VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: ROUSÍNOV

AKTUALIZOVÁNO

U Rousínova se srazilo auto s motorkou. Dva zranění skončili v nemocnici

Rousínov – Srážka osobního auta a motorky omezila v neděli kolem druhé hodiny odpoledne provoz na silnici u Rousínova. Podle policejního mluvčího Pavla Švába se při ní zranili dva lidé. Záchranáři je odvezli do nemocnice.

Pili až do rána. Na pípách v Olšanech se protočilo 26 druhů piv

Olšany /REPORTÁŽ/ – Vinaři mají spoustu akcí, pivaři ne. To jim přišlo nefér. A tak před lety vznikla recesistická akce, při níž z píp teče zlatavý mok po dva dny. Na letošním šestém Olšanském pivobraní můžou jeho milovníci vybírat z šestadvaceti dru­hů.

Rušné rousínovské sídliště si oblíbil pár kalousů. Samička vyvedla tři mláďata

Rousínov – Na rousínovském sídlišti pověsil budky pro poštolky, jenže v červnu v nich zahnízdil kalous ušatý.

V Olšanech potečou proudem netradiční značky piva. Deset různých typů zároveň

Olšany – Co v horkém létě osvěží lépe než pořádně vychlazené pivo? O tom, že tento názor zastává nejen organizátor Roman Röss, svědčí i počet každoročně vypitých sudů piva. O další ročník Olšanského pivobraní nepřijdou fanoušci zlatavého moku ani letos. Na návsi v Olšanech odstartuje už pošesté.

Nemocnému Jarečkovi pomohly děti z Komořan. Dočká se osobního asistenta

Komořany /FOTOGALERIE/ – Udělaly maximum. Přes půl roku nacvičovaly pohádku, kterou nazvaly Růže pro princeznu, ručně psaly pozvánky, vyráběly plakáty, natočily i videopozvánku, kterou umístily na internet. V květnu pak děti z dramatického kroužku při Základní škole v Komořanech divadlo předvedly veřejnosti. Výtěžek pomůže desetiletému Jarečkovi z Komořan, který má dětskou mozkovou obrnu. Nechodí, nemluví, je nevidomý.

Letní investice? Všechny třídy rousínovské školky dostanou připojení na internet

Vyškovsko – Houpačky a různé prolézačky namontovali v uplynulých dnech, a tak si jich děti navštěvující školku na vyškovském Letním poli stihly užít ještě do letních prázdnin. I po nich se ale dočkají překvapení.

Bioodpad sváží Komořanští sami. A plánují kompostárnu

Komořany – Pronájmem nákladního auta se rozhodlo vedení Komořan vyslyšet stížnosti obyvatel na přeplněnost kontejnerů na biologický odpad ve vesnici. Za padesát tisíc korun měsíčně. Zastupitelé to odsouhlasili na svém posledním zasedání. „Lidé si stěžovali, že se bioodpad vyváží jednou za čtrnáct dní, což se opravdu ukázalo jako nedostačující. Proto jsme se rozhodli, že si s vývozem budeme vypomáhat sami," přiblížil místostarosta Komořan Jan Kachlík.

OBRAZEM: Malíř Hlaváč představuje 230 pohledů na zvířata

Rousínov – Cestuje po celém světě. Atmosféru a dojem z toho, co zažívá, malíř Václav Hlaváč zaznamenává pouze tužkou. S obrazy pak dál pracuje v ateliéru, kdy používá hlavně akvarelovou techniku. Některá jeho díla mohli loni obdivovat návštěvníci Turistického informačního centra ve Vyškově. Několik posledních výstav pořádal na Staré radnici v Rousínově.

Poslední kolo přeboru: Rousínov hraje o střed tabulky, přivítá Bosonohy

Rousínov, Brno – Poslední kolo krajského přeboru svede jediný celek z Vyškovska se sokem z Bosonoh. Ani jeden klub není zapojen ve hře o postup či sestup, přesto oba týmy mají motivaci v utkání zvítězit. Rousínov má šanci se dostat do lepší poloviny tabulky, naopak hosté před sebe nechtějí pustit městského rivala Moravskou Slavii.

Komořany připravují projekt rozšíření rybníka. Chtějí zadržet vodu v krajině

Komořany – Dřív sloužil jako požární nádrž, dnes je z něj obecní rybník v odpočinkové zóně Komořan. A vesnice se rozhodla, že ho rozšíří a napojí na odtok potoka Rakovec.

Návrh územního plánu Rousínova? Může mi zničit podnik, bojí se muž

Rousínov – Před časem si Rousínovan Michal Svoboda postavil na svém pozemku halu pro skladování. Jako majitel výkupny kovů v Zahradní ulici ji využívá při svém podnikání. V současnosti se však obává nejen zmařené investice, ale i omezení v podnikání. V návrhu územního plánu se oblast, v níž se jeho pozemky nachází, mění ze smíšené zóny bydlení s podnikáním na zónu městskou. „A v té je zákaz skladování. Pokud se kvůli změně skladování zakáže, pak mi zkolaudovaná hala k ničemu nebude a pro mě se stane jen zmařenou investicí," podotkl Svoboda.

Pozemky pod domy patří státu, ne městu, tvrdí. Družstevníci je tak chtějí zdarma

Rousínov – Překvapivé chvíle připravili družstevníci zastupitelům Rousínova na jejich posledním zasedání. Schvaloval se na něm prodej pozemků pod bytovými domy a garážemi v rousínovské ulici V Sídlišti. Cena za ně je podle lidí moc vysoká. A to i přesto, že nový městský posudek ji snížil na 750 korun za metr čtvereční.

Obyvatelé bytových domů v Rousínově chystají žalobu

Rousínov – Pozemky pod domy a garážemi? Moc drahé, myslí si obyvatelé bytových domů z rousínovské ulice V Sídlišti. Cena, za kterou jim chce radnice pozemky odprodat, se jim nezamlouvá dlouhodobě. Problém začali znovu řešit před dvěma lety, kdy město za metr čtvereční požadovalo jedenáct set korun. Většina tehdy nezaplatila. Současné vedení města nechalo vypracovat nový posudek. Ten cenu snížil na 750 korun za metr čtvereční. Na březnovém zasedání zastupitelů cena prošla. Na posledním zasedání kývli i na samotný odprodej. Lidi z domů to naštvalo. Chtějí ji ještě nižší.

Otevírání šoupátek zahájilo další sezonu veteránů. Dorazila jich víc než stovka

Habrovany – Overland z roku 1918 byl nejstarším autem, které mohli obdivovat návštěvníci nedělního Otevírání šoupátek na návsi v Habrovanech. A s ním další víc než stovku veteránů, jejichž majitelé dorazili na šestnáctý ročník srazu.

Chlapci s mozkovou obrnou pomůžou divadlem děti z Komořan

Komořany /FOTOGALERIE/ – Narodil se předčasně a má dětskou mozkovou obrnu. Nechodí, nemluví, je nevidomý. Špatně snáší děti ve škole, prostředí kolem sebe. Desetiletý Jaromír z Komořan navštěvuje specializovanou školu ve Vyškově. Osud nebyl moc příznivý ani k celé jeho rodině. Otec podstoupil plastiku ledviny, je těžký alergik. Matka dlouhodobě užívá antidepresiva.

Farma v Olšanech může otevřít do měsíce. Chybí ale zaměstnanci

Olšany /FOTOGALERIE/ – Už rok a půl je téměř bez života. Od listopadu 2014, kdy šumavský restauratér František Dvořák opustil bývalou Farmu Bolka Polívky v Olšanech, areál v podstatě zeje prázdnotou. A nejen on. Že podnik nefunguje tak, jak má, pociťují místní podnikatelé.

Někdejší farma Bolka Polívky se v aukci neprodala

Olšany - Někdejší farmu Bolka Polívky u Olšan na Vyškovsku se v elektronické aukci prodat nepodařilo. Na rozdíl od února sice zájemci podali nabídky, ale pro majitele, jímž je Severočeská správa nemovitostí, nebyla ta nejvyšší zajímavá. O dalším prodeji nyní neuvažuje a jedná s nejmenovanou firmou o dlouhodobém pronájmu, řekl Petr Charvát z realitní společnosti Gaute, která aukci zajišťovala.

Kulturní středisko zřejmě čeká demolice. Zastupitelstvo bude jednat o novém

Holubice – Jedna část pochází z 19., druhá ze začátku 20. století. Opravy, kterých se objekt, v němž sídlí kulturní středisko a hostinec v Holubicích, za dobu své existence dočkal, byly podle starosty Stanislava Přibyla pouze nepatrné. A tak se nyní nachází v poměrně špatném stavu. Podle stavařů, kteří budovu posuzovali, by měla jít k zemi.

Koncert k jubileu. Zazní i skladby z Dočkalova dětství

Rousínov – Uplatnění našel nejen v uměleckých oborech, blízké jsou mu také sportovní, vědecké a cestovatelské. Radek Dočkal o sobě tvrdí, že spektrum svých zájmů má zřejmě zakódované v DNA. „Chci se pokud možno dozvědět o všem všechno," usmívá se Dočkal, který mezi hlavní celoživotní zájem řadí hudbu. V té působí jako dirigent, flétnista, skladatel, badatel, recenzent, porotce, klavírista, cembalista, zpěvák, pedagog, popularizátor a odborný poradce.

Insolvenční řízení na farmu v Olšanech je pozastavené. Úřad stále čeká na peníze

Olšany – Dva roky uplynuly od dražby bývalé Farmy Bolka Polívky v Olšanech na Vyškovsku. V únoru 2014 ji za 11,5 milionu korun získala Severočeská správa nemovitostí podnikatele Alexandra Seidla. Část dluhů farma zaplatila. Někteří věřitelé nicméně stále své peníze neviděli. Nyní je insolvenční řízení, jak informovala Mladá fronta Dnes, pozastavené.

Nejlépe opravená památka: rousínovská socha Panny Marie je rarita

Rousínov – Podle původních odhadů pocházela z devatenáctého století. Když ji ale začal zkoumat restaurátor, zjistil, že je mnohem starší. Zhruba o dvě stě let. Nyní se opravená socha Panny Marie, která byla původně umístěná v kapli v rousínovské místní části Čechyně, uchází o titul nejlépe opravené památky jihu Moravy. Jako jediná z Vyškovska.

Olšanská kultura: řeší koupi zchátralé budovy i možnost stavby centra

Olšany – Současný sál s hospodou je v dezolátním stavu. Nevlastní ho však obec, takže opravy zajistit nemůže. Vedení Olšan proto dlouhodobě řeší otázku, jak vrátit do kulturního domu punc centra veškerého dění. Na výběr má ze dvou variant. Buď zchátralý dům koupit od podnikatele Romana Rosse, nebo postavit kulturní centrum ve víceúčelovém areálu.

Půl roku rousínovského průtahu: méně kamionů, ale i poničené ostrůvky

Rousínov – Se stavem důležité silnice byli nespokojení řadu let. Pak zhruba rok žili někteří z nich na staveništi. Když oprava rousínovského průtahu loni na podzim finišovala, ozývaly se od řidičů i chodců znovu kritické hlasy. Půl roku po jeho plném zprovoznění však emoce utichají. I tak se ovšem podle některých najdou místa, která jsou nešťastně řešená. Redakce Vyškovského deníku Rovnost zmapovala některá z nich.

Srážkám se zvěří zamezí plot. Je to pozdě, upozorňují myslivci

Rousínovsko – Vyskočí z příkopu, a než řidič stihne zareagovat, její život vyhasne pod koly auta. A řidič má co dělat, aby neskončil mimo silnici. Pro srážky auta se zvěří nejsou typické jen silnice nižších tříd vedoucí přes les. Problematické jsou i dálnice. Jedním z rizikových úseků je i ten mezi Rousínovem a Holubicemi. Od letoška však bude pro zvěř i lidi v autech bezpečnější. Vyroste kolem něj plot. Podle myslivců je to pozdě.

Dojíždění za sportem do Vyškova má skončit. Rousínov plánuje víceúčelový areál

Rousínov – Víceúčelové sportoviště chybí v Rousínově dlouhodobě. Myslí si to nejen Rousínovan Lukáš Hašek. Jeho synovec hraje fotbal a umělý povrch by přivítal. Lokalita vedle bývalého zimního stadionu se mu jeví pro hřiště ideální. Zřejmě se ho i dočká.

Alternativní škola Krasohled se přemístí. Nových dětí bude mít dost

Rousínov – Pro otevření učebny v rousínovské pobočce Integrované střední školy ve Slavkově u Brna chtěli mít patnáct žáků. Zatím to vypadá, že jich bude o něco méně. I to už však podle vedení rousínovské alternativní školy Krasohled stačí. Nejpozději od září se tak děti přesunou z domácího vyučování do nových prostor.

Městské centrum v Rousínově slibuje i výdejnu jídla pro školáky

Rousínov – První půlku městu Jihomoravský kraj daroval, druhou mu prodal za jedenáct milionů korun. Areál bývalého dřevařského učiliště patří Rousínovu už několik let. Na to, kdo tam učně vystřídá, se jde postupně. K definitivní podobě městského areálu v Tyršově ulici tak vede ještě dlouhá cesta. A nebude levná.

Jídlo s prezidentem? Chutnalo jako z jiné galaxie, vzpomíná Hrabec

Habrovany, Brno – Bylo pondělí, půl osmé večer. Prostory Best Western Premier Hotelu International Brno hostily neobvyklou návštěvu – prezidenta republiky Miloše Zemana. A také zhruba čtyřicítku pozvaných významných osobností Jihomoravského kraje. Mezi nimi seděl i předseda habrovanského spolku Vozíčkáři ze zámku Antonín Hrabec, který za svůj přínos zdravotně postiženým dostal loni od krajských zastupitelů Cenu Jihomoravského kra­je.

Hráči mají na víc než se dívat dolů. Tvrdí kouč rousínovských fotbalistů Boušek

Rousínov – Osm soupeřů před sebou, osm pod sebou. Přesně v polovině tabulky se po podzimní části krajského přeboru umístili fotbalisté Tatranu Rousínov. Nyní mají za sebou týden zimní přípravy a v sobotu je čeká první utkání. „Makáme na kondici, kluci balón ještě neviděli," popsal start do nové sezony trenér Milan Boušek.

Ubytovna v Rousínově děsí některé obyvatele

Rousínov – Není z ní nadšené vedení Rousínova, ani lidé, kteří bydlí v okolí. Řeč je o ubytovně u vlakového nádraží, ve které žijí hlavně cizinci a sociálně slabší. A dřív i například drogově závislí. Zatímco s ubytovnou blíž k centru města potíže nejsou, s budovou u nádraží je to podstatně horší.

Rousínov vymění další autobusové zastávky, ve hře jsou dvě místní části

Rousínov – Některé rousínovské zastávky už mají nejlepší léta za sebou. Město plánuje přistoupit k jejich modernizaci. Podle starosty Rousínova Jiřího Lukáška se bude pracovat postupně. „V minulých letech jsme už některé opravili a budeme v tom pokračovat i nadále. Letos chceme vyměnit jednu nebo dvě zastávky autobusu," informoval starosta Lukášek.

Zájem roste. Alternativní škola už letos možná naplní třídu

Rousínov – Na začátku školního roku otevřela své brány poprvé. Přivítala ale jen tři žáky. Postupně se jejich počet navýšil na šest. A podle odezvy před zápisem do příštího školního roku to vypadá, že rousínovská alternativní škola Krasohled budí mezi rodiči minimálně zvědavost. Podle nahlášených dětí se zdá, že od září konečně využije i učební prostory v budově učiliště.

Do rybníka? Jen když je na něm led, směje se otužilec

Olšany /REPORTÁŽ/ – Nasát energii vody, kterou si uchovají po celý rok. I to je jedním z cílů těch, co právě míří k olšanskému rybníku. Otázku, zda se ponořit do ledové vody, nebo zůstat v suchu na břehu, nerozhodným možná pomáhá vyřešit známá cimrmanovská Píseň proti trudomyslnosti, kterou za doprovodu bubnu a flétny zpívá celý průvod. Ti, co odvahu našli, za chvíli nejen pobaví přihlížející, ale udělají i něco pro své zdraví. Je Nový rok, jedenáct hodin dopoledne. Začíná čtvrtý ročník Novoroční rituální koupele.

Modernizace trati: zastávku v Rousínově nechají, nádraží ne

Vyškovsko – Nejen třeba jízdu dvousetkilometrovou rychlostí, jak v uplynulých dnech informoval Vyškovský deník Rovnost, má přinést plánovaná modernizace trati mezi Brnem a Přerovem. Studie, která už byla v souvislosti se záměrem schválená, počítá i se zrušením čtyř železničních stanic. Tři z nich se nachází na Vyškovsku.

Rousínov hodlá v novém roce víc investovat. Priority? Školství a infrastruktura

Rousínov – Školství, infrastruktura. Taková budou hlavní témata Rousínova v příštím roce. Město bude hospodařit s částkou 104,5 milionu korun na straně příjmů i výdajů.

Spokojený trenér fotbalistů Rousínova Boušek přiznává, že uvažoval i o rezignaci

Rousínov – Až sérií čtyř výher v posledních čtyřech kolech posunuli podzimní bilanci blíže ke svým předsezonním představám. Fotbalisté Tatranu Rousínov přezimují přesně uprostřed startovního pole krajského přeboru.

Budou vidět? Řidiči v Rousínově se po rekonstrukci bojí ostrůvků

Rousínov – Řidiči, chodci i obyvatelé přilehlých domů si měsíce zoufali. Na radnici i silničáře se valila kritika, rozsáhlá rekonstrukce silnice II/430 mezi Tučapy a Rousínovem skončila na podzim, a zdá se, že se mnozí obávají, co přinese přicházející zima. Někteří Rousínované totiž mají strach zejména kvůli vybudovaným ostrůvkům. Prý jsou nízké.

Habrovany si od Rousínova strážníka vypůjčí. Za tři sta korun na hodinu

Rousínov – Nový strážník a nové auto. Tak zněly letošní plány vedení Rousínova. Nesplnilo ani jeden, oba cíle jsou ovšem na dobré cestě.

Slavíkovičtí fotbalisté možná nastudují divadlo. Díky akci Deníku Rovnost

Rousínov – Jedni donesli vánočky, jiní cukroví, další se postarali o svařené víno a někdo se zase nabídl, že vytiskne texty s koledami. Mezi Slavíkovickými je také osvětlovač, elektrikář, který akci ozvučoval, mladí herci, fotografové. V místní části Rousínova jsou, zdá se, dokonale sehraní. Svědčí o tom i živý betlém, za kterým stáli slavíkovičtí fotbalisté. A který připravili speciálně pro adventní projekt Česko zpívá koledy.

Milion a půl za zpustlý kulturní dům? To je moc, zní z Olšan

Olšany – Důchodce Antonín Daněk bydlí v Olšanech celý život a moc dobře si pamatuje dobu, kdy byl kulturní dům stojící na návsi centrem téměř veškerého dění. „Odehrávalo se tam velké množství akcí. Nyní chátrá. Současný majitel se o něj nestará, prý mu došly peníze a na opravu nemá. Akcí se tam pořádá velmi málo. Obec by ho mohla koupit a něco s ním udělat," je přesvědčený Daněk.

Museli si počkat. Třetina rousínovské Tyršovy ulice už ale získává nový povrch

Rousínov – Nového povrchu v Tyršově ulici se dočkají obyvatelé Rousínova. Tedy aspoň v její části. Dělníci začali pracovat na opravě jedné třetiny ulice v těchto dnech.

Tučapští touží po zelené návsi. Pomůže jim projektant

Tučapy – Na návsi v Tučapech dřív bývaly mimo jiné ovocné stromy. Ty postupem doby zmizely. Nyní za sebou vesnice má stavbu kanalizace včetně všech následných úprav a podle starosty Miloslava Brandýse je na čase náves znovu ozelenit.

Osmáci a deváťáci získají znalosti i díky soutěži v informatice

Podomí, Rousínov – Většina starších žáků základních škol má tablety nebo chytré telefony. A na těch toho umí hodně. Orientují se ale jen v určité oblasti. „Jsou profesionálové v komunikaci na sociálních sítích. A dokáží si najít informace, které potřebují," zhodnotil ředitel Základní školy Podomí Miloslav Tomek.

Zloděj v Komořanech ukradl mobilní záchod. Z prodejny zmizely kartony cigaret

Komořany – Mobilní záchod v Komořanech se stal v uplynulých dnech terčem zloděje, po němž nyní pátrají vyškovští policisté. V případě, že ho dopadnou, může strávit až dva roky za mřížemi. „Krádeží způsobil škodu za osmadvacet tisíc korun," informovala mluvčí vyškovské policie Alice Musilová.

Rousínovští opráší Královnu sněhu, vyprosily si ji děti

Vyškovsko – Když v roce 2009 představili publiku svůj první muzikál Královna sněhu, diváci slzeli dojetím. A přestože většinu inscenací ochotníci odehráli jen v určitém bloku, muzikál v repertoáru drželi celý rok. K divácky úspěšné hře se rousínovští divadelníci po šesti letech vrací. Na divadelní sezonu se ale chystají i v jiných koutech Vyškovska.

Kanalizace v Olšanech je hotová. Vedení ji lidem předá i s pamětní deskou

Olšany – Začali výstavbou stoky mezi Habrovany a Olšany, čímž odstartovali práce, kvůli nimž se z vesnice na rok stalo jedno velké staveniště. Kanalizace, kterou před několika málo dny dokončili, vyšla na desítky milionů korun. Nyní se ji vedení Olšan chystá slavnostně předat obyvatelům.

Habrovanský potok pokryla bílá skvrna. Látku identifikuje laboratoř

Rousínov – Bílá desetimetrová skvrna dosud neznámé látky se v úterý odpoledne objevila na Habrovanském potoce v úrovni Sušilova náměstí v Rousínově. Na místo vyrazili hasiči, kteří se postarali o její likvidaci.

Zeď u rousínovského kostela potřebuje opravu. Majitel je ale neznámý

Rousínov – Praská a je jen otázkou času, jak dlouho vydrží stát. Opěrná zeď u kostela v rousínovské místní části Rousínovec je v havarijním stavu a její oprava je proto velmi nutná. Myslí si to i tamní zastupitelé, kteří záležitost probírali na svém posledním zasedání. Problém je nicméně v tom, že není jasné, kdo je jejím majitelem.

Po rozšíření mateřské školy chtějí opravit ještě vstup. I kvůli bezpečnosti

Tučapy – Dispozice Mateřské školy v Tučapech neodpovídaly aktuálnímu počtu dětí, a tak se loni vedení vesnice rozhodlo, že ji nechá rozšířit. Jenže přístavbou přišli o část místa na školní zahradě. Aby si děti měly kde hrát, rozhodli se rozšířit i ji.

Jen značka? Rousínované chtějí poblíž školy přechod pro chodce

Rousínov – Před opravou stála o několik metrů dál od centra, měla ovšem přístřešek a hlavně kousek od ní vedl přes frekventovaný rousínovský průtah klasický přechod pro chodce. Hlavně ten nyní Rousínované v ulici Rudé armády postrádají. Při rekonstrukci, která minulý týden skončila, tam dělníci na základě projektu udělali jen místo pro přecházení.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT