VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: VYŠKOV

Vyškov je okresní město na dálnici D1, 27 km východně od Brna. Leží téměř uprostřed Moravy na rozhraní Drahanské vrchoviny, Litenčických vrchů a nížiny Hornomoravského úvalu při řece Hané. Jeho historické jádro je městskou památkovou zónou.

První zmínka o městě pochází z listiny olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka r. 1141. Začátkem 13. století na hradě Vyškově sídlil Jakub úředník krále Přemysla Otakara I. Roku 1248 za biskupa Brunona ze Schauenburku, byl povýšen na město a o něco později připadl olomouckým biskupům, jimž patřil až do 19. století. Ve 14. století již Vyškov patří k předním městům olomouckého biskupství. V dobách husitských byl Vyškov, který zachovával věrnost biskupovi, dobyt a zpustošen (asi 1427). Za uherských válek ho vypálil syn krále Jiřího z Poděbrad, vévoda Jindřich Müsterberský. V roce 1609 do radnice uhodil blesk a následně skončila výbuchem střelného prachu ve sklepení. V tomto období v rozmezí let 1618 - 1648 bylo město dvakrát obsazeno Švédy a při jejich druhém vpádu v roce 1643

Dřevěný betlém zaujal. Míří do Prahy na mezinárodní výstavu

Vyškov – Dřív na vyškovském Masarykově náměstí stával ve vánočním čase slaměný betlém s papírovými figurami. To ale přinášelo kvůli počasí řadu nepříjemností. Před třemi lety ho tak nahradil dřevěný betlém vyškovského řezbáře Tomiše Zedníka. Dílo nyní umělec představí na mezinárodní výstavě v Praze.

Premiéra Tlustého pradědečka? Nejvíc se líbilo zatýkání loupežníků detektivy

Vyškov /REPORTÁŽ/ - Je nedělní zachmuřené odpoledne a sál v Besedním domě ve Vyškově se začíná pomalu plnit. Za několik málo minut totiž začne divadelní představení Tlustý pradědeček.

Do zázemí dopravního hřiště zatéká. Radnice objekt srovná se zemí

Vyškov – Využívají ho děti a školy z celého okresu. Dopravní hřiště ve Vyškově je totiž jediné v celém regionu. Jeho zázemí je však už v nevyhovujícím stavu. Objekt, kde se koná výuka, není zateplený, opravu potřebuje i sociální zařízení. Zázemí postavené v roce 1978 tak půjde k zemi. Nahradí ho systém montovaných buněk.

Ve Vyškově od loňského ledna třídí olej. Nyní přidají nové nádoby

Vyškov - Dosud je Vyškované najdou na deseti místech. Nádoby sloužící ke sběru použitého oleje se vedení Vyškova rozhodlo umístit i do dalších lokalit. Zelené nádoby o objemu 240 litrů jsou v ulicích od ledna loňského roku.

Policisté upozorní na důležitost reflexních prvků. Zvou i na laserovou show

Vyškov – Otestovat své znalosti v dopravě, vyzkoušet si základy první pomoci nebo projít slalom se speciálními brýlemi, které navozují stav jako by byl člověk opilý. To si budou moct děti i dospělí vyzkoušet na tradiční preventivní akci vyškovských policistů Je nás vidět!

Plakáty nedrží. Kulturní středisko odmítá nové sloupy používat

Vyškov – Jsou vyšší, takže nahoře nikdo nic nepřečte. Jsou plechové, takže plakáty na nich nedrží. Nové plakátovací plochy, které se před časem objevily na Masarykově náměstí, jsou podle vedení Městského kulturního střediska Vyškov nevyhovující.

Okresní města stárnou. Chybí mladí lidé

Jižní Morava – O miliony korun ročně přicházejí okresní města v kraji. Kvůli stěhování lidí jinam. Jen z Vyškova za posledních pět let odešlo téměř pět stovek obyvatel.

Rána do oka? Nevadí. Chuť žonglovat byla na Kejklích silnější

Vyškov /VIDEO, REPORTÁŽ/ – Do hlavy, do nohy i do oka. Tam všude už se bouchla devítiletá Justina Trefilíková mezitím, co se snaží ovládnout své poiky. Tedy punčošky s balonkem nebo jinou zátěží. Spolu s ostatními dětmi se učí žonglovat na nedělním workshopu vyškovského Majáku nazvaném Kejkle. „Nijak extra mi to nejde. Pořád se bouchám. Je to tady ale super,“ nevzdává se devítiletá dívka.

Z pěti dnů jen na tři. Vánoční trhy ve Vyškově? Kratší a navíc pozdě, vadí lidem

Vyškov – Z původních pětidenních vánočních trhů si letos Vyškované užijí jen třídenní. Konat se budou od 19. do 21. prosince. A to se některým nelíbí. „S takovou tendencí se za chvíli nebudou konat žádné,“ okomentovala Vyškovanka Anna Polášková.

Začala rekonstrukce vyhořelého kulturního domu. Do zimy bude mít novou střechu

Drnovice – Několikamilionová škoda, propadlá střecha, zůstaly jen obvodové zdi. Tak dopadl požár kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku, který vypukl 21. září. Několik týdnů po neštěstí situace vypadá nadějněji. Vedení obce už zahájilo rekonstrukci.

Zimní tématiku kreslířka přenesla na pohledy. Nabízí je turistické centrum

Vyškov – Dosud si zájemci v Turistickém informačním centru ve Vyškově mohli koupit kreslený pohled Vyškova a k němu tři magnety s různými motivy. Nyní městský úřad nabídku rozšířil o dva nové motivy pohledů.

V Brně se lidé podívají do mikrosvěta, ve Vyškově projdou stezku odvahy

Brno /TIPY NA VÍKEND/ – Jak vypadá zblízka motýlí křídlo, vodní kámen, káva nebo třeba pylové zrno zjistí návštěvníci brněnského VIDA! science centra. V sobotu a neděli si tam užijí akci Víkend v mikrosvětě.

Rozhodnuto. Vyškov povede Jurka, nový třetí místostarosta vyjde na pět milionů

Vyškov – Vyškov má nového starostu. V čele města bude další čtyři roky stát dosavadní místostarosta, občanský demokrat Karel Jurka. Rozhodlo o tom na středečním zasedání sedmnáct zastupitelů ze sedmadvaceti. Stejný počet jich pak odsouhlasil, že Vyškov bude mít poprvé v novodobé historii tři uvolněné místostarosty.

Studenti navrhli přechod, vyhráli s ním krajskou soutěž

Vyškov - Deset tisíc korun na projektovou dokumentaci i zájezd do Evropského parlamentu ve Štrasburku získali studenti Gymnázia a Střední odborné školy zdravotnické a ekonomické Vyškov za svůj projekt Zebra bezpečí. S tím se zúčastnili workshopu Jihomoravského kraje, po prezentaci na brněnské konferenci se stali jeho vítězi.

Zimní gumy? Pneuservisy na Vyškovsku hlásí obsazeno

Vyškovsko - Od začátku listopadu mají mít řidiči přezuté letní pneumatiky na zimní. Pneuservisy hlásí plno. Zákazníci s výměnou nepospíchali kvůli počasí.

Říjen 1918 ve Vyškově: Lidé přestali pracovat, z oken vyvěsili české vlajky

Vyškov – Psal se 28. říjen 1918. Ve Vyškově to byl všední válečný den. O tom, že se mění budoucnost celé země, neměli obyvatelé ani potuchy. Zprávy o převratu se jim donesly o den později. Díky agrárnickému politikovi Isidoru Zahradníkovi, který spěchal na pražské vlakové nádraží, aby informaci rozeslal železniční poštou.

Skautská vedoucí je mistryně republiky. Jen jsem kormidlovala, skromně povídá

Vyškov - Nečekaný úspěch zažila na mistrovství České republiky v pádlování Eva Schmiedová. V pražském závodě Tři jezy dokázala jedenadvacetiletá Vyškovanka, které ve městě vede vodní skauty, zajet s ženskou posádkou nejrychlejší čas.

Na památkách přibyly nové skleněné tabulky. Lidé se z nich dozvědí víc informací

Vyškov – Besední dům, farní kostel Nanebevzetí Panny Marie nebo bývalá synagoga. Památky ve Vyškově jsou nyní čitelnější. Doslova. Díky novým tabulkám, které na ně nechalo umístit vedení města, se Vyškované i turisté dozví o zajímavých objektech víc informací.

Vyškovští vojáci se přihlásí k dárcům kostní dřeně. Tři už zachránili život

Vyškov – Až dvě stě třicet žen a mužů z řad vojáků z Velitelství výcviku – Vojenské akademie ve Vyškově si v úterý nechá odebrat krev pro Český národní registr dárců dřeně.

Zvou na výlov Malého Kačence ve Vyškově

Vyškov - Na výlov Malého Kačence ve Vyškově zvou místní rybáři. Zajímavou podívanou pro diváky chystají na tuto sobotu. 

Na faře vznikne komunitní centrum. Musí ji ale opravit

Vyškov- Místo aby byla ozdobou centra města, je rok od roku sešlejší. Oprýskané omítky nejsou tím nejhorším, co faru sousedící s kostelem Nanebevzetí Panny Marie ve Vyškově trápí.Jak už Deník Rovnost před lety informoval, potřebná je rekonstrukce za miliony.

Nabídnou dětem přehled dalšího vzdělání. Zvou na veletrh

Vyškov – Už dvaadvacátý ročník Veletrhu vzdělávání a pracovních příležitostí bude ve čtvrtek hostit Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Sochorova ve Vyškově. Akci navštíví čtyřicet zástupců středních škol a učilišť a devět zaměstnavatelů z Vyškovska a okolí.

Zloba voličů: Proč dělají z lidí blbce? komentují koalice

Vyškov, Břeclav – Výsměch. Podraz. Můj hlas už nedostanete. Kromě pozitivních ohlasů se vyškovská ODS v čele s Karlem Jurkou dočkala i nadávek. Kvůli nové koalici. Vítěz voleb, ČSSD, v ní není. Občanští demokraté uzavřeli dohodu s ANO 2011, lidovci, Volbou pro město a Naším Vyškovem.

Zloděj z garáže ukradl dvě kola a motorkářskou výbavu

Vyškov – Vyškovští policisté vyšetřují vloupání do garáže v místní části Dědice, ze které si zloděj odnesl věci za více než třicet tisíc korun. Pachatel ukradl dvě horská kola, motorkářské helmy, kombinézy a kalhoty.

Demolici domu v Drysicích nic nestojí v cestě. Na jeho místě vznikne zeleň

Drysice - Demolici domu, který stojí v Drysicích, plánují tamní zastupitelé. Lidé se na jeho místě dočkají nové zeleně. 

Obce vedou desítky let. Nyní znovu získali nejvíc hlasů

Vyškovsko - Někteří starostové Vyškovska už ve vedení obcí stojí desetiletí. A jak ukázaly komunální volby, obyvatelé na tom nehodlají nic měnit.

Sto let stará elegance: v knihovně si lidé užili Noc pro republiku

Vyškov /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Adina Mandlová, Zita Kabátová nebo třeba Lída Baarová. Dámy, které jsou dodnes považovány za vzor elegance. Móda první republiky nenechává chladné ani ženy současnosti. Svědčí o tom akce vyškovské Knihovny Karla Dvořáčka Noc pro republiku. Je páteční večer a prostorami knihovny se místo čtenářů bažících po nové literatuře pohybují knihovnice a návštěvnice v dobových róbách.

Mají víceúčelové centrum, využití tam najdou všichni

Drysice - Nové víceúčelové centrum mají v Drysicích. „Jedná se o kabiny na hřišti, které jsme předělali na víceúčelové centrum. Bude sloužit jak sportovcům, tak při pořádání různých kulturních akcí. Podařilo se nám na přestavbu získat dotaci z Jihomoravského kraje ve výši dvě stě padesáti tisíc korun, zbytek jsme si zaplatili z rozpočtu,“ řekla starostka Iva Marková. 

Na Kraví hoře poběží s draky, ve Slavkově chystají dýňobraní

Brno /TIPY NA VÍKEND/ – Nebem nad brněnským parkem Kraví hora se v neděli budou prohánět draci. Ale nejedná se o ty pohádkové. I když i jim se papíroví draci, které děti tradičně na podzim pouští, mohou podobat. Od druhé hodiny odpolední se budou zúčastnění snažit využít každého poryvu větru, aby udrželi svého draka ve vzduchu co možná nejdéle.

Části vyškovského náměstí stále chybí dlažba. Hotovo má být v listopadu

Vyškov /FOTOGALERIE/ – Bušení, řezání, spousta prachu a nepohodlná chůze. Tak to na vyškovském Masarykově náměstí vypadá už dlouhé měsíce. Rekonstrukci centra dělníci nestíhají. „Už mi to vážně vadí. Nedá se tam normálně chodit, do řady obchodů nelze civilizovaně vejít,“ zlobila se třeba Vyškovanka Anna Orálková.

David proti Goliášovi: svátek pro Vyškov, přijedou fotbaloví šampioni z Plzně

Vyškov – Přijede mistr. V neděli ještě svedli fotbalisté třetiligového Vyškova vítěznou bitvu s konkurenty z Velkého Meziříčí, ve čtvrtek je čeká soupeř z jiného ranku. Ve čtyři odpoledne přivítají Moravané Viktorii Plzeň. Úřadující vítězové nejvyšší soutěže si do Vyškova jedou pro postup ze třetího kola Mol Cupu.

Dočká se i poslední část nemocnice. Opraví nevyhovující prostory neurologie, ORL

Vyškov – Pacientům ani personálu příliš komfortu neposkytuje. Budova neurologie a ORL je poslední část nemocnice ve Vyškově, která není zrekonstruovaná. Čekání na její lepší časy je u konce. V pondělí jihomoravští krajští politici oznámili, že se region jako zřizovatel zdravotnického zařízení pustí do oprav objektu.

Případ ukradených peněz z bankomatu: policie pátrá po důležité svědkyni

Vyškov – Mohla být svědkyní krádeže a policii tak může poskytnout důležité informace. Ta však po ženě už několik týdnů pátrá, zatím bez úspěchu. Policisté tak prosí veřejnost o pomoc.

AKTUALIZOVÁNO

Goldemund: Od ODS je to podraz. Jurka bude starostou, ČSSD jde do opozice

Vyškov – Velké překvapení si na dosavadního starostu Vyškova Karla Goldemunda (ČSSD) připravili jeho koaliční partneři. Občanští demokraté, lidovci a Volba pro město utvořili koalici s nově vzniklým Naším Vyškovem a ANO 2011. V pondělí to potvrdil dosavadní místostarosta Karel Jurka (ODS). ČSSD i přesto, že ve volbách získala nejvíc hlasů, skončí v opozici.

Rošáda ve vyškovském zastupitelstvu. Víc než třetina členů do něj zamíří poprvé

Vyškov - Koaliční vyjednávání budou složitá, předpovídá Vyškovu jeho místostarosta Karel Jurka za ODS. „V zastupitelstvu jsou zastoupené všechny strany po pár mandátech. Jednání o koalici tak určitě budou náročná,“ řekl Jurka.

Odmítám odpovědnost za bezpečnost lidí na mé cestě, tvrdí Krutílek. Odvolá se

Vyškov – Víc než pět let trvá spor mezi zemědělcem Jiřím Krutílkem a Vyškovem. Týká se příjezdové cesty k zahrádkářské kolonii ve vyškovských Dědicích. Ta totiž vede přes Krutílkovy pozemky. Muž postupně cestu rozoral, později na ni umístil balvany. A přestože minulý týden vyškovský soud žalobu města zamítl, Krutílek spokojený není.

Před muzeem přibyly nové pěší trasy, ještě vysadí stromy. Nejvíc lípu a habr

Vyškov - Revitalizace předmuzejního prostoru ve Vyškově je u konce. Kromě nových pěších tras přibyla příjezdová cesta pro Muzeum Vyškovska a plocha se celkově víc přizpůsobila k odpočinku.

SMS zprávy voličům: Vyškov sál potřebuje, třeba na zámku, shodli se lídři

Vyškov – Vyškovští lídři kandidující v komunálních volbách odpovídali na pět otázek, které jim položil Vyškovský deník Rovnost. Každý dostal stejnou podmínku – na každou otázku odpovědět v rozsahu jedné sms, tedy ve sto šedesáti znacích včetně mezer. Zatímco některé otázky vnímají značně rozdílně, jinde panuje všeobecná shoda.

Rány jak z děla. Překladiště bude rušit dál

Vyškov, Boskovice - /FOTO/ - Hluk padajícího kamení do prázdných vagonů znepříjemňuje léta život lidem v okolí nákladového vlakového nádraží v blízkosti centra Vyškova. Jedním z nich je například důchodce Luděk Kaňa. A to bydlí několik bloků od nádraží. „Rachot z překladiště slyším téměř každý den. Od půl šesté se ozývají rány jak na tankovém cvičišti. Někdy i v sobotu,“ uvedl důchodce.

Pódium už nevrže. Oprava stála půl milionu korun

Vyškov - Opravenou forbínu mají od nynějška v sále Besedního domu ve Vyškově. Za téměř půl milionu korun budou mít umělci a především diváci komfortnější zážitky z představení.

Dozvuky požáru: z drnovického kulturního domu přesouvají plesy jinam

Drnovice, Vyškov - Požárem poničený kulturní dům. Téma číslo jedna v Drnovicích na Vyškovsku. Oheň minulý týden způsobil na budově s jednou z největších tanečních ploch v okresu škodu odhadem přes dvacet milionů. Velká část objektu, ke kterému patří i sokolovna, je bez střechy. Poničené jsou i vnitřní část budovy. „Klíčové teď je co nejdříve zabezpečit budovu tak, aby do ní nepršelo. Na zasedání zastupitelstva pak budeme řešit další postup,“ uvedla drnovická starostka Zuzana Hermanová.

Starší muž spadl z kola a vážně se zranil. Letěl pro něj vrtulník

Rašovice – Těžké zranění utrpěl v neděli po čtvrté hodině odpolední po pádu z kola osmašedesátiletý muž v Rašovicích na Vyškovsku.

Maminky lidé podpořili purpurovým srdcem. Díky vyškovské knihovně

Vyškov – Podpořit maminky po předčasném porodu se rozhodli v Knihovně Karla Dvořáčka ve Vyškově. Zapojili se tak do projektu spolku Nedoklubko Pomozte nám srdcem. Vyzvali všechny zájemce, aby pro projekt vytvořili purpurové srdce, které pak odevzdali právě v knihovně.

StB na dekoltu lídryně strany? Nápisem vandal útočí na Babiše

Jižní Morava - Tři slepice místo žen debatují u kávy. Plakát šířící se po sociálních sítích vyvolal ostrou diskuzi v Mikulově na Břeclavsku. Díky logu se čtyřlístkem v pozadí a nápisu Na kávu se Silvií je jasné, že cílí na sdružení Pro Mikulov a jeho lídryni Silvii Pelant Janatovou. „Vyvodila jsem, že jej vytvořil můj bývalý kamarád grafik,“ uvedla.

Pět přiznaných sestřelů v bitvě o Británii. Stíhacímu esu odhalí pamětní desku

Vyškov – Svými pěti přiznanými sestřely může být právem označený jako stíhací eso. Opatovický rodák Bohumír Fiřt, plukovník in memoriam, se ve čtvrtek dočká odhalení pamětní desky.

Studniční si odpočinou u rybníka. Dospělí v altánu, děti na houpačcce

Studnice – U rybníka ve Studnicích chystá vedení obce výstavbu odpočinkového místa. Ve vesnici se totiž plocha pro relaxaci dosud nenachází. „Lidé tam budou moct chodit na vycházky a děti využijí herní prvky,“ informoval starosta Jaroslav Fládr.

Zřiďte útulek přemnoženým kočkám, žádají Vyškované v petici

Vyškov – Oldřich Hróza z Vyškova ohlásil tamním strážníkům nález toulavých koček. Odpověděli mu, že zvířata nepřevezmou, protože je nemají kam dát. Muž se proto rozhodl sepsat petici za zřízení kočičího útulku.

Odhalili památník, ocenili úspěšné. Postavili první průmyslovou zónu v republice

Vyškov – Čestné občanství města Vyškova ve čtvrtek večer získali ve Hřbitovním kostele Panny Marie tři významní muži. Bývalý starosta Kamil Král, jeho spolupracovník bývalý místostarosta Břetislav Gregor a někdejší přednosta Okresního úřadu Vyškov Pavel Vašíček. Uznání se dostalo i další trojici mužů, kterým starosta udělil Cenu města Vyškova.

Vystoupení šermířů a sokolníka. Děti z Vyškova odcházely se zážitkem

Vyškov /FOTOGALERIE/ - Je neděle, krátce po poledni. Druhý víkend v září, kdy se poslední den konají Dny evropského dědictví – Dny památek ve Vyškově. Hlavní program se sice uskutečnil v pátek, ale já přijíždím možná trošku netradičně v neděli. Město předchozí dva dny ožilo středověkým jarmarkem nebo dobovými tradicemi.

Zastřešení autobusového nádraží ve Vyškově se o rok odsouvá

Vyškov – Až na příští léto posunuli vlastníci vyškovského autobusového nádraží plánované zastřešení nádraží. „Nabídky firem na opravy výrazně převýšily odhadovaný rozpočet. Projekt tak prochází revizí,“ sdělil mluvčí vyškovské radnice Michal Kočí. Dlouho plánovaná kompletní přestavba se tak ještě o rok odsouvá. „Nabízená cena pro nás byla nepřijatelná. Snažíme se projekt upravit, výběrové řízení vypíšeme ještě letos,“ informoval Petr Lhotský, ředitel společnosti Krodos, která nádraží provozuje.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT