VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: ROUSÍNOV

Město Rousínov leží na úpatí jihovýchodní okrajové části Drahanské vrchoviny v údolí na pravém břehu Rakovce 7 km na sever od Slavkova, 25 km východně od Brna na státní silnici z Brna do Olomouce na 216. kilometru dálnice z Brna do Olomouce. Městem prochází železniční trať z Brna do Přerova. Nadmořská výška je 241 m. Rousínov se stal přirozeným centrem okolních obcí. Jeho místními částmi jsou dnes Čechyně, Královopolské Vážany, Kroužek, Slavíkovice, Rousínovec a Vítovice.

Žije zde přes pět tisíc obyvatel, kteří vyhledávají pracovní příležitosti v místních soukromých firmách, z nichž mnohé vyšly z tradic nábytkářské výroby v Rousínově. Velká část obyvatelstva využívá blízkosti krajského města Brna jak při výběru pracovních příležitostí, tak při vzdělávání a zábavě.

V roce 1920 byly založeny Spojené UP závody a.s. Brno (nyní Tusculum, a.s.), v letech největšího rozkvětu v roce 1938 zaměstnávaly 1700 pracovníků a byly největší nábytkárnou ve střední Evropě.

Vzdělávání zajišťuje v Rousínově základní škol

Z přístavku si odnesl nářadí, ale i osm květin a víno s pálenkou

Rousínovsko – Nezvaný host nepohrdl vínem ani kořalkou. Na volně přístupný hospodářský přístavek ve dvoře domu v malé obci poblíž Rousínova se zaměřil dosud neznámý zloděj.

Zachrání chátrající oranžerii. Z rozpadající památky udělají letní restauraci

Habrovany – Chátrající oranžerii chtějí zachránit habrovanští zastupitelé. Nachází se v tamní zámecké zahradě a nikdo ji zatím nevyužívá.

Nová rada v Rousínově? Podobná předchozí. Lukášek bude opět starosta

Rousínov – Podobu koalice pro následující čtyři roky už znají i v Rousínově. Zůstává velmi podobná té dosavadní.

Auto převážející pneumatiky začalo hořet. Požár zablokoval dopravu na dálnici

Rousínov – Čtyři jednotky hasičů vyjížděly ve čtvrtek o půl šesté ráno k požáru na dálnici D1. Na 214. kilometru nedaleko Rousínova začalo hořet nákladní auto převážející pneumatiky. „Přestože auto stálo v odstavném pruhu, bylo nutné uzavřít celý směr na Vyškov,“ sdělil mluvčí krajských hasičů Jaroslav Mikoška.

Při couvání srazil staršího muže. Policisté hledají svědky nevyřešené nehody

Rousínov – Řidič osobního auta při couvání narazil do staršího muže, který upadl. Událost, která se stala před měsícem na Sušilově náměstí v Rousínově, stále není vyřešená. Policisté proto žádají svědky o pomoc.

Zapomněl sklopit korbu návěsu. Strhl elektrické vedení, sloup osvětlení i komín

Olšany – Na roztržitost doplatil řidič nákladního auta, který zapomněl sklopit korbu návěsu. Při vyjíždění z kamenolomu u Olšan jí pak zachytil o drát elektrického vedení.

Po lídru z Boskovic fotbalisté Rousínova obrali i druhé Mutěnice

Rousínov /FOTOGALERIE/  - Do Rousínova se vrací fotbalová pohoda. Po minulé remíze na trávníku lídra krajského přeboru Boskovic Tatran doma porazil druhé Mutěnice. V součtu s předchozími čtyřmi výhrami v řadě za sebou čítá rousínovská šňůra bez porážky už šest utkání.

Spadl na něj náhrobek, skončil na vozíku. Chlapci soud přiznal devět milionů

Rousínov, Brno - Téměř devět milionů korun přiznal v úterý krajský soud v Brně Borisi Trávníčkovi, na kterého v roce 2011 spadl na neoficiální školní exkurzi na židovský hřbitov kamenný náhrobek. Dvacetiletý mladík je odkázaný na invalidní vozík. Soudce potvrdil dřívější verdikt vyškovského soudu.

Stavbu kulturního domu v Olšanech provází potíže

Olšany - Stavbu nového kulturního domu v Olšanech provázejí komplikace. Dělníci nemůžou zničit poslední část obvodové zdi zbouraného pohostinství. Sousední dům je o ni opřený, chybí mu totiž štítová stěna, což původní sondy neodhalily.

Modelka klidně praští se stokilovým mužem o zem. Kvůli modřinám jí maskují nohy

Habrovany - Prasklé lokty, modřiny. Takové útrapy při modelingu nezažila. Dominika Ševčíková z Habrovan vyměnila molo za kimono a trénuje brazilské jiu jitsu a krav magu.

Hody v Kroužku: Mladí po sedmnácti letech oblékli kroje

Rousínov, Kroužek /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Kdo si tu písničku zazpívá, veselá partyja z Mistřína, zní v sobotu v rousínovském Kroužku. Dnes ale lidové písničky nezpívá žádná mistřínská parta, ale tamní stárky a stárci. Mladí po sedmnácti letech obnovili v Kroužku krojované hody. Mládenci vyzvedávají stárky a žádají si od starosty právo, aby si večer užili pravou vesnickou zábavu

Řidiči po nehodě: za volantem favoritu byl starší muž

Tučapy – Policisté hledají staršího řidiče červeného favoritu, který měl nehodu v pátek asi v půl druhé odpoledne mezi Tučapy a Nemojany. „Podle dosavadních informací vyjel zatím neznámý řidič za Tučapy ve směru na Nemojany částečně do protisměru. Narazil zrcátkem vozu do zrcátka protijedoucí felicie,“ informovala v pondělí policejní mluvčí Alice Musilová.

Letní běh na lyžích a s kulichem vznikl jako protest. Děti si neměly kde hrát

Nemojany /VIDEO, REPORTÁŽ/ - Pořádně se obléct, nezapomenout kulicha ať neomrznou uši a hurá na lyže. V zimě na sjezdovce celkem běžná věc. Zalyžovat si v červenci, to už by jen tak někoho nenapadlo. Výjimkou jsou Nemojanští. Je sobota dopoledne a v takzvaném Kozím výběhu za obcí se koná sraz veteránů. Doplněný je právě o závody v lyžování.

Školka v Tučapech dostane nový plot i třídu. Přijme dalších 25 dětí

Tučapy – Mateřskou školu se chystají opravovat v Tučapech. „Letos v létě spravíme část plotu kolem školní zahrady,“ informoval starosta obce Miloslav Brandýs. Oplocení zaplatí z rozpočtu. Vyjde na devadesát tisíc korun.

Hráli jsme s torzem mužstva, vysvětluje špatnou sezonu trenér Rousínova Kovanda

Rousínov /ROZHOVOR/ – Po podzimní části nasvědčovalo vše tomu, že fotbalisté Tatranu Rousínov bez problémů splní a možná i překročí svůj předsezonní plán. Tedy skončit v oblasti pátého až šestého místa tabulky krajského přeboru. Konečné jedenácté umístění, byť bez záchranářských starostí, je tedy propadem. „Nechci naříkat, ale v závěru mně chybělo až osm hráčů základní sestavy,“ vypichuje hlavní důvod trenér Tomáš Kovanda.

Farma Bolka Polívky možná ožije. Zájemci stále jsou

Olšany /FOTOGALERIE/ – Olšany na Vyškovsku proslavil populární herec Bolek Polívka filmem Dědictví aneb Kurvahošigutntág a také svou farmou, kde pořádal recesistické akce. Na místo má krásné vzpomínky třeba Lucie Dvořáčková z Vyškova, která tam před lety pracovala jako brigádnice. „Bylo tam pořád živo a plno. Lidé farmu milovali. Jsem smutná z toho, jak to tam nyní chátrá. Nevím, jestli ji někdo dokáže postavit zase na nohy,“ svěřila se žena.

Pohodlně pro vozíčkáře i maminky s kočárky. Rousínovský úřad je bezbariérový

Rousínov - Recepce, nový výtah i čekací zóny. Městský úřad v Rousínově je od čtvrtka bezbariérový.

Tvárnice se už rozpadají. Zpevnění břehu potoka má zabránit i jeho vylití

Habrovany – Stejně jako minulý rok mají i letos zastupitelé Habrovan v plánu zpevnit břehy potoka. A to v úseku od obecního úřadu směrem do Olšan.

Odškodnění za pád náhrobku na chlapce? Čeká se na krajský soud

Rousínov /FOTOGALERIE/ - Případ, kdy před sedmi lety na tehdy třináctiletého chlapce spadl při školní exkurzi na židovském hřbitově v Rousínově náhrobní kámen, stále není uzavřený. I přesto, že okresní soud ve Vyškově loni v říjnu rozhodl, že rousínovská základní škola mu má zaplatit skoro devítimilionové odškodné.

Opravy cest v Rousínově: město žádá o shovívavost

Rousínov - Rozkopané cesty kvůli opravě silnic, chodníků a dešťové kanalizace. Tak to teď vypadá v Královopolských Vážanech, místní části Rousínova na Vyškovsku.

Největší investice posledních dvou let: oprava školy skončí ještě s předstihem

Rousínov – V opravené tělocvičně budou nově sportovat děti, které navštěvují základní školu v Tyršově ulici v Rousínově na Vyškovsku. Dělníci tam dokončují přestavbu za šestadvacet milionů korun. Její součástí je také výměna oken a zateplení školní budovy.

Aprílový žert? Kdepak. Objížďka v Rousínově začne platit od dubna do července

Rousínov – Velikonoční svátky odstartují změnu jízdního řádu linky číslo 731, která jezdí mezi Rousínovem a jeho částí Královopolskými Vážanami.

Zdi zabrání záplavám. Přípravy pokračují i přes nesouhlas majitelů pozemků

Rousínov - Báli se, že přijdou o svůj majetek, nebo toho, že zdi, které mají chránit rousínovské Slavíkovice proti možným povodním z Rakovce, povedou přes jejich domy. Jak už před časem upozornil obyvatel František Toman, Povodí Moravy od něho chtělo vykoupit pozemek. Nesouhlasil.

Dětské hřiště nebo rodinný dům. Lidé mohou hlasovat o dřevěnou stavbu roku

Lazinov, Rousínov - Hřiště, konstrukce, stavby. Všechno vyrobené ze dřeva. V anketě Nadace dřevo pro život se lidem představují i dětské hřiště v Rousínově na Vyškovsku a rodinný dům v obci Lazinov na Blanensku.

Útočný předvolební anonym v Rousínově? Policie vyšetřování ukončila

Rousínov – Policisté přestali řešit anonym útočící na exstarostu Rousínova na Vyškovsku Františka Havíře. „Případem se už nezabýváme,“ řekla policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Habrovany staví chodníky mezi kostelem a obecním úřadem. Za pět milionů

Habrovany - Lepší a bezpečnější chůze po nových chodnících mezi obecním úřadem a kostelem se letos dočkají obyvatelé Habrovan.

Rozšíření rybníka museli odložit. Doufají, že na práce získají dotaci

Komořany - V Komořanech chtěli už v loňském roce zvětšit tamní rybník. Současně ho také plánovali napojit na odtok potoka Rakovce. Vedení obce ale na akci nezískalo dotaci, o kterou si zažádalo. Už několikrát tak muselo připravované práce odložit. A v dohledné době nejspíš nezačnou.

Na webu si lidé z Rousínova můžou najít, kdy v ulici popeláři vyvezou odpady

Rousínov – Po rezervačním systému a rozklikávacím rozpočtu je oficiální web Rousínova bohatší o další modul. Tentokrát se jedná o kalendář svozu odpadu.

Rousínovští opraví školní jídelnu a kuchyni

Rousínov - Kromě energetických opatření, v kterých budou pokračovat z předešlého roku, pro letošek vedení Rousínova ve školním areálu Tyršova počítá i s rekonstrukcí jídelny a kuchyně.

V Záložně se představí Živý betlém. Diváky láká na zpěvohru plnou koled

Rousínov – Nasát vánoční atmosféru mohou lidé v pátek ve velkém sále Záložny na Sušilově náměstí v Rousínově. Koná se tam představení Živý Betlém.

Kauza zmrzačeného chlapce se táhne. Soud kvůli odškodnému bude příští rok

Rousínov – Jak už Deník Rovnost informoval, základní škola z Rousínova na Vyškovsku se odvolala, protože nesouhlasí s verdiktem Okresního soudu ve Vyškově. Ten rozhodl, že škola má zaplatit necelých devět milionů korun Borisi Trávníčkovi, na kterého spadl náhrobní kámen při exkurzi na tamním židovském hřbitově.

Memoriál Jiřího Vaďury poprvé vyhráli žáci Olomouce. Bučovice sbíraly zkušenosti

Rousínov /FOTOGALERIE/ – V Olomouci prožil Jiří Vaďura nejhodnotnější část své bohaté fotbalové kariéry. Do Olomouce poprvé putuje pohár za vítězství v jeho Memoriálu.

AKTUALIZOVÁNO

Na D1 se tvoří kolony ve směru na Ostravu. Poblíž Tučap bouralo šest aut

Vyškovsko – Kolony a dopravní omezení. Ve čtvrtek krátce před půl třetí odpoledne bouralo na silnici D1 ve směru na Ostravu šest osobních aut. Podle policistů se hromadná nehoda poblíž obce Tučapy obešla bez zranění.

Konec vlhkosti. Tučapští hasiči se dočkali důstojného zázemí

Tučapy - Trvalo víc než pětačtyřicet let, než se hasiči v Tučapech dočkali důstojného zázemí. Obec jim nechala opravit zbrojnici. „V budově bylo vlhko a mokro a tak nebylo možné mít v ní zásahové obleky. Navíc trpěl uskladněný materiál, hasiči tam neměli ani tekoucí vodu a sociální zařízení,“ přiblížil starosta Miloslav Brandýs.

AKTUALIZOVÁNO

V Komořanech hořela dílna. Hasiči stihli zachránit traktor

Komořany /FOTOGALERIE/ – Pět jednotek hasičů zasahovalo v neděli ráno při požáru dílny u rodinného domu v Komořanech. Ta vzplála krátce po sedmé hodině ráno. Oheň dostali hasiči pod kontrolu před osmou hodinou. Na místě byli až do jedné odpoledne. Při zásahu se nikdo nezranil.

Trenér fotbalistů Tatranu Rousínov Kovanda byl spokojený až od šestého kola

Rousínov /ROZHOVOR/ – Pomalejší rozjezd, pak parádní druhá část a kaňka v Bystrci, kde podle průběhu měli jasně vyhrát. To je stručná bilance fotbalistů Tatranu Rousínov v podzimní části krajského přeboru. „Čtyřiadvacet bodů je dobrý základ do jara,“ komentoval ji jejich trenér Tomáš Kovanda.

Hráz olšanského rybníka je opravená. Práce se chopili místní řemeslníci

Olšany - Opravu hráze rybníka právě dokončili v Olšanech. Původní kamennou řemeslníci uložili do nového betonového základu. „Po mnoha letech působení vody už se kameny výrazně posunuly a poničil se břeh rybníka. Kvůli tomu jsme se hráz rozhodli opravit,“ vysvětlila starostka Olšan Dana Křížová.

Malovat jsem se naučila až žehličkou, přiznává rousínovská výtvarnice

Rousínov - Učitelka, cestovatelka, publicistka a umělkyně. Tím vším je Irena Lochmanová z Rousínova.

Nehoda v Rousínovci: po srážce dvou aut skončila v nemocnici řidička i její syn

Rousínov – Zraněním matky a dítěte skončila středeční podvečerní nehoda, která se stala v rousínovské místní části Rousínovec. Srazila se tam dvě auta.

Lepších chodníků se Habrovanští dočkají až v příštím roce

Habrovany - Opravu chodníků na hlavní ulici odložili habrovanští zastupitelé na příští rok. „Chtěli jsme cesty v úseku od kostela až po nový obecní úřad opravit už letos, ale bohužel jsme měli problémy s projektovou dokumentací. Musíme tak začít až příští rok. I kvůli chladnému počasí je lepší přesunout opravy na jaro,“ konstatoval starosta Habrovan Radoslav Dvořáček.

Ochrana proti vodě? Lidem ve Slavíkovicích vadí smlouva od Povodí Moravy

Rousínov – Obavy o to, že přijde o tři sta metrů pozemku, nyní trápí Františka Tomana z rousínovských Slavíkovic. Jeho majetek od něj chce vykoupit Povodí Moravy, které má v plánu zrovna v místech, kde jeho parcely leží, dělat protipovodňová opatření. „Přišla mi domů smlouva, že ode mě chtějí koupit pozemek. Je absolutně nevýhodná. Staví mě do pozice nesvéprávného člověka,“ postěžoval si Toman.

Krátké intervaly semaforu? Zdržení jen ve špičce, tvrdí šéf silničářů

Tučapy – Víc aut projíždějících obcí a zejména bezpečnost dětí ze školy řeší už několik dní v Tučapech. Kvůli rekonstrukci silnice II/430 před obcí ve směru od Vyškova si řidiči musí pár minut postát. A někteří proto raději místo od začátku oprav v druhé půlce října objíždí přes Nemojany a intravilán Tučap.

Odškodné devět milionů je pro školu příliš. Proti rozsudku se vedení odvolalo

Rousínov – Je to moc. Rousínovská základní škola se odvolala proti rozsudku vyškovského okresního soudu, který jí nařídil zaplatit téměř devítimilionové odškodné jejímu bývalému žákovi Borisi Trávníčkovi. Na toho se před šesti lety při školní exkurzi na pro veřejnost uzavřený židovský hřbitov svalil několikasetkilogramový náhrobek. Mladík, který přežil jen díky rychlé lékařské pomoci, je od té doby ochrnutý na spodní část těla.

S keramikou začala až ve čtyřiceti. Nyní se tím živí a z hlíny tvoří

Tučapy – Ježibaby, čerty nebo nejrůznější doplňky na zahradu. To vše z hlíny vyrábí padesátiletá Ivana Marišlerová z Tučap na Vyškovsku. Původním povoláním čalounice se k výtvarnému řemeslu dostala před jedenácti lety díky kamarádce, která ji přemluvila, ať s ní chodí na kurzy do Vyškova.

Masarykův sad se rozroste. Dobrovolníci společně vysadí čtyřicet nových stromů

Podbřežice - Na nové ovocné stromy v Masarykově sadu se můžou lidé těšit v Podbřežicích. Vznikl v padesátých letech minulého století a v posledních letech už musela obec řadu starých stromů odstranit. V pátek a sobotu dobrovolníci vysází přibližně čtyřicet nových.

Spadl na něj náhrobek a zůstal na vozíku. Rousínovské škole hrozí i exekuce

Rousínov – Na školní exkurzi málem zemřel. Poté, co na něj spadl těžký náhrobek, skončil na invalidním vozíku. Jak už Deník Rovnost informoval, za tuto újmu přiřkl vyškovský soud Borisi Trávníčkovi téměř devítimilionové odškodné. Zaplatit je má základní škola z Rousínova na Vyškovsku.

Kotli se rozbila regulace. Obec opraví celou kotelnu

Habrovany – Starou kotelnu bývalého obecního úřadu opravují v Habrovanech. „Kotel je přes dvacet let starý, rozbila se u něj regulace,“ uvedl starosta Radoslav Dvořáček.

Řidič srazil na přechodu čtyřletou dívku. Skončila s lehkým poraněním hlavy

Rousínov – Pro teprve čtyřletou holčičku museli do Rousínova v pondělí po páté hodině odpoledne záchranáři. Na přechodu pro chodce ji totiž srazilo auto.

Rozpadající betonové tvárnice nahradí lomový kámen. Nad potokem vyroste i lávka

Habrovany - S opravou koryta potoka v místní části Habrovec nedávno začali v Habrovanech. Žlab byl ve špatném stavu, staré betonové zatravňovací tvárnice se postupně rozpadaly.

Díla z barevného skla? Jako okna katedrál, říká vitrážistka

Olšany – Šperky, lampy nebo třeba stoly. To vše pomocí skla vyrábí vitrážistka Šárka Rotterová z Olšan. Využívá techniku zvanou Tiffany, při které se materiál brousí a skládá do určitých vzorců. Výsledek poté může připomínat například okna katedrál. „Je to úžasná záliba. Můžete vyrobit velkou věc jako výplň dveří, nebo naopak úplně malinké náušnice,“ vysvětluje osmačtyřicetiletá umělecká sklenářka.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT