VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: BUČOVICE

Bučovice jsou město ležící v údolí na pravém břehu Litavy v nadmořské výšce 226 m. n. m. Od Brna jsou Bučovice vzdáleny 28 km. Město leží na severním okraji Ždánického lesa. Město Bučovice leží v údolí říčky Litavy na mezinárodní silnici E50 mezi městy Brno a Uherské Hradiště a na železniční trati Brno - Veselí nad Moravou.

První písemné zmínky o Bučovicích jako městečku pochází z roku 1322. Předpokládá se však dřívější existence městečka, což dokládá objev z konce roku 2000, který prokazuje, že v prostoru dnešní zámecké zahrady a dvora stával v 1. polovině 13. století velký kamenný kostel. Ve 2. polovině 16. století (1567 - 1582) dal tehdejší majitel bučovického panství Jana Šembera z Boskovic postavit renesanční zámek, který patří k nejcennějším renesančním stavbám v záalpském prostoru. Tvůrcem projektu byl patrně císařský architekt a antikvář Jacopo Strada. Na výzdobě zámku se podíleli významní umělci rudolfinského okruhu (např. sochař Hans Mont). Od roku 1597 až do roku 1945 patřil zámek i s panstvím z

Snovídečtí se učí hospodařit s vodou, zalévají dešťovkou

Snovídky –Sucho sužuje jižní Moravu, Snovídečtí se tak rozhodli šetřit pitnou vodou. Nové nádrže, sudy a čerpadla si zapůjčili obyvatelé vesnice na konci dubna. „Jsme zapojení do projektu Pořizování nádob na zachycování dešťové vody. Chceme naučit obyvatele správně hospodařit s vodou, protože bojujeme s jejím nedostatkem,“ informoval starosta obce Miloslav Masařík.

Oprava zabrání sesuvu kulturního domu, na rozpadající hřbitovní zeď peníze chybí

Milonice – Milonický kulturní dům čekají další opravy. „Musíme spravit opěrnou zeď. Budova stojí na kopci a sesouvá se dolů,“ informovala starostka obce Jitka Chramostová.

Nová odpočinková zóna v Křižanovicích: průlezky a posezení pod pergolou

Křižanovice – V nové odpočinkové zóně se už zanedlouho zabaví Křižanovičtí. Vedení obce se chystá rekonstruovat prostranství za tamní sokolovnou. 

Motorkám dávám život, říká sběratel Pecina. Prohání se i na 90 let starém stroji

Bučovice - Motorky zbožňuje od dětství. Nejprve jezdil na pionýrovi, o pár let později už závodil v motokrosu. Ani teď se osmapadesátiletý Petr Pecina z Klobouček u Bučovic na Vyškovsku své vášně nevzdává. V dílně mu pořád stojí stroje, které rád opravuje.

Zřejmě přebíhal frekventovanou I/50, srazilo ho auto. Chodec má těžká zranění

Bučovice - Vážná dopravní nehoda zaměstnala v pondělí v noci záchranné složky. Na silnici I/50 před Bučovicemi srazil řidič octavie chodce.

Mládež se vyřádí na balvanu. Pořídí jej bučovičtí sokoli

Bučovice – Původně byl součástí tréninku horolezců. Dnes je bouldering populární zejména mezi začínajícími lezci. Jedná se o lezení bez lana na malých skalách několik metrů nad zemí. Brzy si jej vyzkouší i lidé v Bučovicích. Tamní sokoli se totiž chystají koupit třímetrový laminátový balvan.

Chtějí opravit chodníky, postavit víc parkovacích míst. Podmínka? Získání dotace

Hvězdlice – Nové chodníky a parkovací stání se chystají vytvořit ve Hvězdlicích. „Pokud získáme dotace od Státního fondu dopravní infrastruktury, opravíme chodníky. Mimo to přibudou také parkovací místa v úseku od pošty směrem na Chválkovice,“ informoval hvězdlický starosta Zdeněk Tejkal.

Nad Bučovicemi se nesla oblaka kouře. Proti Švédům chtěl bojovat i návštěvník

Bučovice /FOTOGALERIE, VIDEO/– Ohlušující rány polních kanonů, štiplavý kouř vznášející se nad bojištěm a řev vojáků. Válečnou vřavu ze sedmnáctého století v sobotu na chvíli zažívají lidé v Bučovicích na Vyškovsku. Při tamních městských slavnostech. 

Hrbolaté kostky na hřbitově v Bučovicích nahradí dlažba

Bučovice – Hřbitov v Bučovicích na Vyškovsku obsadili dělníci. Kamenné kostky, po kterých se lidem špatně chodí, mizí. Nahradí je dlažba. „Místy už to tady není pěkné. Konečně tudy normálně projdu,“ vítá opravy návštěvnice pietního místa Monika Nováková.

Nová dlažba a schodiště. Opravy bučovického hřbitova skončí nejpozději v srpnu

Bučovice - Dlouho plánované opravy části hřbitova v Bučovicích v pondělí odstartovaly.

Klobouky v hlavní roli: háčkované, od květinářek nebo zapomenuté ze skříní

Bučovice /VIDEO/ – Nádvoří renesančního zámku v Bučovicích se na pár hodin vrátilo do období první republiky. V neděli se tam totiž konal první ročník Kloboukového odpoledne. Akci pořádal bučovický klub důchodců Přístav ve spolupráci s tamní radnicí a pracovníky zámku.

Hledají kvalifikované zastupitele. Můžou na školení

Letonice – Zastupitelstvo Letonic bude v nastávajícím volebním období pracovat v novém jedenáctičlenném systému. Ten bude vyžadovat kvalitnější připravenost budoucích zastupitelů.

Kniha připomene významné události v historii Černčína

Bučovice – První zmínka o Černčíně pochází už z roku 1141. K blížícím se oslavám 110. výročí založení černčínského sboru dobrovolných hasičů, které budou o víkendu, vychází i nová obsáhlá kniha o Černčíně. Přiblíží historii obce a život lidí v průběhu staletí.

Šestadevadesát tisíc. Peníze z rozpočtu Bučovic pomůžou tamním sportovcům

Bučovice - Volejbalový turnaj, podpora mládežnického florbalu nebo již osmadvacátý ročník sokolského běhu městem. Nejen na to potřebuje Tělovýchovná jednota Sokol Bučovice peníze. Se žádostí o poskytnutí dotace na činnost sportovních oddílů se proto spolek obrátil na vedení města.

Průmyslová hala vedle domů: Bez stavebního povolení, tvrdí obyvatelé i město

Bučovice - Firma JKZ začala s výstavbou další průmyslové haly v Bučovické místní části Kloboučky. Lidem vadí, že staví v blízkosti domů a bez povolení.

Bučovice předají obyvatelům 250 kompostérů. Další zájemci se už mohou hlásit

Bučovice - Technické služby města Bučovice připravily projekt zaměřený na nakládání s bioodpadem a jeho využití. Díky dotaci dostanou Bučovičtí kompostéry.

Razítko najdou cyklisté na novém místě. Místo u Arkády je u informačního centra

Bučovice - Razítko pro cyklisty, kteří se pravidelně účastní cykloakce, kterou pořádá dobrovolný svazek obcí Ždánického lesa a Politaví, má nové místo.

Opravy uzavřely Mírovou ulici. Řidičům se otevře až na konci prázdnin

Bučovice - S uzavírkou musí ode pondělí počítat řidiči, kteří byli zvyklí projíždět Mírovou ulicí v Bučovicích. Důvodem je oprava vodovodu a následně rekonstrukce cesty, trvat bude celé léto.

AKTUALIZOVÁNO

V Bučovicích hořel návěs kamionu. Silnice I/50 byla v obou směrech uzavřená

Bučovice – Pět hasičských jednotek vyrazilo po vyhlášení poplachu k požáru návěsu kamionu do Slovenské ulice v Bučovicích na Vyškovsku.

Kácení ve Větrníkách? Nikdo nic neporušil, říká inspekce

Letonice – Dělníci, kteří pracují v Národní přírodní rezervaci Větrníky u Letonic, měli vykácet vzácné druhy rostlin. Případ, o němž Deník Rovnost informoval, vyšetřovala inspekce životního prostředí.

Dělníci opraví část hřbitova. V polovině června předá město staveniště

Bučovice - Jsou nakřivo a špatně se po nich chodí. Už za měsíc kamenné kostky z poloviny hřbitova v Bučovicích zmizí. Dojde tak na rekonstrukci, kterou město dlouho plánuje.

Auto skončilo po nehodě na střeše. Čelní srážka dvou vozů omezila provoz na I/50

Bučovice – K nehodě dvou osobních aut vyjížděly záchranné složky do Bučovic. Auta se střetla čelně před půl sedmou večer na silnici I/50.

Projekt domova důchodců zdržely peníze. Kraj si je půjčí, stavba začne za rok

Bučovice - Domov důchodců pro padesát lidí v Bučovicích na Vyškovsku dostává jasnější podobu. Náročný projekt Jihomoravského kraje nejprve zdržel nedostatek peněz. Nyní to vypadá, že se budovu postavit podaří.

Jan Nepomucký v novém: sochu nechají Kojátečtí zrestaurovat

Kojátky - Významná socha svatého Jana Nepomuckého, která je ozdobou Kojátek, dostane po letech nový kabát. Pracovníci se před pár dny pustili do jejího restaurování. „Žádali jsme si na její opravu o dotace na ministerstvu pro místní rozvoj a ministerstvo zemědělství, ale jakou částku nakonec dostaneme, se dozvíme nejdřív v červnu. I tak ale necháme sochu opravit,“ ujistil starosta Lubomír Pukl.

Lepší sociální zázemí i nová třída. Školku v Mouřínově nechávají opravit

Mouřínov – Opravu školky měli v Mouřínově naplánovanou už v minulém roce. Z výběrového řízení však nevzešel žádný vhodný dodavatel. A tak s pracemi dělníci začali až před několika týdny. „Objekt školky necháme nadstavit, aby v ní mohla vzniknout v budoucnu nová třída,“ informoval starosta Mouřínova Vladislav Horák.

Ostuda Bučovic půjde k zemi. Místo sýpky bude parkoviště

Bučovice - Nejdříve bourání, pak dočasné parkoviště. Dům v Bučovicích na Vyškovsku označovaný jako sýpka v blízkosti cesty k základní škole je dlouhodobý problém, který se město rozhodlo vyřešit. Nejprve zvedli zastupitelé ruku pro jeho zbourání, teď už jsou plány konkrétnější. „Po demolici na místě zůstanou opěrné stěny zajišťující okolní stavby. Plocha prozatím poslouží jako rezerva pro parkování aut,“ uvedla mluvčí radnice Martina Hašková.

Pozemky jsou vykoupené. Lidé se konečně dočkají cyklostezky

Bučovice - Pozemky v bučovické místní části Vícemilice se podařilo městu vykoupit. Díky tomu se lidé v budoucnu dočkají cyklostezky, kterou má vedení města dlouhodobě v plánu vybudovat, aby se město s místní částí propojilo.

Škoda na zničeném tobogánu přesahuje milion. V Bučovicích řeší, co dál

Bučovice – Citelný zásah do rozpočtu způsobil neznámý žhář Bučovicím na Vyškovsku. Minulý týden na tamním koupališti zapálil tobogán. Původní odhady počítaly se škodou do půl milionu korun, nyní je to téměř třikrát víc. „Po bližším přezkoumání jsme zjistili, že škoda dosahuje milionu a dvou set padesáti tisíc korun,“ uvedla mluvčí bučovické radnice Martina Hašková.

Vandal polil tobogán hořlavinou a zapálil. Škoda je skoro půl milionu korun

Bučovice – Nebezpečná zábava nebo škodolibý úmysl? Na koupališti v Bučovicích na Vyškovsku někdo polil hořlavinou tobogán a zapálil ho.

Na zámku v Bučovicích vymění stará okna. Za nová zaplatí přibližně milion

Bučovice – Pohledem na nová okna se už za několik dnů potěší návštěvníci renesančního zámku v Bučovicích. Stará historická okna byla už ve špatném stavu, správci je nechávají vyměnit. „Jde zhruba o devatenáct oken v západním křídle, ve třetím podlaží. Ne všechna se nám totiž podařilo zrestaurovat,“ oznámila kastelánka Jana Burianková.

Vysadí šest líp svobody. Ve městě, ale i v místních částech

Bučovice - Trojice lip už sto let zdobí bučovické náměstí Vítězství. O víkendu k nim přibude další, v pořadí čtvrtá. Vedení tamní radnice nechá jako připomínku letošního stého výročí vzniku Československa vysadit na území města a jeho místních částí šest lip svobody. Bude to první fáze oslav.

Jak se dostat k obchodu? Přechod v Bučovicích je nebezpečný

Vyškovsko, Blanensko – Cestu Marie Dokoupilové z Bučovic za nákupy provází obavy. Hlavně kvůli řidičům, kteří při odbočování na parkoviště k obchodu Penny Market přehlíží přechod pro chodce. „Už několikrát se mi stalo, že auta jezdí sem a tam a nerespektují přechod, vůbec se na chodce nedívají,“ postěžovala si žena.

Je libo infrasaunu či masáže? Bučovický bazén rozšíří nabídku, vyberou ji lidé

Bučovice - Solná jeskyně, parní sauna, zastřešení ochlazovacího bazénu nebo akustické odhlučnění. Takové možnosti vylepšení krytého bazénu v Bučovicích na Vyškovsku nabízí lidem tamní radnice.

Cesta podél Litavy byla ve špatném stavu. Vedení města ji nechalo opravit

Bučovice - Na špatný stav cesty v ulici U Litavy si stěžovali lidé v Bučovicích. Podle nich byla v dezolátním stavu. Cestu přitom využívají nejen místní, ale také rodiny s dětmi k procházkám.

Kosí ohrožené druhy rostlin, viní dělníky Hnutí Duha. Případ šetří inspekce

Letonice – Dělníci, kteří pracují v Národní přírodní rezervaci Větrníky u Letonic, porušují zákon o ochraně přírody. To tvrdí pracovníci Lesoochranářské skupiny Brno spadající pod Hnutí Duha.

Obchvat Bučovic? Stále v nedohlednu. Přiblížit ho má začlenění do územního plánu

Bučovice - Mluví se o něm desítky let a další roky potrvá, než vznikne. Podle některých jde spíš o nesplnitelný sen. S obchvatem Bučovic na Vyškovsku, který má ulevit přetíženému centru, silničáři i zástupci města ale počítají. „Je potřeba, aby byla trasa začleněná do územního plánu města. Ten se nyní připravuje,“ uvedla mluvčí bučovické radnice Martina Hašková.

Levandule i třezalky. Bučovice na jaře rozkvetou

Bučovice – Zkrášlit vybraná prostranství ve městě se rozhodli v Bučovicích na Vyškovsku. Staré smrky v místní části Černčín v následujících týdnech nahradí nový odpočinkový prostor s posezením a okrasnými keři. V plánu jsou i další novinky.

Areál bývalého závodu čistí a zabezpečují. Demolice může začít už v létě

Bučovice - Před měsícem si vedení města Bučovice převzalo areál UP závodu, který koupilo. Nyní začíná řešit jeho demolici.

Okresní finále sportovních talentů ovládla vyškovská škola. Fandila i Kašpárková

Bučovice – „Na OVOV v Bučovicích jsem už poněkolikáté. Vždycky to tady klape na jedničku. Bučovičtí to zvládají perfektně a přitom to letos byl největší závod, co na Vyškovsko jezdím,“ chválila organizátory vyškovského okresního finále celostátní akce Odznak Všestrannosti Olympijských Vítězů jeho patronka Šárka Kašpárková, mistryně světa a bronzová olympionička v trojskoku.

Hřiště dostanou nový písek. Vymění se i ukradené houpadlo

Bučovice - Novinek se brzy dočkají lidé, kteří chodí na dětská hřiště v Bučovicích na Vyškovsku. Tamní radnice chystá úpravy. Hotovo má být do poloviny dubna. „Na všech hřištích necháme vyměnit písek a dostanou také nové zakrývací plachty,“ oznámila vedoucí oddělení správy majetku Dagmar Janíčková.

Dopravní nehoda u Nevojic: pro těhotnou ženu doletěl vrtulník

Nevojice /FOTOGALERIE/ - Dvě osobní auta se dnes kolem půl jedné odpoledne srazila na silnici číslo padesát u Nevojic. Při nehodě se zranili dva lidé. Jedno auto skončilo mimo silnici. Na místo dojeli hasiči. „Vyprošťovat jsme nikoho nemuseli, ale poskytli jsme zraněným první pomoc, než přijeli záchranáři,“ uvedl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Nejezte maso, nepijte mléko, hlásali před bučovickými jatkami. Na podporu zvířat

Bučovice – Nejezte maso, zastavte násilí, nepijte kravské mléko! Takové výzvy měli na transparentech demonstranti, kteří se v pondělí ráno sešli před jatkami v Bučovicích na Vyškovsku. Aktivisté chtěli protestem upozornit na krutost, kterou podstupuje dobytek určený k porážce. „Podmínky při převážení prasat jsou nevyhovující, zvířata jsou často pokousaná, dokonce na sebe útočí,“ řekl svolavatel akce Lukáš Vincour.

V pěti sálech přiblíží Bučovice. Moderně

Bučovice – Zhruba pětatřicet let obdivovali návštěvníci muzea v Bučovicích stálou expozici věnovanou historii města a jeho okolí. Starou výstavu nahradí nová a modernější. Muzejníci na ní už pracují. „Otevřeme ji ale nejdříve za rok,“ uvedla kurátorka sbírek Michaela Králíková. Zatímco původní expozice znázorňovala vývoj od pravěkých nálezů po konec druhé světové války, nová bude rozdělená do pěti tematicky zaměřených sálů.

Svrab v domově? Mám důkazy, říká žena. Jen házení špíny, tvrdí zástupce ředitele

Hvězdlice – Není to ani týden, co Deník Rovnost informoval, že se v Nemocnici Vyškov objevil svrab. Nakažlivou chorobu měli čtyři zaměstnanci dostat od starší pacientky. Ta zemřela na zápal plic. Členové její rodiny tvrdí, že se nakazila v domově Hvězda ve Hvězdlicích. „V nemocnici mi jen řekli, že maminku přivezli v tak zbídačeném stavu, že už ji nemohli zachránit,“ řekla dcera důchodkyně Alena Zemánková.

Na hřbitově v Bučovicích postaví schodiště. Chystají i další úpravy

Bučovice - Na hřbitov v Bučovicích na Vyškovsku jezdí Marie Novotná za svými předky pravidelně. Za několik měsíců se tam projde po nových chodnících nebo schodišti. Město chystá opravu za více než dva miliony korun. „Na některých chodnících a místech je vidět velké opotřebení. Navíc tam chodí stovky lidí,“ řekla Novotná.

Snovídečtí chtějí vysadit padesát hrušní

Snovídky - Nové stromořadí o délce skoro pět set metrů směrem na Haluzice plánují letos dokončit ve Snovídkách. Sdružení dobrovolných hasičů spolu s dalšími obyvateli obce vysadí padesát hrušní. Vedení obce chce pro výsadbu nakoupit dvou- až tříleté stromky se zapěstovanou korunou a kořenovým balem.

Plivání ohně, točení ohnivou tyčí. Show věnuje tragicky zesnulému trenérovi

Bučovice - Ohňová show, fire performance, nebo fire-twirling. Různé názvy pro jednu disciplínu, které se již od čtrnácti let věnuje dvacetiletý Štěpán Hanák z Bučovic na Vyškovsku. Točení ohnivou tyčí, plivání ohně a podobné kousky zvládá na výbornou.

Potřebují rozšířit hasičskou zbrojnici. Výstroj nyní skladují v garáži

Hvězdlice - Ve Hvězdlicích dokončují projekt na rozšíření hasičské zbrojnice a opravu střechy nad předzámčím.

Konec ostudy? Nebezpečné schody před kulturním domem v Dobročkovicích opraví

Dobročkovice - Nevzhledné prostředí, nebezpečné schody. Tak to vypadá před restaurací a kulturním domem v Dobročkovicích. Vedení obce se rozhodlo problém řešit.

Skládku v Kozlanech naposledy rozšíří. Sloužit bude nejméně dalších sedm let

Kozlany – Valná část plochy skládky v Kozlanech zarůstá nově vysazeným lesem. Zařízení však nečeká už jen rekultivace, ale také rozšíření. Plánuje ho společnost Respono, která sváží odpad z většiny měst a obcí Vyškovska, a to v nejbližší době.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT