VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: VYŠKOV

Vyškov je okresní město na dálnici D1, 27 km východně od Brna. Leží téměř uprostřed Moravy na rozhraní Drahanské vrchoviny, Litenčických vrchů a nížiny Hornomoravského úvalu při řece Hané. Jeho historické jádro je městskou památkovou zónou.

První zmínka o městě pochází z listiny olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka r. 1141. Začátkem 13. století na hradě Vyškově sídlil Jakub úředník krále Přemysla Otakara I. Roku 1248 za biskupa Brunona ze Schauenburku, byl povýšen na město a o něco později připadl olomouckým biskupům, jimž patřil až do 19. století. Ve 14. století již Vyškov patří k předním městům olomouckého biskupství. V dobách husitských byl Vyškov, který zachovával věrnost biskupovi, dobyt a zpustošen (asi 1427). Za uherských válek ho vypálil syn krále Jiřího z Poděbrad, vévoda Jindřich Müsterberský. V roce 1609 do radnice uhodil blesk a následně skončila výbuchem střelného prachu ve sklepení. V tomto období v rozmezí let 1618 - 1648 bylo město dvakrát obsazeno Švédy a při jejich druhém vpádu v roce 1643

Prázdninový provoz čtenáře mate. Každý druhý den je zavřeno, lidé si nezvykli

Vyškov – Na prázdninový provoz si někteří čtenáři navštěvující pravidelně vyškovskou Knihovnu Karla Dvořáčka nezvykli.

Za kapry a štikami: vyškovský zoopark nabídne lidem pohled pod hladinu

Vyškov /FOTOGALERIE/ – Jedenáctiletý Petr Kulík jezdí občas na ryby se svým otcem. Nejčastěji se mu na udici chytí kapr. „Díky tomu vím přesně, jak vypadá. Poznám i jesetera a štiku. S určením dalších obyvatel rybníka bych už však měl trochu problém,“ přiznal Kulík. I proto se už nemůže dočkat nové expozice, kterou chystá vyškovský zoopark. Nabídne lidem pohled pod hladinu rybníka.

Užívám si životních úspěchů, ale hlavně se dívám dopředu, říká tenistka Horáčkov

Otnice /FOTOGALERIE/ – Do tenisového léta si přinesla největší úspěchy své dosavadní kariéry. Ve finále turnaje v srbském Niš porazila Slovenku Timeu Jaruškovou a slavila premiérové vítězství na okruhu ITF. K tomu za pár dnů přidala ve švýcarském Verbieru i titul ve čtyřhře s domácí tenistkou Ninou Stadlerovou. „Mám velikou radost a zároveň doufám, že přijdou další takové úspěchy,“ raduje se šestadvacetiletá občanka Otnic Gabriela Horáčková.

U Dobšic svedou dávnou řež, v Bohdalicích uspořádají rodeo

Jižní Morava /TIPY NA VÍKEND/ - Dvoudenní boje v okolí Znojma, které před 209 lety ukončily jednu část napoleonských válek, připomenou přátelé vojenské historie v Dobšicích. Nabídnou dvě bojové ukázky.

Nové měření v blízkosti škol: piráty vyškovských silnic zastaví hrozba pokut

Vyškov – Lenka Pokludová z Křečkovské ulice ve Vyškově někdy na přechodu čeká až pět minut. Projíždějící řidiči ji nejenže nepustí, ale navíc prý řada z nich jezdí velmi rychle. „Když jedu s invalidním vozíkem, mám co dělat, abych se na druhou stranu ulice dostala,“ popsala žena. Jí i dalším obyvatelům Vyškova má pomoci nové opatření. Po systému Scarabeus plánuje vedení města zavést měření v nejnebezpečnějších úsecích.

Vyškovské fotbalisty opět jako první otestuje Zbrojovka. V sobotu na Srbské

Vyškov – Se Zbrojovkou Brno (1:7) odehráli první zápas letošní zimní přípravy a se stejným soupeřem, tentokrát na jeho půdě, zahájí fotbalisté MFK Vyškov i letní přípravu na podzimní boje v Moravskoslezské lize. Zápas se bude hrát v sobotu od 18.30 hodin na hlavním stadionu Brňanů v Srbské ulici.

Na film pod hvězdami? Letní kino se vrací do Vyškova

Vyškov – Vyčkávali až do srpna. Pak rozhodli: letní kino ve Vyškově nebude. Zatímco loni museli Vyškované cestovat za snímky pod širým nebem do okolí, letos má pro mě městské kulturní středisko lepší zprávu. „Zveme do letního kina. Poprvé budeme promítat ve čtvrtek,“ vzkázal ředitel Luboš Kadlec.

Trojice Vyškovanů dostane čestné občanství. Ocenění udělí po deseti letech

Vyškov – Čestná občanství udělí po deseti letech vyškovský starosta Karel Goldemund třem významným mužům. Bývalému starostovi Kamilu Královi a místostarostovi Břetislavu Gregorovi a někdejšímu přednostovi Okresního úřadu Vyškov Pavlu Vašíčkovi. Ocenění obdrží 13. září.

V Drysicích hořelo auto. Hasiči slavili 120 let od svého založení

Drysice /FOTOGALERIE, VIDEO/ – V sobotním brzkém odpoledni to na návsi v Drysicích žilo. Před tamním obecním úřadem se sešli účastníci kulatého výročí. Drysičtí dobrovolní hasiči slavili sto dvacet let od svého založení. Ve dvě hodiny odpoledne se průvod hasičů a přihlížejících vydal k soše svatého Floriána, kde uctili zesnulé hasiče a padlé ve druhé světové válce. Poté zamířili do areálu za obecním úřadem.

Běžci závodili v Lulči. Preclík si nejvíc vychutnali Steiner a Langhammerová

Luleč /FOTOGALERIE/ - Jednu míli měří Lulečský preclík. Ale nejde o rekord tamních pekařů. Rekordy se v Lulči už osmým rokem pokoušejí překonávat přespolní běžci.

V Lysovicích opraví obecní úřad. Musí také rozšířit vodovody

Lysovice – Nové parcely aktuálně chystají v Lysovicích. Obec se tak rozroste o pět nových rodinných domů. „Kvůli parcelám musíme ve vesnici rozšířit vodovody, aby se rodiny mohly napojit na vodovodní systém,“ informoval starosta Lysovic Zdeněk Gryc.

Nižší rozhledna? Nikdy. Velenov chce přilákat turisty

Jižní Morava – Měří dvaašedesát metrů a je nejvyšší rozhlednou v kraji. Minaret v Lednici na Břeclavsku má ale překonat nová rozhledna ve Velenově na Blanensku. O tři metry. Vyjde však příliš draho. A tak představitelé obce hledají cesty, jak ušetřit.

V Drysicích staví relaxační zónu

Drysice – Sportovní a odpočinkové odpoledne stráví obyvatelé Drysic na nových místech. „Koupili jsme dům určený k demolici, na jehož místě postavíme odpočinkovou zónu. Osázíme ji zelení,“ informovala místostarostka obce Jarmila Procházková.

Ve Vyškově sbírají srdíčka pro maminky nedonošených dětí

Vyškov – Matkám nedonošených dětí pomáhají ve vyškovské knihovně. „Dobrovolníci uháčkují srdíčko a napíší mamince vzkaz,“ sdělila zaměstnankyně knihovny Zdeňka Adlerová.

K lékaři? Starší dopraví Senior taxi. Službu zavádí i Vyškov

Vyškov – Chodí o francouzských holích a k lékaři musí taxíkem. Pohodlná doprava je pro manžela Mojmíry Jíšové důležitá. „I chůze o berlích mu dělá velké potíže, nikam nemůže jít sám,“ upozornila žena z Vyškova. Jejímu muži i dalším důchodcům ulehčí problémy s dopravou nové Senior taxi.

Prolézačky pro děti, lavičky pro dospělé. Radslavice dokončují relaxační zónu

Radslavice – Do nové odpočinkové zóny zavítají Radslavičtí už příští měsíc. Najdou ji u místního fotbalového hřiště.

Hřbitovní kostel rozezní handpan. Meditační hudba podobná cinkání zvonů

Vyškov - První ze tří letních koncertů Vyškované uslyší v neděli v šest hodin večer ve hřbitovním kostele Panny Marie. „Milánský hudebník Albino Sala zahraje na handpan, nástroj příbuzný činelu,“ sdělil ředitel Městského kulturního střediska Vyškov Luboš Kadlec.

Do zámecké zahrady ve Vyškově vejdou lidé oklikou: brána bude u lodžie

Vyškov - Kolem Muzea Vyškovska a zámecké zahrady chodí Vyškovanka Zdeňka Zukalová pravidelně na nákup do nedalekého hypermarketu. V úterý cestou projde naposled. Na několik týdnů se totiž od středy uzavře kvůli obnově prostoru mezi zámkem a zámeckou zahradou.

Dovolená? U Jihomoravanů vede Turecko, rádi však objevují i Česko

Jižní Morava /ANKETA/ – Část letní dovolené na pláži v zahraničí. Zbytek na horách. Tak tráví volno s přítelem Petra Čermáková z Brna. Letos se chystá do Itálie. „Také u nás je krásně a rádi jezdíme na hory. Nevydržím se celou dovolenou jen tak válet na pláži,“ řekla žena.

Ve Smetanových sadech vyroste maják, u zimního stadionu tři hřiště na pétanque

Vyškov – I letos se Oranžové hřiště ve Smetanových sadech ve Vyškově dočká další novinky. K houpačkám, balančnímu mostu nebo třeba lanové trampolíně přibude další prvek, na kterém si vyhrají především malí návštěvníci.

Objevil pouštní zámek Qusajr Amra. Výstava připomíná moravského arabistu Musila

Vyškov – Sto padesát let od narození orientalisty a kněze Aloise Musila oslaví lidé 22. června v Knihovně Karla Dvořáčka ve Vyškově. Prohlédnou si Musilovy dobové fotografie, čeká je i přednáška orientalisty Petra Přebindy. V neděli se za Musila bude sloužit mše v jeho rodném Rychtářově. Po obřadu místní položí květiny u domu moravského arabisty.

Výtah i učebny. Školy ve Vyškově opraví za miliony korun

Vyškov – Na opravy fasád nebo lezeckou stěnu. Miliony korun pošle letos vyškovská radnice na opravy a vylepšení základních a mateřských škol. Dělníci budou mít práci hlavně přes léto.

Na hřišti postaví rozhlednu. Díky příspěvku z nadace

Vyškov - Oranžové hřiště, které vzniklo na podzim roku 2012 ve Smetanových sadech ve Vyškově, se rozroste o šestimetrovou rozhlednu.

Platby za odpad: tisíce hříšníků dluží miliony, riskují zvýšení částky i exekuci

Jižní Morava – Jedenatřicátý květen byl v řadě měst na jižní Moravě poslední termín pro zaplacení několika stokorun za roční odvoz odpadků. Kdo to nestihl, tomu mohou úředníci vyměřit pokutu. A pokud nehodlá platit dál, hrozí mu i exekuce.

Facebook Znojma sleduje přes 24 tisíc fanoušků. Vyškovu stránka úplně chybí

Znojmo /ANKETA/ - Nejlépe z měst v České republice umí využívat sociální síť facebook Znojmo. To je závěr odborníků, kteří měsíce zkoumali, jak se sítí zástupci města a obcí pracují. 

Dětem u domovů Olga Sedlářová háčkuje kačaby, starším hraje Kubišovou

Hvězdlice /FOTOGALERIE/ - V desítce dětských domovů už udělaly radost ruční výrobky Olgy Sedlářové, která žije v Domově pro seniory ve Hvězdlicích na Vyškovsku. Nedávno si za svůj přístup vysloužila uznání prezidenta Miloše Zemana. „Napsala jsem mu i básničku k narozeninám. Důležité ale pro mě je, že mohu potěšit děti,“ říká osmaosmdesátiletá Sedlářová.

Dítě vypadlo z okna. Vrtulník ho s vážným zraněním přepravil do nemocnice

Podivice – Pro těžce zraněné dítě, které vypadlo z okna domu v Podivicích na Vyškovsku, letěl v sobotu vrtulník záchranářů. Co přesně se stalo, vyšetřují policisté. Zraněné dítě skončilo v péči odborníků v Brně. „Letecká záchranná služba spěchala do Podivic k malému dítěti, které spadlo z prvního patra domu. Se středně těžkým až těžkým poraněním ho přepravili na ARO do Dětské nemocnice v Brně,“ uvedla mluvčí krajských záchranářů Michaela Bothová.

Krajský soud vrátil spor Krutílka s městem k projednání zpět do Vyškova

Vyškov – O krok zpátky je od spor mezi Vyškovem a zemědělcem Jiřím Krutílkem, který se s ním soudí o cestu v Dědicích. Ve čtvrtek se případem zabýval Krajský soud v Brně a spis vrátil k dalšímu vyšetřování do Vyškova.

Hráli i v senátní Valdštejnské zahradě. Promenádní koncerty rozezvučí náměstí

Vyškovsko, Blanensko – Koncertovali už třeba ve Valdštejnské zahradě senátu, ve čtvrtek si big band B&W z bučovické základní umělecké školy poslechne publikum ve Vyškově. Na Masarykově náměstí. Muzikanti tam zahájí sérii čtrnácti tradičních promenádních koncertů.

Bludiště vchodů do vyškovské polikliniky skončilo. Hlavní vstup je opět otevřený

Vyškov - Několik posledních dnů museli lidé, kteří šli na polikliniku ve Vyškově, přes náhradní vchody. Při jejich hledání se mnozí z nich trápili. Za vše mohly opravy, které se dotkly hlavního vchodu. Od úterka už je vše jako dřív.

Není to recyklát, ale suť. Město mělo s opravou počkat do soudu, tvrdí Krutílek

Vyškov – Na pozemek mi město naváží stavební suť, tvrdí zemědělec Jiří Krutílek z vyškovské místní části Dědice. Na jeho parcele totiž radnice začala opravovat cestu. „Tvrdí, že jde o recyklát. Ten vypadá úplně jinak,“ řekl Krutílek, který se s městem kvůli cestě soudí. „Nesmím do ní podle rozhodnutí soudu zasahovat, ale to nesmí ani město, a stejně si dělá, co chce,“ dodal muž. Na sedm lidí z radnice včetně starosty Karla Goldemunda podal trestní oznámení.

OBRAZEM: Od středověku po holocaust. Výstava seznamuje lidi s historií Židů

Vyškov /FOTOGALERIE/– Psalo se teprve desáté století, když se na současném území České republiky usídlili první Židé. Největší a nejvýznamnější byla tehdy pražská komunita, postupně se však přesunuli i do menších měst a obcí. Důkazem toho je množství synagog nebo židovských hřbitovů po celé zemi, Vyškov nevyjímaje. O vývoji židovského života u nás pojednává výstava Historie Židů v Čechách a na Moravě, která je k vidění v Muzeu Vyškovska.

Bronz je pro mě hnací motor, říká mladý vědec

Vyškov - Z bronzových medailí v mezinárodních soutěžích má radost. Míří ale výš. Doslova až ke hvězdám. Student vyškovského gymnázia Martin Orság touží po zlatě z astronomické a fyzikální olympiády. Už teď se připravuje na červencové klání mladých talentů v Portugalsku. „Jede tam pět studentů z České republiky. Doufám, že se mi podaří uspět a konečně vyhraji,“ říká osmnáctiletý mladík.

Naděje pro neurologii. Kraj chce s opravou začít příští rok

Vyškovsko - Pacienti i lékaři ve vyškovské nemocnici se dočkají opravené neurologie. Alespoň tak to vypadá podle posledních informací Deníku Rovnost. I když ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch na rekonstrukci padesát let starého oddělení odmítl poslat peníze, Jihomoravský kraj chce projekt uskutečnit i tak. „Zřizovatel přislíbil, že zdroje poskytne,“ oznámila ve čtvrtek ředitelka nemocnice Věra Seidlová.

Kvůli zlodějům bývají zavřené. Noc kostelů otevře brány. Nabídne hudbu, meditaci

Blanensko, Vyškovsko - Tiché rozjímání si v pátek vychutnají návštěvníci blanenského kostela sv. Martina. Je součástí programu, který si Blanenští přichystali u příležitosti celostátní akce Noc kostelů. „Tichých prostor ve společnosti ubývá,“ poukázal tamní farář Jiří Kaňa.

Vyškov chce zklidnit dopravu

Vyškov - Vyhnat kamiony z města a snížit počet aut, která jezdí přes nejvytíženější křižovatky v centru. Denně jich je přes dvacet tisíc. Takové plány má vedení Vyškova po zpracování studie, která řeší aktuální dopravní situaci ve městě.

Pozor na drogy. Město se podílí na osvětě

Vyškov - Jak se chová člověk, který užívá drogy? Jak to poznat na jeho chování? Nejen o tom pojednává brožura Pozor, drogy, na jejíž vznik přispělo město Vyškov. Jedná se o pátou podobně laděnou brožuru, na které se město podílí.

U zimního stadionu ve Vyškově vyrostou nové toalety i hřiště pro pétanque

Vyškov - Loni workoutové hřiště, letos tři hřiště pro pétanque a jedno pro děti s atrakcemi. Prostor kolem zimního stadionu ve Vyškově mění podobu. Plocha pro děti bude rozdělená na dvě části. „Jedna bude písková, druhá s povrchem z gumové štěpky,“ přiblížil mluvčí Vyškova Michal Kočí. Hotovo bude do konce srpna.

Náměstí zaplnili nablýskaní veteráni. Některé znali návštěvníci jen z televize

Vyškov /VIDEO, REPORTÁŽ/ - Škodovka sto dvacítka, historická tatra, jaguár ale i auta, která se začala vyrábět před více než osmdesáti lety. Na náměstí Svobody ve Vyškovské místní části Dědice se v sobotu dopoledne sešli milovníci dobových kostýmů, ale především veteránů na třetím ročníků už skoro tradiční akce jednoduše pojmenované, Sraz veteránů historických vozidel.

Obrazy nebo keramika. Díla malých nadaných umělců zdobí sál muzea

Vyškov - Výtvarný obor vyškovské Základní umělecké školy nabízí dětem, které mají zájem o výtvarné vzdělávání, získat hlubší náhled na okolní svět i na sebe sama a dokázat ho výtvarně vyjádřit. Výuka se koná jednou týdně a trvá vždy tři vyučovací hodiny. Co za ně žáci zvládnou, se může veřejnost přesvědčit na jejich výstavě.

Přesun na druhou stranu. Opraví druhou stranu silnice

Slavkov u Brna - Komplikace s dopravou ve Slavkově u Brna nejsou stále u konce. Silničáři začnou od soboty opravovat druhou část obchvatu v délce jednoho a půl kilometru. A to ve směru od Brna na Uherské Hradiště.

Lidé se bouří. Silničáři začali ve Vyškově s opravou další ulice

Vyškov /FOTOGALERIE/ – Vyškovan Alois Bartošík jel ve čtvrtek s manželkou do centra města. Cesta, která mu běžně trvá jen několik málo minut, se víc než dvojnásobně protáhla. „Zůstal jsem v koloně, která vedla od semaforů na křižovatce Nádražní a Brněnské ulice po vlakové nádraží. Postáli jsme si víc než deset minut,“ poukázal Bartošík. On i ostatní řidiči situaci popsali jednoduše: Kolaps. Může za něj úplná uzavírka Havlíčkovy ulice, která začala ve středu.

OBRAZEM: Nejlepší studenti instalatérství a obrábění se utkali v soutěži

Vyškov /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Další ročník Mezinárodní soutěže instalatérů a obráběču si na čtvrteční den připravili pracovníci Střední odborné školy a Středního odborné učiliště Sochorova ve Vyškově.

AKTUALIZOVÁNO

Havlíčkova je zavřená. Řidiči hledají objízdné trasy v okolních ulicích

Vyškov – Kolony aut. Tak vypadalo středeční ráno v okolí Havlíčkovy ulice ve Vyškově. Mohla za to její úplná uzavírka, která odstartovala právě ve středu. Platí od křižovatky s Dukelskou po křižovatku s ulicí 9. května.

Zimní stadion ve Vyškově je bez ledu. Kvůli opravě mantinelů

Vyškov – Zhruba na týden se musejí zájemci obejít bez veřejného bruslení na novém zimním stadionu ve Vyškově. Jeho správci začali s vypouštěním ledu. Chystají se opravit rozměr kluziště, které neplnilo podmínky pro profesionální hokej.

Opravy Smetanova nábřeží? Konečně klid. Na silnici přibyly zpomalovací prahy

Vyškov - Lepší parkování pro místní a konec výškových rozdílů na silnici. Dělníci ukončili dlouhodobé práce na Smetanově nábřeží ve Vyškově.

Na cesty za klienty nebo na úřady. Na nové auto charity přispělo čtyřicet firem

Vyškov - Na terénní výjezdy za klienty po celém regionu využije vyškovská charita nové auto. Získala ho díky projektu Sociální automobil, který zaštiťuje reklamní agentura z Poděbrad. Jedná se už o třetí auto, na jehož zaplacení se podílelo víc než čtyřicet firem z Vyškova a okolí.

Vejce od šťastných slepic a fairtrade káva. Vyškované si užili férový piknik

Vyškov /FOTOGALERIE/ - Koláčky, bábovky, chlebíčky, čaj i káva. Takto vypadá snídaně ve Vyškově před knihovnou. Je druhá květnová sobota a jak poukazuje knihovnice Ivana Šrámková, dnes se snídá férově. „Každý rok rádi podpoříme značku fairtrade prostřednictvím Férové snídaně,“ říká Šrámková. Tato akce je pořádána od roku 2011 po celém světě, ale i v mnoha městech České republiky. Myšlenka je prostá: sejít se s přáteli, sousedy či známými a posnídat společně.

Důstojnější toalety ve Vyškově: po rekonstrukci se lidé umyjí v teplé vodě

Vyškov – Staré, ošklivé, bez teplé vody. Veřejné toalety v Dobrovského ulici ve Vyškově nejsou zrovna vyhledávané. „Když si musím při návštěvě centra odskočit, jsou poslední místo, na které si vzpomenu. Raději poprosím v obchodě nebo restauraci,“ poukázala třeba Aneta Pořízková.

OBRAZEM: Výstava přibližuje výtvarné práce tři generací rodiny Kachlíkových

Vyškov /FOTOGALERIE/ - Josef Kachlík starší, Josef Kachlík mladší a Barbora Kachlíková. To jsou jména umělců, jímž je věnovaná výstava Tří generací rodiny Kachlíkovy. Díla jsou k vidění ve Hřbitovním kostele Panny Marie ve Vyškově.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT