VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: VYŠKOV

Vyškov je okresní město na dálnici D1, 27 km východně od Brna. Leží téměř uprostřed Moravy na rozhraní Drahanské vrchoviny, Litenčických vrchů a nížiny Hornomoravského úvalu při řece Hané. Jeho historické jádro je městskou památkovou zónou.

První zmínka o městě pochází z listiny olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka r. 1141. Začátkem 13. století na hradě Vyškově sídlil Jakub úředník krále Přemysla Otakara I. Roku 1248 za biskupa Brunona ze Schauenburku, byl povýšen na město a o něco později připadl olomouckým biskupům, jimž patřil až do 19. století. Ve 14. století již Vyškov patří k předním městům olomouckého biskupství. V dobách husitských byl Vyškov, který zachovával věrnost biskupovi, dobyt a zpustošen (asi 1427). Za uherských válek ho vypálil syn krále Jiřího z Poděbrad, vévoda Jindřich Müsterberský. V roce 1609 do radnice uhodil blesk a následně skončila výbuchem střelného prachu ve sklepení. V tomto období v rozmezí let 1618 - 1648 bylo město dvakrát obsazeno Švédy a při jejich druhém vpádu v roce 1643

Mlékomaty drží stálí zákazníci. Prodeje se ale propadly

Blanensko, Vyškovsko – Prodej mléka z automatů v posledních letech výrazně poklesl. I tak letos zemědělci na Blanensku nabídli svým zákazníkům jeden navíc. Velký zájem o čerstvé mléko totiž opadl. Provozovatelé mlékomatů v regionu spolékají na skalní příznivce. Automaty tak zůstávají na svých místech, stejně tak i ceny. 

Betlémské světlo lidem doručí až domů

Vyškov – Rozsvítit domácnosti na Vyškovsku Betlémským světlem se rozhodli už po několikáté skautky z vyškovského Junáku. Ty budou od neděle plamínek doručovat lidem domů.

Rozkopané vyškovské náměstí? Konec oprav je zatím v nedohlednu

Vyškov /FOTOGRAFIE/ – Na první etapu měli mít pět měsíců. S pracemi měli dělníci končit podle smlouvy příští týden. Stav vyškovského Masarykova náměstí tomu však ani zdaleka nenasvědčuje. Lidé se vyhýbají rozkopanému chodníku, autům, plotu, bagru i další technice.

Začal u sci-fi. Nyní student vyškovského gymnázia uspěl na olympiádě v Thajsku

Vyškov - Už od páté třídy se Martin Orság věnuje astronomii a fyzice, inspirovaly ho knížky žánru sci-fi. Rád si v nich jako malý četl a rozvíjely jeho fantazii. „Přemýšlel jsem třeba nad tím, jestli autor vystihuje reálné nebo smyšlené planety. Později jsem si koupil vlastní dalekohled a začal galaxii zkoumat sám,“ říká student vyškovského gymnázia.

Muzeem zní praskot a broušení. Vyrobit Tiffany šperk je dřina, zjistily dámy

Vyškov/REPORTÁŽ, VIDEO/ – Středověké a římské malované sklo se stalo na konci devatenáctého století inspirací pro amerického umělce Louise Tiffanyho. Technika nesoucí jeho jméno, se kterou sklidil úspěch už za života, je stále živá. Američan prorazil s lampami, dnešní ženy milují spíš šperky z barevného skla. Je sobota dopoledne a desítka dam si je vyrábí v Muzeu Vyškovska.

OBRAZEM: Muzeum lidem odhaluje Tutanchamonovy poklady

Vyškov /FOTOGALERIE/ - Několik druhů plastik, busty panovníků, sochy vládců nebo bohů a také obrazy či jiná umělecká díla navozující atmosféru starověkého Egypta. To vše je nyní k vidění na výstavě Egypt dar Nilu v Muzeu Vyškovska.

Nezvládla řízení na namrzlé cestě. Auto skončilo na střeše

Račice-Pístovice - Namrzlá cesta v pátek překvapila řidičku auta, která jela z Račic-Pístovic směrem na Drnovice. „Řidička při jízdě dostala smyk, protože cesta byla namrzlá. Autem sjela do příkopu, kde narazila do svahu a auto se převrátilo na střechu, " řekla mluvčí vyškovských policistů Alice Musilová s tím, že dechová zkouška u řidičky byla negativní.

Vyškované třídili odpad odpovědně. V soutěži skončili třetí

Vyškov - Na předních příčkách se umísťuje pravidelně. A ani letošní rok nebyl výjimkou. V tradiční soutěži pořádané obalovou společností Eko-kom a Jihomoravským krajem My třídíme nejlépe získal v kategorii měst s víc než deseti tisíci obyvateli třetí místo.

Nové obchodní centrum u Tesca otevírá. Před obchody si lidé i zabruslí

Vyškov – Zdržení s přípravou, projektováním i vyřizováním s úřady. Přestože nejsmělejší plány mluvily už o předvánočním čase loňského roku, nové obchodní centrum u vyškovského Tesca otevírá až tento čtvrtek. Přesně po třech týdnech od premiéry centra u Kauflandu.

Na nových tobogánech se světelnými efekty se lidé sklouznou už v pátek

Vyškov - Tobogány ve vyškovském akvaparku byly mimo provoz od poloviny října. První plavci se na nových sklouznou už tento týden. Dělníci právě dokončují výměnu.

První veřejné bruslení na novém stadionu: se soutěžemi, Mikulášem i čertem

Vyškov - Dlouho a řadou lidí netrpělivě očekávaná akce, první veřejné bruslení na novém zimním stadionu ve Vyškově, se uskuteční v úterý odpoledne. „Očekáváme velký zájem, proto bude stadion veřejnosti přístupný od tří odpoledne do sedmi hodin večer,“ uvedl starosta Vyškova Karel Goldemund

Noclehárny se plní. Ve Vyškově dávají bezdomovcům jídlo či oblečení

Vyškov, Blansko – S teplotami klesajícími pod nulu se charity působící v regionu i městští strážníci více zajímají o lidi bez domova. „Nemáme teď ve městě nikoho, kdo by přes noc spal venku. Když na někoho takového narazíme, snažíme se mu poskytnout pomoc. Většinou přes charitu,“ sdělil ředitel Městské policie ve Vyškově Petr Sedláček.

Student měšťanem jako za Napoleona. Vojákům nabízel víno, oblékl si termoprádlo

Vyškov – Dva dny pochodoval Vyškovem jako bohatý měšťan z dob Napoleona. Student Stanislav Bečvář se už potřetí zúčastnil vzpomínkové akce k bitvě u Slavkova s názvem Vyškov v roce 1805.

Vánoce ve světě: na oživené prohlídce zaujala hlavně italská čarodějnice Befana

Vyškov /REPORTÁŽ/ – Svatá Lucie byla podle legendy násilně zbavena zraku. Na mučednici dodnes vzpomínají v předvánočním čase ve Švédsku. Oslavy spočívají v průvodu, v jehož čele jde dívka oblečená do bílých šatů převázaných červenou šerpou a hlavu ji zdobí věnec. Účastníci průvodu zpívají vánoční písně a rozdávají sladké kynuté pečivo a perníčky. Nejen o švédských vánočních zvycích se v sobotu dozvídají lidé v Muzeu Vyškovska. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT