VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: SLAVKOV U BRNA

Slavkov u Brna je město ležící jihovýchodně od Brna v Jihomoravském kraji. Slavkov je známý především tím, že dal jméno slavné bitvě - bitvě u Slavkova - která se odehrála několik kilometrů západně od města. Jeho historické jádro je městskou památkovou zónou, přilehlá oblast Slavkovského bojiště je krajinnou památkovou zónou.

První písemný záznam o městě pochází z roku 1237. Tehdy král Václav I. potvrdil řádu Německých rytířu dražbu města Novosedlic a čtyř okolních vsí. Německé jméno „Austerlitz“ je pravděpodobně odvozeno z českého „Novosedlice“ -> německy původně „Nausedlitz“. Na počátku 13. století zde vystavěl řád německých rytířů baštu, jejíž zbytky můžeme ještě dnes najít v podzemí slavkovského zámku. Po rozpadu řádu se město postupně stalo vlastnictvím mnoha šlechticů. V roce 1509 připadlo panství rodu Kounitzů, kteří ho pak ovládali po více než 400 let.

Mezi památky a turistické zajímavosti ve městě patří barokní slavkovský zámek, který má 115 pokojů a impozantní zámeckou zahradu. Na náměstí může

Bošovice: dobrovolní hasiči dostali nové požární čerpadlo, začne i výměna lamp

Bošovice - Nové vybavení mají dobrovolní hasiči v Bošovicích. Obec pro ně pořídila nezbytnou výbavu a za dvě stě dvacet tisíc korun i požární čerpadlo. „Získali jsme dvousettisícovou dotaci od kraje, dvacet tisíc a hasičské vybavení jsme pokryli z rozpočtu,“ řekl starosta Aleš Matyáš s tím, že momentálně také opravují oplocení okolo hasičky.

Veletrh vzdělání ukázal práci s 3D perem. Největší zájem je o obor strojírenství

Slavkov u Brna – Budoucí barmani, cukráři, zdravotní sestry a řada dalších studentů a učňů představila ve čtvrtek své umění na Veletrhu vzdělávání a pracovních příležitostí. Konal se už pojedenadvacáté a tentokrát se stala jeho dějištěm Integrovaná střední škola ve Slavkově u Brna.

Sokolovna získá lepší strop a nová okna. Inspirovaná dobovými fotografiemi

Lovčičky - Hned několik změn chystají v sokolovně v Lovčičkách. Obec ještě letos začne opravovat strop, který byl podle starosty Martina Bartoše v havarijním stavu. „Získali jsme od Jihomoravského kraje dotaci dvě stě tisíc korun, zhruba tři sta tisíc pak doplatíme z obecního rozpočtu,“ uvedl starosta.

V Lovčičkách našli stabilizátor dělostřelecké miny. Při kopání hrobu

Lovčičky – Hlídka slavkovských policistů a pyrotechnik vyrazili ke konci minulého týdne na hřbitov do Lovčiček. Hrobník tam objevil ojedinělý nález.

V Křenovicích vzniká nová ulice. Zatím s deseti rodinnými domy

Křenovice – Nové rodinné domy a silnici budou mít zanedlouho v Křenovicích. Vzniknout mají za Školní ulicí směrem na Hrušky.

Dětské hřiště u školky v Křenovicích zavřeli. Lidé tam dělali nepořádek

Křenovice - Školka se stále rekonstruuje a děti se v místě nevhodně chovaly. To jsou hlavní důvody, které obec vedly k uzavření dětského hřiště u mateřské školy v Křenovicích. Přestože se to některým rodičům nelíbí, podle starosty Jana Mozdřeně zatím o změně neuvažují.

Společenský dům Bonaparte obehnalo lešení. Ze střechy hrozí pád tašek

Slavkov u Brna - Střecha věže nad vstupem do budovy společenského centra Bonaparte poničená tak, že hrozí odpadávání tašek. To je problém, který momentálně řeší ve Slavkově u Brna Vyškovsku. Způsobil ho vítr, který se na konci letních prázdnin prohnal městem.

V Heršpicích zprovoznili kanalizaci u nových domů. Stála přes dva miliony

Heršpice – Rozšíření kanalizace u nových rodinných domů dokončili v Heršpicích. „Práce se týkaly části obce zvané Široká, ve které jsou nové domy,“ uvedl heršpický starosta Jiří Ziegler.

Sladká povidla, mamutí kosti. V Bošovicích se vařily trnky a otevírali expozici

Bošovice /VIDEO, REPORTÁŽ/ – První zmínka o Bošovicích pochází přibližně z poloviny dvanáctého století našeho letopočtu. Spousta artefaktů nalezených v jejich okolí je daleko starší. Třeba keramické střepy z let 1200 až 1000 před naším letopočtem nebo mamutí kosti, které v zemi ležely dvě stě padesát tisíc až patnáct tisíc let. V sobotu odpoledne se nad nimi sklánějí hlavy mnoha desítek lidí. V budově nedávno zrekonstruované fary se slavnostně otevírá nová archeologická expozice.

V Hostěrádkách-Rešově prodloužili smlouvu s obecní policií

Hostěrádky-Rešov - I příští rok bude v Hostěrádkách-Rešově působit obecní policie. Novou smlouvu zastupitelé schválili na svém posledním zasedání. „Loni se nám po pětiletém vyjednávání podařilo dohodnout s Újezdem u Brna, aby u nás působili jejich strážníci. Jsme s nimi spokojení, a proto jsme chtěli další roční smlouvu,“ vysvětlil starosta Zdeněk Petráš.

Děti z Holubic vyhrály soutěž ve sběru baterií. Na žáka připadalo sedm kilogramů

Holubice - Krajskou soutěž ve sběru použitých baterií vyhrály děti z mateřské a základní školy v Holubicích. Při akci nazvané Recyklobraní vybraly v druhém pololetí nejvíce baterií v průměru na žáka. S necelými sedmi kilogramy na jednoho se umístily na prvním místě.

Mladík se zákazem řízení usedl za volant. Před policistou utíkal skoro kilometr

Slavkov u Brna – Má několik zákazů řízení, nedávno byl u soudu a přesto neváhal a za volant si sedl znovu. I přes sliby, že bude dodržovat soudem stanovený zákaz řízení, na něj znovu vyškovští dopravní policisté narazili ve Slavkově u Brna.

Kvůli opravám radnice přestěhovali část úředníků. Do centra Bonaparte

Slavkov u Brna - Podatelnu, pokladnu i bytový a finanční odbor najdou od úterý obyvatelé Slavkova u Brna na nové adrese. Úředníci se z kanceláří městského úřadu přemístili do Společenského centra Bonaparte. Důvodem je kompletní oprava elektroinstalace ve spodním patře radnice.

Ve Velešovicích staví nové hřiště. Lidé si zahrají tenis i basketbal

Velešovice - Nové venkovní víceúčelové hřiště s umělým povrchem začali stavět ve Velešovicích. „Hotovo má být do konce roku. Nabídne možnost zahrát si například volejbal, tenis nebo basketbal,“ řekla starostka Zdeňka Šprtová s tím, že novinka vyjde přibližně na tři miliony korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení