VYBRAT REGION
Zavřít mapu
SKÓRE ROVNOSTI: Těšíte se na ochlazení?

Mikroregion: BUČOVICE

Bučovice jsou město ležící v údolí na pravém břehu Litavy v nadmořské výšce 226 m. n. m. Od Brna jsou Bučovice vzdáleny 28 km. Město leží na severním okraji Ždánického lesa. Město Bučovice leží v údolí říčky Litavy na mezinárodní silnici E50 mezi městy Brno a Uherské Hradiště a na železniční trati Brno - Veselí nad Moravou.

První písemné zmínky o Bučovicích jako městečku pochází z roku 1322. Předpokládá se však dřívější existence městečka, což dokládá objev z konce roku 2000, který prokazuje, že v prostoru dnešní zámecké zahrady a dvora stával v 1. polovině 13. století velký kamenný kostel. Ve 2. polovině 16. století (1567 - 1582) dal tehdejší majitel bučovického panství Jana Šembera z Boskovic postavit renesanční zámek, který patří k nejcennějším renesančním stavbám v záalpském prostoru. Tvůrcem projektu byl patrně císařský architekt a antikvář Jacopo Strada. Na výzdobě zámku se podíleli významní umělci rudolfinského okruhu (např. sochař Hans Mont). Od roku 1597 až do roku 1945 patřil zámek i s panstvím z

Přeložka u Kojátek? Hotovo. Po necelém roce projedou řidiči místem bez omezení

Kojátky – Přípravy trvaly skoro deset let, stavba pak necelý rok. Vyškovští silničáři oficiálně ukončili stavbu zhruba 1,6 kilometru dlouhé přeložky u Kojátek. Od pátku je tak nová silnice pro řidiče plně průjezdná.

Auto v Letonicích zpomalí ostrůvek. Jeho stavba začne na konci srpna

Letonice – Auta přijíždějící do Letonic zbrzdí zpomalovací ostrůvek. Pracovníci Správy a údržby silnic jej postaví u vjezdu do obce směrem od Dražovic.

Z volejbalové konfrontace vyšli lépe Češi. Spiritův memoriál vyhrálo Brno

Bučovice /FOTOGALERIE/ – Všichni tři medailisté a tým z pátého místa slovenské mužské volejbalové extraligy udělali z patnáctého ročníku Memoriálu Ing. Vladimíra Spirita v Bučovicích prakticky letní mistrovství Slovenska na antuce.

V Bučovicích odhalí pamětní desku oběti okupace Sušánkové

Bučovice - Pamětní desku Ilji Sušánkové, oběti okupace v roce 1968, odhalí v sobotu v pět večer na náměstí Svobody v Bučovicích. Deska je umístěná v chodníku pod oknem, u kterého ženu zastřelili.

Půl století od okupace připomíná v Bučovicích výstava obrazů

Bučovice - Výročí padesát let od okupace Československa vojsky Svazu sovětských socialistických republik připomíná výstava v Bučovicích. Nese název Okupace 1968 v obrazech. V úterý se konala slavnostní vernisáž v kině Brigáda.

V Letonicích lidé lépe zaparkují. Vytvoří jim parkovací zálivy

Letonice – Nových parkovacích zálivů se dočkají obyvatelé Letonic. Vzniknou v Dražovské ulici. Zároveň dělníci opraví chodníky a kanalizaci.

AKTUALIZOVÁNO

Při výkopech porušili potrubí. V Nemoticích začal unikat plyn

Nemotice – Pravděpodobně kvůli výkopovým pracím museli v pátek ráno před osmou hodinou do Nemotic hasiči. Z potrubí totiž začal unikat plyn. „Plynovodní potrubí bylo narušené pod cestou, na které se aktuálně pracuje. Na místo vyrazili bučovičtí hasiči, jednotka naměřila vyšší koncentrace plynu,“ popsal mluvčí krajských hasičů Jaroslav Mikoška.

Obnova Kalvárie začne na podzim. Zatím kácí smrky napadené kůrovcem

Bučovice – Kalvárii, oblíbený bučovický lesopark u škol, už zanedlouho zvelebí. Lidé si odpočinou v altáncích, projdou se po opravených cestách. Sucho jim však práce lehce zkomplikuje.

Deset kilogramů trhaviny vs. průmyslová hala? Budova v UP závodech šla k zemi

Bučovice /VIDEO/ - Dřív se v ní zpracovávala dýhovina, v posledních letech však jen chátrala. Co udělá deset kilo trhaviny semtexu a austrogelu se starou průmyslovou halou? O tom se přesvědčili střelmistři hasičů při svém druhém cvičení v areálu bývalých UP závodů v Bučovicích. Do areálu se po červnovém cvičení tento týden vrátili podruhé. Vrchol programu, demolice staré budovy, se uskutečnila ve čtvrtek.

Domov důchodců v Bučovicích postaví příští rok

Bučovice /FOTOGALERIE/ – Nový domov důchodců v Bučovicích získává jasnější obrysy. Odborníci už vytvořili vizualizaci. Zařízení se specializuje na lidi trpící stařeckou demencí a Alzheimerovou chorobou.

K rybníku bezpečně. Po novém chodníku vyrazí v Bohatých Málkovicích na hody

Bohaté Málkovice - Bezpečnější trasu k rybníku zajišťují v Bohatých Málkovicích. „Doteď lidé chodili po silnici, což je nebezpečné. Nový chodník ocení především děti a matky, které vozí děti v kočárku,“ informovala starostka obce Marie Hrubá.

Dětské pacienty vítají myši nebo psi. Na veselých zástěrkách zdravotních sester

Bučovice – Myšky, kočky a psi. Tato zvířátka vítají dětské pacienty na bučovické poliklinice. Tamní sestřičky si totiž pořídily zástěrky s těmito veselými motivy.

Sečení otav? Triumfuje pečlivost. Doma chováme zvířata, mám praxi, říká vítězka

Kloboučky u Bučovic /VIDEO, REPORTÁŽ/ – Mám já kosu ostrú. Slova z lidové písničky, která doprovázela sekáče na Sečení kloboučských otav. Letošní desátý jubilejní ročník byl věnován památce zakladatele sečení Jana Kelbla.

Veveří oživí v sobotu Keltové. V Kloboučkách pokosí otavy

Brno /TIPY NA VÍKEND, FOTOGALERIE/ – Mletí obilí nebo pečení. Jak žili Keltové, se dozvědí v sobotu dopoledne návštěvníci festivalu s názvem Lughnasad, který hostí hrad Veveří nedaleko Brněnské přehrady. „Odborník na Kelty si připravil několik ukázek,“ uvedl hlavní organizátor akce Vilém Dvořák.

Za nezletilou sestru pobíral sirotčí důchod. Dívku umístil do dětského domova

Bučovice – Možnou zpronevěru sirotčího důchodu prověřují policisté na Bučovicku. Ve čtvrtek upozornili na případ čtyřiatřicetiletého muže a jeho nyní již osmnáctileté sestry. „Muž pobíral po smrti jejich otce takzvaný sirotčí důchod. Se souhlasem bratra skončila dívka v dětském domově, on poté důchod užíval pro svou potřebu,“ sdělila policejní mluvčí Alice Musilová.

Naboural do stromu. Řídil, i když nemohl ani chodit. Nadýchal přes tři promile

Vyškovsko – Nezvládl pravotočivou zatáčku a s autem skončil ve stromě. Když se pokusil z místa nehody odejít, upadl. To je jeden z případů opilých řidičů, který v těchto dnech řešili policisté na Vyškovsku.

Na místě bučovického UP budou byty. Zatím tam cvičně střílí hasiči

Bučovice - Za použití co nejmenšího množství trhaviny zbořit co nejsilnější zeď. To bylo cílem cvičení hasičů, které se před několika týdny uskutečnilo v bývalém závodu UP v Bučovicích. Využili k tomu fakt, že se město, respektive firma, která si místo převzala, pouští do bourání jednotlivých objektů.

Strom rozbil sklad na dřevo. Dobrovolní hasiči staví nový

Bohaté Málkovice – Sklad na dřevo znovu staví málkovští hasiči. „Na sklad spadla část ztrouchnivělého topolu a celý ho rozbila,“ informovala starostka obce Marie Hrubá.

Milonická mládež si prosadila stavbu workoutového hřiště

Milonice – Nechtěli cvičit zavření v posilovně, vybojovali si workoutové hřiště. Milonická mládež sepsala petici za výstavbu posilovacího hřiště. Aktivita se jim vyplatila, podpořila je většina milonických obyvatel. Hřiště začnou stavět na podzim.

Z auta ukral rádio i pojistky. Polovina škody je za poničené dveře a sedadlo

Bučovice – Několik dnů stálo v areálu firmy v bučovických Vícemilicích. Auta si všiml dosud neznámý zloděj a zbavil ho například autorádia.

Nový supermarket v Bučovicích má všechna povolení. Stavba začne příští rok

Bučovice - V novém supermarketu budou nakupovat lidé v Bučovicích. Majitelé obchodního řetězce Lidl tam plánují postavit novou pobočku. Zatím nechtějí říci, kdy se stavbou dělníci začnou, ale podle informací Vyškovského deníku Rovnost to bude příští rok.

Snovídečtí se učí hospodařit s vodou, zalévají dešťovkou

Snovídky –Sucho sužuje jižní Moravu, Snovídečtí se tak rozhodli šetřit pitnou vodou. Nové nádrže, sudy a čerpadla si zapůjčili obyvatelé vesnice na konci dubna. „Jsme zapojení do projektu Pořizování nádob na zachycování dešťové vody. Chceme naučit obyvatele správně hospodařit s vodou, protože bojujeme s jejím nedostatkem,“ informoval starosta obce Miloslav Masařík.

Oprava zabrání sesuvu kulturního domu, na rozpadající hřbitovní zeď peníze chybí

Milonice – Milonický kulturní dům čekají další opravy. „Musíme spravit opěrnou zeď. Budova stojí na kopci a sesouvá se dolů,“ informovala starostka obce Jitka Chramostová.

Nová odpočinková zóna v Křižanovicích: průlezky a posezení pod pergolou

Křižanovice – V nové odpočinkové zóně se už zanedlouho zabaví Křižanovičtí. Vedení obce se chystá rekonstruovat prostranství za tamní sokolovnou. 

Motorkám dávám život, říká sběratel Pecina. Prohání se i na 90 let starém stroji

Bučovice - Motorky zbožňuje od dětství. Nejprve jezdil na pionýrovi, o pár let později už závodil v motokrosu. Ani teď se osmapadesátiletý Petr Pecina z Klobouček u Bučovic na Vyškovsku své vášně nevzdává. V dílně mu pořád stojí stroje, které rád opravuje.

Zřejmě přebíhal frekventovanou I/50, srazilo ho auto. Chodec má těžká zranění

Bučovice - Vážná dopravní nehoda zaměstnala v pondělí v noci záchranné složky. Na silnici I/50 před Bučovicemi srazil řidič octavie chodce.

Mládež se vyřádí na balvanu. Pořídí jej bučovičtí sokoli

Bučovice – Původně byl součástí tréninku horolezců. Dnes je bouldering populární zejména mezi začínajícími lezci. Jedná se o lezení bez lana na malých skalách několik metrů nad zemí. Brzy si jej vyzkouší i lidé v Bučovicích. Tamní sokoli se totiž chystají koupit třímetrový laminátový balvan.

Chtějí opravit chodníky, postavit víc parkovacích míst. Podmínka? Získání dotace

Hvězdlice – Nové chodníky a parkovací stání se chystají vytvořit ve Hvězdlicích. „Pokud získáme dotace od Státního fondu dopravní infrastruktury, opravíme chodníky. Mimo to přibudou také parkovací místa v úseku od pošty směrem na Chválkovice,“ informoval hvězdlický starosta Zdeněk Tejkal.

Nad Bučovicemi se nesla oblaka kouře. Proti Švédům chtěl bojovat i návštěvník

Bučovice /FOTOGALERIE, VIDEO/– Ohlušující rány polních kanonů, štiplavý kouř vznášející se nad bojištěm a řev vojáků. Válečnou vřavu ze sedmnáctého století v sobotu na chvíli zažívají lidé v Bučovicích na Vyškovsku. Při tamních městských slavnostech. 

Hrbolaté kostky na hřbitově v Bučovicích nahradí dlažba

Bučovice – Hřbitov v Bučovicích na Vyškovsku obsadili dělníci. Kamenné kostky, po kterých se lidem špatně chodí, mizí. Nahradí je dlažba. „Místy už to tady není pěkné. Konečně tudy normálně projdu,“ vítá opravy návštěvnice pietního místa Monika Nováková.

Nová dlažba a schodiště. Opravy bučovického hřbitova skončí nejpozději v srpnu

Bučovice - Dlouho plánované opravy části hřbitova v Bučovicích v pondělí odstartovaly.

Klobouky v hlavní roli: háčkované, od květinářek nebo zapomenuté ze skříní

Bučovice /VIDEO/ – Nádvoří renesančního zámku v Bučovicích se na pár hodin vrátilo do období první republiky. V neděli se tam totiž konal první ročník Kloboukového odpoledne. Akci pořádal bučovický klub důchodců Přístav ve spolupráci s tamní radnicí a pracovníky zámku.

Hledají kvalifikované zastupitele. Můžou na školení

Letonice – Zastupitelstvo Letonic bude v nastávajícím volebním období pracovat v novém jedenáctičlenném systému. Ten bude vyžadovat kvalitnější připravenost budoucích zastupitelů.

Kniha připomene významné události v historii Černčína

Bučovice – První zmínka o Černčíně pochází už z roku 1141. K blížícím se oslavám 110. výročí založení černčínského sboru dobrovolných hasičů, které budou o víkendu, vychází i nová obsáhlá kniha o Černčíně. Přiblíží historii obce a život lidí v průběhu staletí.

Šestadevadesát tisíc. Peníze z rozpočtu Bučovic pomůžou tamním sportovcům

Bučovice - Volejbalový turnaj, podpora mládežnického florbalu nebo již osmadvacátý ročník sokolského běhu městem. Nejen na to potřebuje Tělovýchovná jednota Sokol Bučovice peníze. Se žádostí o poskytnutí dotace na činnost sportovních oddílů se proto spolek obrátil na vedení města.

Průmyslová hala vedle domů: Bez stavebního povolení, tvrdí obyvatelé i město

Bučovice - Firma JKZ začala s výstavbou další průmyslové haly v Bučovické místní části Kloboučky. Lidem vadí, že staví v blízkosti domů a bez povolení.

Bučovice předají obyvatelům 250 kompostérů. Další zájemci se už mohou hlásit

Bučovice - Technické služby města Bučovice připravily projekt zaměřený na nakládání s bioodpadem a jeho využití. Díky dotaci dostanou Bučovičtí kompostéry.

Razítko najdou cyklisté na novém místě. Místo u Arkády je u informačního centra

Bučovice - Razítko pro cyklisty, kteří se pravidelně účastní cykloakce, kterou pořádá dobrovolný svazek obcí Ždánického lesa a Politaví, má nové místo.

Opravy uzavřely Mírovou ulici. Řidičům se otevře až na konci prázdnin

Bučovice - S uzavírkou musí ode pondělí počítat řidiči, kteří byli zvyklí projíždět Mírovou ulicí v Bučovicích. Důvodem je oprava vodovodu a následně rekonstrukce cesty, trvat bude celé léto.

AKTUALIZOVÁNO

V Bučovicích hořel návěs kamionu. Silnice I/50 byla v obou směrech uzavřená

Bučovice – Pět hasičských jednotek vyrazilo po vyhlášení poplachu k požáru návěsu kamionu do Slovenské ulice v Bučovicích na Vyškovsku.

Kácení ve Větrníkách? Nikdo nic neporušil, říká inspekce

Letonice – Dělníci, kteří pracují v Národní přírodní rezervaci Větrníky u Letonic, měli vykácet vzácné druhy rostlin. Případ, o němž Deník Rovnost informoval, vyšetřovala inspekce životního prostředí.

Dělníci opraví část hřbitova. V polovině června předá město staveniště

Bučovice - Jsou nakřivo a špatně se po nich chodí. Už za měsíc kamenné kostky z poloviny hřbitova v Bučovicích zmizí. Dojde tak na rekonstrukci, kterou město dlouho plánuje.

Auto skončilo po nehodě na střeše. Čelní srážka dvou vozů omezila provoz na I/50

Bučovice – K nehodě dvou osobních aut vyjížděly záchranné složky do Bučovic. Auta se střetla čelně před půl sedmou večer na silnici I/50.

Projekt domova důchodců zdržely peníze. Kraj si je půjčí, stavba začne za rok

Bučovice - Domov důchodců pro padesát lidí v Bučovicích na Vyškovsku dostává jasnější podobu. Náročný projekt Jihomoravského kraje nejprve zdržel nedostatek peněz. Nyní to vypadá, že se budovu postavit podaří.

Jan Nepomucký v novém: sochu nechají Kojátečtí zrestaurovat

Kojátky - Významná socha svatého Jana Nepomuckého, která je ozdobou Kojátek, dostane po letech nový kabát. Pracovníci se před pár dny pustili do jejího restaurování. „Žádali jsme si na její opravu o dotace na ministerstvu pro místní rozvoj a ministerstvo zemědělství, ale jakou částku nakonec dostaneme, se dozvíme nejdřív v červnu. I tak ale necháme sochu opravit,“ ujistil starosta Lubomír Pukl.

Lepší sociální zázemí i nová třída. Školku v Mouřínově nechávají opravit

Mouřínov – Opravu školky měli v Mouřínově naplánovanou už v minulém roce. Z výběrového řízení však nevzešel žádný vhodný dodavatel. A tak s pracemi dělníci začali až před několika týdny. „Objekt školky necháme nadstavit, aby v ní mohla vzniknout v budoucnu nová třída,“ informoval starosta Mouřínova Vladislav Horák.

Ostuda Bučovic půjde k zemi. Místo sýpky bude parkoviště

Bučovice - Nejdříve bourání, pak dočasné parkoviště. Dům v Bučovicích na Vyškovsku označovaný jako sýpka v blízkosti cesty k základní škole je dlouhodobý problém, který se město rozhodlo vyřešit. Nejprve zvedli zastupitelé ruku pro jeho zbourání, teď už jsou plány konkrétnější. „Po demolici na místě zůstanou opěrné stěny zajišťující okolní stavby. Plocha prozatím poslouží jako rezerva pro parkování aut,“ uvedla mluvčí radnice Martina Hašková.

Pozemky jsou vykoupené. Lidé se konečně dočkají cyklostezky

Bučovice - Pozemky v bučovické místní části Vícemilice se podařilo městu vykoupit. Díky tomu se lidé v budoucnu dočkají cyklostezky, kterou má vedení města dlouhodobě v plánu vybudovat, aby se město s místní částí propojilo.

Škoda na zničeném tobogánu přesahuje milion. V Bučovicích řeší, co dál

Bučovice – Citelný zásah do rozpočtu způsobil neznámý žhář Bučovicím na Vyškovsku. Minulý týden na tamním koupališti zapálil tobogán. Původní odhady počítaly se škodou do půl milionu korun, nyní je to téměř třikrát víc. „Po bližším přezkoumání jsme zjistili, že škoda dosahuje milionu a dvou set padesáti tisíc korun,“ uvedla mluvčí bučovické radnice Martina Hašková.

Vandal polil tobogán hořlavinou a zapálil. Škoda je skoro půl milionu korun

Bučovice – Nebezpečná zábava nebo škodolibý úmysl? Na koupališti v Bučovicích na Vyškovsku někdo polil hořlavinou tobogán a zapálil ho.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT