VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: SLAVKOV U BRNA

Slavkov u Brna je město ležící jihovýchodně od Brna v Jihomoravském kraji. Slavkov je známý především tím, že dal jméno slavné bitvě - bitvě u Slavkova - která se odehrála několik kilometrů západně od města. Jeho historické jádro je městskou památkovou zónou, přilehlá oblast Slavkovského bojiště je krajinnou památkovou zónou.

První písemný záznam o městě pochází z roku 1237. Tehdy král Václav I. potvrdil řádu Německých rytířu dražbu města Novosedlic a čtyř okolních vsí. Německé jméno „Austerlitz“ je pravděpodobně odvozeno z českého „Novosedlice“ -> německy původně „Nausedlitz“. Na počátku 13. století zde vystavěl řád německých rytířů baštu, jejíž zbytky můžeme ještě dnes najít v podzemí slavkovského zámku. Po rozpadu řádu se město postupně stalo vlastnictvím mnoha šlechticů. V roce 1509 připadlo panství rodu Kounitzů, kteří ho pak ovládali po více než 400 let.

Mezi památky a turistické zajímavosti ve městě patří barokní slavkovský zámek, který má 115 pokojů a impozantní zámeckou zahradu. Na náměstí může

Strojvedoucí řídil vlak se skoro třemi promile. Opil se až po příchodu do práce

Křenovice – Víc než dvě a půl promile alkoholu naměřili u probuzeného strojvedoucího policisté ze Slavkova u Brna. Vyjížděli za ním ve středu po poledni. Nyní muži hrozí vyhazov.

Řidiče čeká zdržení kvůli opravě silnice. Dostala zabrat při uzavírce obchvatu

Slavkov u Brna - Na řidiče jedoucí přes Slavkov u Brna čeká zdržení. Silničáři totiž tento týden začali s opravou jedné z tamních silnic.

Dívka upekla Masarykův dezert. Ovládla s ním kuchařskou soutěž

Cvrčovice - Šestnáctiletá Tereza Beránková ze Cvrčovic na Brněnsku nastoupila letos v září ke studiu oboru cukrářka na Integrovanou střední školu ve Slavkově u Brna. Už v říjnu se jí podařilo vyhrát soutěž Ukaž, co umíš ve Velkém Meziříčí.

Rozsudek v kauze motokrosové dráhy ve Vážanech? Máme dost důkazů, říká soud

Vyškov – Okresní soud ve Vyškově ve středu projednával kauzu okolo bývalé motokrosové dráhy ve Vážanech nad Litavou. Jak Deník Rovnost pravidelně informoval, na tu měl vlastník pozemků, spolek SVS Delta Racing Team, nechat navážet zeminu a stavební suť.

Vinařství Veritas uspělo v mezinárodní konkurenci. Odvezlo si zlaté medaile

Bošovice – Přes tři sta šedesát vzorků vín od téměř sto padesáti vinařů ze sedmnácti zemí se utkalo v Mezinárodní soutěži vín PIWI Weinpreis. O přízeň poroty se ucházelo i bošovické vinařství Veritas, úspěšně.

Nová stanice za 35 milionů poslouží hasičům i záchranářům. Hotová bude za rok

Slavkov u Brna – O tom, že ve Slavkově u Brna plánují postavit novou výjezdovou stanici záchranné služby, Vyškovský Deník Rovnost už dřív informoval. Nyní jsou známé další nové informace. „Nový areál bude společným výjezdovým centrem hasičů a záchranářů Jihomoravského kraje. Původní hasičská stanice zůstane dobrovolným hasičům,“ přiblížila mluvčí radnice Veronika Slámová s tím, že se s výstavbou začne ještě letos.

Svlékli je z mechu, dostaly nové ruce. Antické sochy opravili restaurátoři

Slavkov u Brna - Jedenáct soch znázorňující antické postavy obnovili restaurátoři v parku slavkovského zámku. Skončila tak první etapa restaurování vzácných soch, které byly ve špatném stavu. Sochy obrůstaly mechem, jejich rysy rozdrolila voda a vítr, některým chyběly ruce.

Jezdci na koních lovili lišku. Nezabránil jim v tom ani déšť

Slavkov u Brna /VYŠKOV, FOTOGALERIE/ – Zámecký park ve Slavkově u Brna se v sobotu brzy po poledni plní jezdci na koních a zvědavými lidmi, které od návštěvy neodradí ani mírný podzimní deštík. Chystá se totiž už jedenáctý ročník tradiční Hubertovy jízdy.

Nová střecha pro Bonaparte: věžička bude zářící měděná kupole s korouhvičkou

Slavkov u Brna - Stará, zanedbaná a nevzhledná. Taková byla až dosud střecha na společenském centru Bonaparte ve Slavkově u Brna na Vyškovsku. Hrozilo dokonce i zřícení její dominanty: věžičky. Město se proto pustilo do opravy nejhorší části střechy.

Zchátralý měšťanský dům jako památka? Ministr vrátil případ k novému projednání

Slavkov u Brna - Co bude s měšťanským domem ve Slavkově u Brna? To se stále neví.

Opilý řidič způsobil dominový efekt. Výsledek? 3 nabouraná auta, škoda 200 tisíc

Vyškovsko – Nejdřív řidič fordu narazil do zaparkovaného seatu. Ten zase narazil do dalšího zaparkovaného auta. Tři zničená auta tak má na svědomí právě muž za volantem fordu, který totiž při své nedělní jízdě Slavkovem u Brna nebyl zrovna v kondici. Nadýchal 2,3 promile alkoholu.

Začaly tříměsíční opravy v Nádražní ulici. Při pracích padne i několik stromů

Slavkov u Brna - Další opravené ulice se dočkají lidé ve Slavkově u Brna. V pondělí začali dělníci s pracemi v Nádražní ulici. A to v úseku od křižovatky do sídliště až po hotel Florian. 

Stavba roku v Milešovicích: připravují rozsáhlou opravu chodníků

Milešovice - Rozsáhlý projekt připravují v Milešovicích. „Máme v plánu opravit chodníky v obci, jde o dost náročný projekt. V přípravě je projektová dokumentace a doufáme, že se opravami by se mohlo začít co nejdříve,“ přiblížil plány starosta Michal Polanský, který bude funkci starosty zastávat už jen pár týdnu.

Soud kvůli dráze ve Vážanech nad Litavou začal. Eskorta přivedla i Hrdinku

Vážany nad Litavou /FOTOGALERIE/ – Okresní soud ve Vyškově začal v úterý projednávat bývalou motokrosovou dráhu ve Vážanech nad Litavou. Jak Deník Rovnost pravidelně informoval, na tu měl vlastník pozemků, spolek SVS Delta Racing Team, nechat navážet zeminu a stavební suť. Podle státního zástupce Radka Hůlky tím spolek poškodil životní prostředí.

Na vysněnou cyklostezku mají hotový projekt. Splnění přání brzdí výkup pozemků

Hostěrádky-Rešov – Projektů, na kterých pracují v Hostěrádkách-Rešově, mají tamní zastupitelé několik. Nejvíce je ale trápí vybudování nové cyklostezky do Újezdu.

Orání pole skončilo tragédií. Na muže se při otáčení převrátil traktor

Bošovice – Tragicky skončila v sobotu práce na poli pro čtyřiašedesátiletého muže. Při orání se v obci Bošovice otáčel s traktorem. Ten se převrátil. Traktorista utrpěl mnohačetná poranění, kterým na místě podlehl.

Plánují dostavbu chodníků. Vzniknout mohou i autobusové zastávky se zálivy

Kobeřice u Brna - Nové chodníky plánují v Kobeřicích u Brna. Postaví je v ulicích Beneška a Kedlety, kde zatím chybí. „Připravujeme projektovou dokumentaci, příští rok bychom chtěli vyhlásit soutěž a začít stavět. Chodníky vybudujeme na etapy,“ informoval starosta obce Roman Hanák.

Promluví o zaniklé šibenici u Křenovic

Slavkov u Brna - Na přednášku o archeologickém výzkumu, který byl zaměřený na výzkum spojený se zaniklou slavkovskou šibenicí u Křenovic, zvou v úterý pořadatelé na zámek do Slavkova u Brna. Šibenici objevili archeologové na hranicích katastrů Křenovic a Slavkova u Brna, v lokalitě, které se dodnes říká Spravedlnost.

Ve Slavkově se dočkali, nová stezka cyklisty drží mimo rušnou silnici

Slavkov u Brna /FOTOGALERIE/ – Na sluncem zalité Bučovické ulici ve Slavkově je v sobotu po poledni rušno. Na konci města se řadí majitelé bicyklů, mnozí z nich na letitých strojích a v historických kostýmech. Po salvě z ručnic vyrážejí směrem k Hodějicích a hromadnou jízdou nazvanou NaKOLEon slavnostně otevírají první slavkovskou cyklostezku.

Křenovické hřiště se vrátilo do časů první republiky

Křenovice /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Jen málo Křenovických zůstává v sobotu odpoledne doma. Míří na místní hřiště, aby se připojili k oslavám stého výročí republiky. Za zvučných tónů zbýšovské dechovky Šmigec klábosí sousedé a hledí na výstavu fotografií o Křenovicích nazvanou Jak to vypadalo – jak to vypadá a ve vzpomínkách se vrací v čase. ,,Je pěkné, že dřívější podoba neupadne v zapomnění, dýchá z toho na mě nostalgie, pěkné vzpomínky,“ nechává se slyšet jeden z místních pamětníků Karel Šabach.

Vesnicí roku je Dolní Němčí. Hrušky bodovaly s výtečnými koláčky

Hrušky, Luhačovice – Koláčky, které pečou ženy v obci Hrušky na Vyškovsku, jsou vyhlášené v širokém okolí. Svatebčané, účastníci plesů a hodová chasa by mohli vyprávět. A zástupy dalších. Letos jich místní udělali ve třech vyřazených armádních pecích už přes padesát tisíc.

Milešovičtí zateplují hasičskou zbrojnici. Kvůli dobrovolníkům i dětem

Milešovice – Hasičskou zbrojnici opravují v Milešovicích. Vedení obce se rozhodlo hasičku zateplit, aby dobrovolníkům nebyla uvnitř zima.

Spěchal, vylétl ze zatáčky i z auta. Řidič nebyl připoutaný, má těžká zranění

Holubice – Příliš rychlá jízda a nezapnuté bezpečnostní pásy přispěly podle prvních zjištění policie k vážným následkům havárie osobního auta v pondělí nad ránem u Holubic na Vyškovsku.

V hlavní roli běh a pivo. Ve Slavkově po pětačtyřicáté pořádali tradiční závod

Slavkov u Brna /FOTOGALERIE/ – Prostor před Hostincem na Špitálce ve Slavkově u Brna na Vyškovsku se v sobotu odpoledne pomalu zaplňuje lidmi v běžeckých dresech. Kolem projíždějící auta zpomalují a řidiči zvědavě nakukují, co se to děje. Nechystá se nic jiného než tradiční běžecký závod Slavkovská pípa. Specifikem závodu je, že závodníci musí během trasy vypít čtyři půllitry piva. Letos se koná už pětačtyřicátý ročník.

Po 10 letech postaví hned dva nové supermarkety. Kvůli stavbě přesadí i stromy

Slavkov u Brna - Slavkovští se po deseti letech dočkají hned dvou nových supermarketů. U bývalého cukrovaru bude stát Lidl, u Zahradního centra Billa.

Po deseti letech plánů se lidé projedou bezpečněji. Po nové cyklostezce

Slavkov u Brna - Čekali na ni deset let. Letos se lidé konečně na kolech projedou po nové cyklostezce mezi Slavkovem u Brna a Hodějicemi na Vyškovsku. Dělníci nyní dokončují poslední úpravy. Hotovo má být koncem září.

Křenovičtí se už brzy projdou po novém chodníku. Bude širší

Křenovice - Chodník v Brněnské ulici v Křenovicích dostane novou podobu. „Jeho nedostatečná šířka nevyhovuje a proto necháme vybudovat nový,“ informoval starosta Jan Mozdřeň. Začínat bude za křižovatkou za železničním přejezdem a skončí na konci obce před lapačem splavenin.

Na úřad míří s peticí. Proti kasinu u Holubic se postavili lidé i starostové

Holubice – Na obecní úřad v Holubicích dorazí ve středu v devět hodin ráno petiční výbor. Starostovi obce Stanislavu Přibylovi předá petiční archy s víc než třinácti sty podpisy. Obyvatele i starosty Bučovic, Kobeřic u Brna, Vážan nad Litavou, Otnic, Šaratic, Zbýšova, Rašovic Hostěrádek-Rešova a Velešovic na Vyškovsku a také dalších obcí na Brněnsku spojuje společný cíl. Postavili se proti kasinu, které má vyrůst právě v katastru Holubic.

Do letního kina přišlo 3 300 lidí. O pět stovek víc než loni

Slavkov u Brna - Rekordní počet návštěvníků zavítalo na letní filmový festival ve slavkovské zámecké zahradě. Promítání se zúčastnilo přes tři tisíce tři sta diváků, což je o pět set víc než loni.

Fiasko Napoleonských her: lidi odradilo vyšší vstupné, stánkaři vyhazovali jídlo

Slavkov u Brna – Přišli, viděli cenu vstupného a odešli. Na hlavu pořadatelů Napoleonských her, které se o víkendu konaly v zámecké zahradě ve Slavkově u Brna, se snáší kritika.

Empírová slavnost, dobový piknik i ukázky bojů bavily Slavkov

Slavkov u Brna /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Lidé se začínají scházet na náměstí zámku ve Slavkově u Brna. Vojska se připravují k nástupu. Za zvuku polních trumpet a výstřelů z ručnic propuká střet znepřátelených stran z období napoleonských válek. Všude je slyšet povyk a křik raněných. Vidíme bojiště plné padlých, kteří se po chvíli zvednou a vychutnávají si uznání diváků.

Jsme v roce nula, říká nový trenér fotbalistů Slavkova u Brna René Lysák

Slavkov u Brna /ROZHOVOR/ – Před léty fotbalový Slavkov u Brna koketoval s možností získat Moravskoslezskou ligu. A zdejšímu krásnému sportovnímu areálu by rozhodně slušela. Jenže sport číslo jedna ve slavném městě živoří. Letos padl až do okresního přeboru. Obrátit kormidlo směrem k lepším zítřkům se pokusí staronový trenér René Lysák. „Rekonstrukce klubu musí začít u jeho výkonného výboru,“ zdůraznil muž, který bude zastávat i funkci sportovního manažera.

Ustlal si před rodinným domem, nemohl vstát. S třemi promile skončil na záchytce

Bošovice – Konzumace většího možností alkoholu v těchto horkých dnech neskočila dobře pro dvaačtyřicetiletého muže v Bošovicích.

Volby? Bez kandidátů. Starosta skončí z osobních důvodů, obec povede správce

Hodějice – Říjnové volby do zastupitelstva se u nás konat nebudou. Nikdo totiž nepodal žádnou kandidátku. Touto informací žijí obyvatelé Hodějic na Vyškovsku.

Motorkář dostal smyk a skončil ve svodidlech. Pro zraněného přiletěl vrtulník

Otnice – Šestnáctiletý mladík v pondělí večer nezvládl jízdu na motorce a havaroval mezi Otnicemi a Bošovicemi. „V levotočivé zatáčce dostal smyk a skončil ve svodidlech,“ uvedla policejní mluvčí Alice Musilová.

Z chaty si zloděj odnesl varnou desku i víno

Slavkov u Brna – Vloupáním do chaty se nyní zabývají slavkovští policisté. V posledních dnech si rekreační objekt ve Slavkově u Brna vyhlídl stále neznámý pachatel. „Z chaty pobral, co se dalo. Kromě sady nářadí a přímočaré pily se mu na kuchyňské lince zalíbila i varná deska. K tomu si přibral několik lahví vína a speciální dioptrické brýle,“ prozradila policejní mluvčí Alice Musilová.

Parkovat zadarmo načerno? Slavkovští strážníci se zaměřují na nepoctivé řidiče

Slavkov u Brna – Slavkovská městská policie vyřešila od 1. dubna 184 přestupků s celkovou pokutou 27 700 korun. Zaměřuje se především na nezaplacené parkování i na cyklisty, kteří ohrožují chodce.

Nejdřív alej, potom mošt. Hrušečtí se vrací k tradicím a vysází stromořadí

Hrušky – Návrat starých odrůd do krajiny a také zamezení erozi. To jsou dvě hlavní výhody nové aleje, kterou plánují vysadit v Hruškách na Vyškovsku. Zhruba kilometr dlouhé stromořadí však obci přinese víc. Hrušečtí se plánují vrátit ke kořenům a úrodu hrušek bezezbytku zpracují.

Už neteče jen do kanálu. Pramen Hrček nově zásobuje vodou obyvatele Rašovic

Rašovice – Pramen Hrček slouží od konce června jako zdroj pitné vody v Rašovicích.

Vystoupení Pavla Šporcla nebude. Pořadatelé hledají nový termín

Slavkov u Brna – Vystoupení houslisty Pavla Šporcla ve Slavkově u Brna, které se mělo uskutečnit tento pátek, se ruší. Ve středu to oznámila mluvčí města Veronika Slámová.

Konec vlhkosti. S opravou podlahy ve školce pomáhají i mladíci z Hrušek

Hrušky – Původními podlahami vzlínala vlhkost. A tak se vedení Hrušek rozhodlo, že je nechá vyměnit. Žáci tamní mateřské školy tak na podzim přijdou do nového. Práce už jsou v plném proudu.

Bošovická Hájenka dostane nový asfaltový povrch

Bošovice - V zrekonstruovaném společenském areálu Hájenka si zatancují a zasportují Bošovičtí. „Povrch chátrá, nelze na něm pořádat téměř žádné sportovní ani kulturní akce,“ zdůvodnil opravy starosta obce Aleš Matyáš.

Hrušky jsou nejlepší obec v celém kraji, řekla porota. Jdou do finále

Hrušky – V posledních dvou měsících se uskutečnila krajská hodnocení obcí, které se přihlásily do soutěže Vesnice roku. Nyní už má každý kraj svého finalistu. Jak v pondělí sdělil mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Vilém Frček. Za Jihomoravský kraj se jedná o Hrušky.

Největší sraz veteránů: tatra veřejné bezpečnosti i sto let stará elegance

Slavkov u Brna /VIDEO, REPORTÁŽ/ - Tati, vyfoť mě u tohoto auta. Jé, a ještě tady u tohoto. Sedmiletý Matyáš Zouhar pobíhá od jednoho nablýskaného veterána k druhému a oči mu září, jako by dostal vysněnou hračku. Jeho otec pokaždé vytahuje z kapsy telefon a chlapci dělá snímek na památku. „V pořadí už asi padesátý,“ směje se muž. Je sobotní dopoledne a v zámecké zahradě ve Slavkově u Brna stojí víc než tisícovka veteránů, které obdivují tisíce lidí. Veteranfest je v plném proudu.

Přiblíží hrůzy mučení. Lidé si vyzkouší potupné masky nebo popravčí meč

Slavkov u Brna – Odsouzením na smrt pro ni teprve vše začalo. Utrpení a neuvěřitelná bolest. Pak ji popravili a probodli srdce kůlem. Za to, že se zbavila svého dítěte. Příběh ženy, která přišla o život na popravčím vrchu mezi Křenovicemi a Slavkovem u Brna na Vyškovsku, není ojedinělý. Za pět set let tam zemřela i řada nevinných. S některými osudy odsouzených a mučených Slavkovanů se lidé seznámí v nové stálé expozici v podzemí slavkovského zámku. Nese název Právo útrpné.

Konec dopravního pekla ve Slavkově? Zatím jen částečně

Slavkov u Brna – Kolaps, peklo. Tak už několik týdnů řidiči a obyvatelé Slavkova u Brna nazývají dopravní situaci ve městě. Vše minulý týden zhoršila uzavírka křižovatky na Křenovice, která je součástí obchvatu města. „Projet Slavkovem je ve špičkách na dlouho. Například ve Špitálské ulici se stojí i tři čtvrtě hodiny,“ popsala mluvčí radnice Veronika Slámová.

Nové kasino? Proti jsou lidé, starostové i kněží. Hazard likviduje rodiny, tvrdí

Holubice, Šlapanice - Petici proti vybudování kasina v Holubicích podepsalo dvanáct starostů. Ti se obávají, že hazardní hry finančně zlikvidují celé rodiny. Svůj podpis přidali i kněží z okolních farností. Starosta Holubic obavy spojené s kasinem odmítá a iniciativa je podle něj kampaní lidovců. Kasino v Holubicích odmítají také tamní obyvatelé.

Hasiči v Šaraticích dostanou víc prostoru. Po rekonstrukci zbrojnice

Šaratice – Nové místnosti se dočkají dobrovolní hasiči v Šaraticích. A to díky rekonstrukci hasičské zbrojnice, na kterou vedení obce získalo dotace. „Už dlouho bylo potřeba hasičku přestavět. Hasiči jsou v ní už dost stísnění, proto jim do dvora přistavíme další místnost,“ informoval starosta obce Karel Kalouda.

Nohejbalisté Holubic se přes léto zahřejí na druholigovém trůnu

Žďár nad Sázavou – Superkanár. Nohejbalisté Holubic vyhráli ve Žďáru nad Sázavou 6:0, když v dílčích zápasech neztratili ani set. Předposlední utkání jarní části a zároveň i celé základní části vyneslo nohejbalisty R.U.M. Holubice opět do čela tabulky II. ligy. Tenisté výsledku 6:0, kterým Holubičtí vyhráli nad Žďárem, říkají kanár. Hosté ale uhráli čisté konto i v poměru setů 12:0.

Spojí Slavkov a Hodějice: cyklostezka za 22 milionů roste, už má část obrubníků

Slavkov u Brna – Netrpěliví cyklisté sledují stavbu budoucí cyklostezky, která vzniká mezi Slavkovem u Brna a Hodějicemi na Vyškovsku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT