VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: SLAVKOV U BRNA

Slavkov u Brna je město ležící jihovýchodně od Brna v Jihomoravském kraji. Slavkov je známý především tím, že dal jméno slavné bitvě - bitvě u Slavkova - která se odehrála několik kilometrů západně od města. Jeho historické jádro je městskou památkovou zónou, přilehlá oblast Slavkovského bojiště je krajinnou památkovou zónou.

První písemný záznam o městě pochází z roku 1237. Tehdy král Václav I. potvrdil řádu Německých rytířu dražbu města Novosedlic a čtyř okolních vsí. Německé jméno „Austerlitz“ je pravděpodobně odvozeno z českého „Novosedlice“ -> německy původně „Nausedlitz“. Na počátku 13. století zde vystavěl řád německých rytířů baštu, jejíž zbytky můžeme ještě dnes najít v podzemí slavkovského zámku. Po rozpadu řádu se město postupně stalo vlastnictvím mnoha šlechticů. V roce 1509 připadlo panství rodu Kounitzů, kteří ho pak ovládali po více než 400 let.

Mezi památky a turistické zajímavosti ve městě patří barokní slavkovský zámek, který má 115 pokojů a impozantní zámeckou zahradu. Na náměstí může

Tlačenka se dá udělat i z hlívy ústřičné, zjistili lidé na koštu v Milešovicích

Milešovice /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Čtyřiačtyřicet různých druhů pálenek ve dvou kategoriích: z letního ovoce, modrých plodů a také sekce speciálních likérů. Kromě alkoholického moku se v Milešovicích koštují i tlačenky. Těch je přibližně dvacet a fantazii se při jejich přípravách meze nekladly. Důležité je zaujmout. Nejen porotu, ale i návštěvníky, kteří na Košt pálenek a tlačenek zavítali.

Ve Slavkově opraví Nádražní ulici. Město zaplatí miliony

Slavkov u Brna - Mizerný stav a nedostatek parkovacích míst. Tak vypadá část cesty v Nádražní ulici ve Slavkově u Brna.

Hrozí zřícením, bourání ale nebude. Z chátrajícího Měšťanského domu je památka

Slavkov u Brna - Žádné bourání nebude. Takový vzkaz vyslalo ministerstvo kultury do Slavkova u Brna na Vyškovsku. Měšťanský dům v tamní Husově ulici prohlásilo za kulturní památku. Město přitom chtělo budovu, která se může každým dnem zřítit, už loni zbourat. Proti rozhodnutí se odvolá.

V Jiráskově ulici pokácí 21 smrků. Jako příprava na opravu kanalizace

Slavkov u Brna - Přípravy na plánovanou opravu kanalizace v dolní části Jiráskovy ulice ve Slavkově u Brna začaly. S tím souvisí kácení jedenadvaceti stromů, konkrétně smrků, ve východní části ulice.

Atleti dostanou nové vybavení. Nakoupí jim překážky, oštěpy nebo disky

Slavkov u Brna - Využívat lepší zázemí i s odpovídajícím zařízením budou moct zanedlouho atleti i děti navštěvující školy ve Slavkově u Brna.

Ve Slavkově přispějí sportovcům. Nakoupí jim potřebné vybavení

Slavkov u Brna - Využívat lepší zázemí i s odpovídajícím zařízením budou moct zanedlouho atleti i děti navštěvující školy ve Slavkově u Brna. „V plánu máme dokoupení potřebného nářadí pro atletické disciplíny, jako jsou překážky, skok do výšky a hod oštěpem nebo diskem. Plánujeme i opravu střechy nad tribunou u stadionu. Ta je ve špatném stavu,“ informovala mluvčí města Veronika Slámová.

Nové ulice ve Zbýšově rozsvítí lampy. Na zrenovovaných stožárech

Zbýšov - Nové ulice ve Zbýšově dostanou veřejné osvětlení. Obec sice průběžně doplňuje lampy do ulic, nově vystavěné části ale ještě žádné nemají. „Zajistili jsme jen provizorní osvětlení. Nové lampy chceme umístit do léta,‘‘ informoval starosta Jaroslav Žalkovský.

U nových bytů postaví parkoviště, opraví i silnici

Slavkov u Brna - Výstavba bytů ve Slavkově u Brna v místě zvaném Kaunicův dvůr, kterou zajišťuje soukromý investor, postoupila k závěrečným pracím. Dělníci ovšem z okolí areálu bytovek ještě neodejdou. Zamíří do přilehlé Příční a Kaunicovy ulice.

Slavkov vyřeší problémy s parkováním v sídlišti. Přibude jedenáct míst

Slavkov u Brna - Vedení Slavkova u Brna se podařilo ušetřit peníze z loňského rozpočtu. Díky tomu se rozhodli zastupitelé investovat do problémů, které město dlouhodobě trápí.

Zmizí trhliny ze slavkovských valů a ožije boskovický park. Za desítky milionů

Blanensko, Vyškovsko – Nejvíc navštěvovaným a využívaným místem v Boskovicích je areál sousedící s místním zámkem. Zástupci radnice si to uvědomují. V letošním roce proto kromě druhé etapy oprav letního kina vypracují i projekt na celkovou obnovu parku u zámeckého skleníku.

Text plný pomluv na adresu starosty Lovčiček? Rozhodne soud

Lovčičky – Jsem přesvědčená, že starosta je špatný hospodář. To tvrdí obyvatelka Lovčiček Milada Pacnerová, která napsala dopis spoluobyvatelům. V jeho závěru vyzývá ke zvážení toho, koho budou v nadcházejících komunálních volbách volit. Starosta Martin Bartoš ho však považuje za pomlouvačný.

Most ve Zbýšově zbourají. Řidiči si zajedou, místní mají výjimku

Vyškovsko - Libor Dostál má ve Zbýšově rodinu. Dojíždění za ní mu teď na pár měsíců zkomplikuje oprava mostu. Ode dneška na silnici začíná platit uzavírka.

Slavkovským sochám vrátí bývalou krásu. Rekonstrukce čeká prvních osm

Slavkov u Brna, Blanensko – Kdysi chlouba známého parku, dnes spíš ostuda. Sochy z okolí zámku ve Slavkově u Brna na Vyškovsku obrůstají mechem, jejich rysy rozdrolila voda a vítr, některým dokonce chybí ruce.

Medvěd, plačky nebo smrtka. Holubicemi se prošel masopustní průvod

Holubice - Kotle ve kterých se vaří maso, slivovice na zahřátí připravená na stolech před místní hospodou a pomalu se scházející se skupinka lidi. Někteří už v převlecích, ostatní vběhnou bočním vchodem do hospody, kde se z nich za chvíli stane někdo jiný. Je sobota brzy ráno a přesto, že teploty jsou pod nulou a zima je až nečekaně vlezlá, tak v Holubicích začíná tradiční masopustní veselí, nebo také Masopust.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT