluvčí Alice Musilová.

Bučovice: mohli vládnout sami, přesto přizvali i další. Chtějí mít širší podporu

Bučovice – Získali pohodlných osm mandátů v patnáctičlenném zastupitelstvu. Přesto se bučovičtí lidovci rozhodli vyjednávat o koalici. Několik dní po volbách už mají jasno. „Dohodli jsme se, že pozveme do rady ještě zástupce dalších dvou stran,“ informoval starosta Jiří Horák.

Ve volejbalovém poháru jde dál Aero, ale Bučovice vzdorovaly

Bučovice - Nadšený aplaus publika ještě dlouhou po zápase byl nejlepší odměnou volejbalistům Sokola Bučovice za jejich statečný odpor extraligovému soupeři. K utkání druhého kola Českého poháru přijel do Bučovic mnohonásobný mistr republiky a aktuálně osmý celek tabulky nejvyšší soutěže. Aero Odolena Voda vítězstvím 3:1 roli favorita potvrdilo, ale jeho hráči se na ně museli pořádně zapotit.

Dokončují cestu k novým domům v Nemochovicích

Nemochovice - Práce na nové cestě, která vede k novostavbám v Nemochovicích, jdou do finále. „Jedná se o projekt, na kterém pracujeme už dlouho. Zbývá dokončit pár detailů, jako je například retardér nebo terénní úpravy kolem,“ okomentoval starosta Nemochovic Lubomír Hofírek.

Tak drtivé vítězství bučovické lidovce překvapilo. Pomohla jim koupě ÚP závodů

Bučovice - Drtivé vítězství lidovců, takový je výsledek letošních komunálních voleb v Bučovicích. Strana v čele se současným starostou města Jiřím Horákem získala necelých dvaačtyřicet procent hlasů a osm mandátů.

Zlatý zápis bučovických sokolů. Historické první utkání v I. lize vyhráli

Bučovice /FOTOGALERIE/ - Po celou minulou dekádu, kdy volejbalisté Bučovic kralovali ve II. lize, jejich soupeři tvrdili, že by sokoli hráli špici i v první. V této sezoně to mohou dokázat.

Přeložka u Kojátek? Hotovo. Po necelém roce projedou řidiči místem bez omezení

Kojátky – Přípravy trvaly skoro deset let, stavba pak necelý rok. Vyškovští silničáři oficiálně ukončili stavbu zhruba 1,6 kilometru dlouhé přeložky u Kojátek. Od pátku je tak nová silnice pro řidiče plně průjezdná.

Auto v Letonicích zpomalí ostrůvek. Jeho stavba začne na konci srpna

Letonice – Auta přijíždějící do Letonic zbrzdí zpomalovací ostrůvek. Pracovníci Správy a údržby silnic jej postaví u vjezdu do obce směrem od Dražovic.

Z volejbalové konfrontace vyšli lépe Češi. Spiritův memoriál vyhrálo Brno

Bučovice /FOTOGALERIE/ – Všichni tři medailisté a tým z pátého místa slovenské mužské volejbalové extraligy udělali z patnáctého ročníku Memoriálu Ing. Vladimíra Spirita v Bučovicích prakticky letní mistrovství Slovenska na antuce.

V Bučovicích odhalí pamětní desku oběti okupace Sušánkové

Bučovice - Pamětní desku Ilji Sušánkové, oběti okupace v roce 1968, odhalí v sobotu v pět večer na náměstí Svobody v Bučovicích. Deska je umístěná v chodníku pod oknem, u kterého ženu zastřelili.

Půl století od okupace připomíná v Bučovicích výstava obrazů

Bučovice - Výročí padesát let od okupace Československa vojsky Svazu sovětských socialistických republik připomíná výstava v Bučovicích. Nese název Okupace 1968 v obrazech. V úterý se konala slavnostní vernisáž v kině Brigáda.

V Letonicích lidé lépe zaparkují. Vytvoří jim parkovací zálivy

Letonice – Nových parkovacích zálivů se dočkají obyvatelé Letonic. Vzniknou v Dražovské ulici. Zároveň dělníci opraví chodníky a kanalizaci.

AKTUALIZOVÁNO

Při výkopech porušili potrubí. V Nemoticích začal unikat plyn

Nemotice – Pravděpodobně kvůli výkopovým pracím museli v pátek ráno před osmou hodinou do Nemotic hasiči. Z potrubí totiž začal unikat plyn. „Plynovodní potrubí bylo narušené pod cestou, na které se aktuálně pracuje. Na místo vyrazili bučovičtí hasiči, jednotka naměřila vyšší koncentrace plynu,“ popsal mluvčí krajských hasičů Jaroslav Mikoška.

Obnova Kalvárie začne na podzim. Zatím kácí smrky napadené kůrovcem

Bučovice – Kalvárii, oblíbený bučovický lesopark u škol, už zanedlouho zvelebí. Lidé si odpočinou v altáncích, projdou se po opravených cestách. Sucho jim však práce lehce zkomplikuje.

Deset kilogramů trhaviny vs. průmyslová hala? Budova v UP závodech šla k zemi

Bučovice /VIDEO/ - Dřív se v ní zpracovávala dýhovina, v posledních letech však jen chátrala. Co udělá deset kilo trhaviny semtexu a austrogelu se starou průmyslovou halou? O tom se přesvědčili střelmistři hasičů při svém druhém cvičení v areálu bývalých UP závodů v Bučovicích. Do areálu se po červnovém cvičení tento týden vrátili podruhé. Vrchol programu, demolice staré budovy, se uskutečnila ve čtvrtek.

Domov důchodců v Bučovicích postaví příští rok

Bučovice /FOTOGALERIE/ – Nový domov důchodců v Bučovicích získává jasnější obrysy. Odborníci už vytvořili vizualizaci. Zařízení se specializuje na lidi trpící stařeckou demencí a Alzheimerovou chorobou.

K rybníku bezpečně. Po novém chodníku vyrazí v Bohatých Málkovicích na hody

Bohaté Málkovice - Bezpečnější trasu k rybníku zajišťují v Bohatých Málkovicích. „Doteď lidé chodili po silnici, což je nebezpečné. Nový chodník ocení především děti a matky, které vozí děti v kočárku,“ informovala starostka obce Marie Hrubá.

Dětské pacienty vítají myši nebo psi. Na veselých zástěrkách zdravotních sester

Bučovice – Myšky, kočky a psi. Tato zvířátka vítají dětské pacienty na bučovické poliklinice. Tamní sestřičky si totiž pořídily zástěrky s těmito veselými motivy.

Sečení otav? Triumfuje pečlivost. Doma chováme zvířata, mám praxi, říká vítězka

Kloboučky u Bučovic /VIDEO, REPORTÁŽ/ – Mám já kosu ostrú. Slova z lidové písničky, která doprovázela sekáče na Sečení kloboučských otav. Letošní desátý jubilejní ročník byl věnován památce zakladatele sečení Jana Kelbla.

Veveří oživí v sobotu Keltové. V Kloboučkách pokosí otavy

Brno /TIPY NA VÍKEND, FOTOGALERIE/ – Mletí obilí nebo pečení. Jak žili Keltové, se dozvědí v sobotu dopoledne návštěvníci festivalu s názvem Lughnasad, který hostí hrad Veveří nedaleko Brněnské přehrady. „Odborník na Kelty si připravil několik ukázek,“ uvedl hlavní organizátor akce Vilém Dvořák.

Za nezletilou sestru pobíral sirotčí důchod. Dívku umístil do dětského domova

Bučovice – Možnou zpronevěru sirotčího důchodu prověřují policisté na Bučovicku. Ve čtvrtek upozornili na případ čtyřiatřicetiletého muže a jeho nyní již osmnáctileté sestry. „Muž pobíral po smrti jejich otce takzvaný sirotčí důchod. Se souhlasem bratra skončila dívka v dětském domově, on poté důchod užíval pro svou potřebu,“ sdělila policejní mluvčí Alice Musilová.

Naboural do stromu. Řídil, i když nemohl ani chodit. Nadýchal přes tři promile

Vyškovsko – Nezvládl pravotočivou zatáčku a s autem skončil ve stromě. Když se pokusil z místa nehody odejít, upadl. To je jeden z případů opilých řidičů, který v těchto dnech řešili policisté na Vyškovsku.

Na místě bučovického UP budou byty. Zatím tam cvičně střílí hasiči

Bučovice - Za použití co nejmenšího množství trhaviny zbořit co nejsilnější zeď. To bylo cílem cvičení hasičů, které se před několika týdny uskutečnilo v bývalém závodu UP v Bučovicích. Využili k tomu fakt, že se město, respektive firma, která si místo převzala, pouští do bourání jednotlivých objektů.

Strom rozbil sklad na dřevo. Dobrovolní hasiči staví nový

Bohaté Málkovice – Sklad na dřevo znovu staví málkovští hasiči. „Na sklad spadla část ztrouchnivělého topolu a celý ho rozbila,“ informovala starostka obce Marie Hrubá.

Milonická mládež si prosadila stavbu workoutového hřiště

Milonice – Nechtěli cvičit zavření v posilovně, vybojovali si workoutové hřiště. Milonická mládež sepsala petici za výstavbu posilovacího hřiště. Aktivita se jim vyplatila, podpořila je většina milonických obyvatel. Hřiště začnou stavět na podzim.

Z auta ukral rádio i pojistky. Polovina škody je za poničené dveře a sedadlo

Bučovice – Několik dnů stálo v areálu firmy v bučovických Vícemilicích. Auta si všiml dosud neznámý zloděj a zbavil ho například autorádia.

Nový supermarket v Bučovicích má všechna povolení. Stavba začne příští rok

Bučovice - V novém supermarketu budou nakupovat lidé v Bučovicích. Majitelé obchodního řetězce Lidl tam plánují postavit novou pobočku. Zatím nechtějí říci, kdy se stavbou dělníci začnou, ale podle informací Vyškovského deníku Rovnost to bude příští rok.

Snovídečtí se učí hospodařit s vodou, zalévají dešťovkou

Snovídky –Sucho sužuje jižní Moravu, Snovídečtí se tak rozhodli šetřit pitnou vodou. Nové nádrže, sudy a čerpadla si zapůjčili obyvatelé vesnice na konci dubna. „Jsme zapojení do projektu Pořizování nádob na zachycování dešťové vody. Chceme naučit obyvatele správně hospodařit s vodou, protože bojujeme s jejím nedostatkem,“ informoval starosta obce Miloslav Masařík.

Oprava zabrání sesuvu kulturního domu, na rozpadající hřbitovní zeď peníze chybí

Milonice – Milonický kulturní dům čekají další opravy. „Musíme spravit opěrnou zeď. Budova stojí na kopci a sesouvá se dolů,“ informovala starostka obce Jitka Chramostová.

Nová odpočinková zóna v Křižanovicích: průlezky a posezení pod pergolou

Křižanovice – V nové odpočinkové zóně se už zanedlouho zabaví Křižanovičtí. Vedení obce se chystá rekonstruovat prostranství za tamní sokolovnou. 

Motorkám dávám život, říká sběratel Pecina. Prohání se i na 90 let starém stroji

Bučovice - Motorky zbožňuje od dětství. Nejprve jezdil na pionýrovi, o pár let později už závodil v motokrosu. Ani teď se osmapadesátiletý Petr Pecina z Klobouček u Bučovic na Vyškovsku své vášně nevzdává. V dílně mu pořád stojí stroje, které rád opravuje.

Zřejmě přebíhal frekventovanou I/50, srazilo ho auto. Chodec má těžká zranění

Bučovice - Vážná dopravní nehoda zaměstnala v pondělí v noci záchranné složky. Na silnici I/50 před Bučovicemi srazil řidič octavie chodce.

Mládež se vyřádí na balvanu. Pořídí jej bučovičtí sokoli

Bučovice – Původně byl součástí tréninku horolezců. Dnes je bouldering populární zejména mezi začínajícími lezci. Jedná se o lezení bez lana na malých skalách několik metrů nad zemí. Brzy si jej vyzkouší i lidé v Bučovicích. Tamní sokoli se totiž chystají koupit třímetrový laminátový balvan.

Chtějí opravit chodníky, postavit víc parkovacích míst. Podmínka? Získání dotace

Hvězdlice – Nové chodníky a parkovací stání se chystají vytvořit ve Hvězdlicích. „Pokud získáme dotace od Státního fondu dopravní infrastruktury, opravíme chodníky. Mimo to přibudou také parkovací místa v úseku od pošty směrem na Chválkovice,“ informoval hvězdlický starosta Zdeněk Tejkal.

Nad Bučovicemi se nesla oblaka kouře. Proti Švédům chtěl bojovat i návštěvník

Bučovice /FOTOGALERIE, VIDEO/– Ohlušující rány polních kanonů, štiplavý kouř vznášející se nad bojištěm a řev vojáků. Válečnou vřavu ze sedmnáctého století v sobotu na chvíli zažívají lidé v Bučovicích na Vyškovsku. Při tamních městských slavnostech. 

Hrbolaté kostky na hřbitově v Bučovicích nahradí dlažba

Bučovice – Hřbitov v Bučovicích na Vyškovsku obsadili dělníci. Kamenné kostky, po kterých se lidem špatně chodí, mizí. Nahradí je dlažba. „Místy už to tady není pěkné. Konečně tudy normálně projdu,“ vítá opravy návštěvnice pietního místa Monika Nováková.

Nová dlažba a schodiště. Opravy bučovického hřbitova skončí nejpozději v srpnu

Bučovice - Dlouho plánované opravy části hřbitova v Bučovicích v pondělí odstartovaly.

Klobouky v hlavní roli: háčkované, od květinářek nebo zapomenuté ze skříní

Bučovice /VIDEO/ – Nádvoří renesančního zámku v Bučovicích se na pár hodin vrátilo do období první republiky. V neděli se tam totiž konal první ročník Kloboukového odpoledne. Akci pořádal bučovický klub důchodců Přístav ve spolupráci s tamní radnicí a pracovníky zámku.

Hledají kvalifikované zastupitele. Můžou na školení

Letonice – Zastupitelstvo Letonic bude v nastávajícím volebním období pracovat v novém jedenáctičlenném systému. Ten bude vyžadovat kvalitnější připravenost budoucích zastupitelů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT