VYBRAT REGION
Zavřít mapu
SKÓRE ROVNOSTI: Těšíte se na ochlazení?

Mikroregion: VYŠKOV

Vyškov je okresní město na dálnici D1, 27 km východně od Brna. Leží téměř uprostřed Moravy na rozhraní Drahanské vrchoviny, Litenčických vrchů a nížiny Hornomoravského úvalu při řece Hané. Jeho historické jádro je městskou památkovou zónou.

První zmínka o městě pochází z listiny olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka r. 1141. Začátkem 13. století na hradě Vyškově sídlil Jakub úředník krále Přemysla Otakara I. Roku 1248 za biskupa Brunona ze Schauenburku, byl povýšen na město a o něco později připadl olomouckým biskupům, jimž patřil až do 19. století. Ve 14. století již Vyškov patří k předním městům olomouckého biskupství. V dobách husitských byl Vyškov, který zachovával věrnost biskupovi, dobyt a zpustošen (asi 1427). Za uherských válek ho vypálil syn krále Jiřího z Poděbrad, vévoda Jindřich Müsterberský. V roce 1609 do radnice uhodil blesk a následně skončila výbuchem střelného prachu ve sklepení. V tomto období v rozmezí let 1618 - 1648 bylo město dvakrát obsazeno Švédy a při jejich druhém vpádu v roce 1643

Maminky lidé podpořili purpurovým srdcem. Díky vyškovské knihovně

Vyškov – Podpořit maminky po předčasném porodu se rozhodli v Knihovně Karla Dvořáčka ve Vyškově. Zapojili se tak do projektu spolku Nedoklubko Pomozte nám srdcem. Vyzvali všechny zájemce, aby pro projekt vytvořili purpurové srdce, které pak odevzdali právě v knihovně.

StB na dekoltu lídryně strany? Nápisem vandal útočí na Babiše

Jižní Morava - Tři slepice místo žen debatují u kávy. Plakát šířící se po sociálních sítích vyvolal ostrou diskuzi v Mikulově na Břeclavsku. Díky logu se čtyřlístkem v pozadí a nápisu Na kávu se Silvií je jasné, že cílí na sdružení Pro Mikulov a jeho lídryni Silvii Pelant Janatovou. „Vyvodila jsem, že jej vytvořil můj bývalý kamarád grafik,“ uvedla.

Pět přiznaných sestřelů v bitvě o Británii. Stíhacímu esu odhalí pamětní desku

Vyškov – Svými pěti přiznanými sestřely může být právem označený jako stíhací eso. Opatovický rodák Bohumír Fiřt, plukovník in memoriam, se ve čtvrtek dočká odhalení pamětní desky.

Studniční si odpočinou u rybníka. Dospělí v altánu, děti na houpačcce

Studnice – U rybníka ve Studnicích chystá vedení obce výstavbu odpočinkového místa. Ve vesnici se totiž plocha pro relaxaci dosud nenachází. „Lidé tam budou moct chodit na vycházky a děti využijí herní prvky,“ informoval starosta Jaroslav Fládr.

Zřiďte útulek přemnoženým kočkám, žádají Vyškované v petici

Vyškov – Oldřich Hróza z Vyškova ohlásil tamním strážníkům nález toulavých koček. Odpověděli mu, že zvířata nepřevezmou, protože je nemají kam dát. Muž se proto rozhodl sepsat petici za zřízení kočičího útulku.

Odhalili památník, ocenili úspěšné. Postavili první průmyslovou zónu v republice

Vyškov – Čestné občanství města Vyškova ve čtvrtek večer získali ve Hřbitovním kostele Panny Marie tři významní muži. Bývalý starosta Kamil Král, jeho spolupracovník bývalý místostarosta Břetislav Gregor a někdejší přednosta Okresního úřadu Vyškov Pavel Vašíček. Uznání se dostalo i další trojici mužů, kterým starosta udělil Cenu města Vyškova.

Vystoupení šermířů a sokolníka. Děti z Vyškova odcházely se zážitkem

Vyškov /FOTOGALERIE/ - Je neděle, krátce po poledni. Druhý víkend v září, kdy se poslední den konají Dny evropského dědictví – Dny památek ve Vyškově. Hlavní program se sice uskutečnil v pátek, ale já přijíždím možná trošku netradičně v neděli. Město předchozí dva dny ožilo středověkým jarmarkem nebo dobovými tradicemi.

Zastřešení autobusového nádraží ve Vyškově se o rok odsouvá

Vyškov – Až na příští léto posunuli vlastníci vyškovského autobusového nádraží plánované zastřešení nádraží. „Nabídky firem na opravy výrazně převýšily odhadovaný rozpočet. Projekt tak prochází revizí,“ sdělil mluvčí vyškovské radnice Michal Kočí. Dlouho plánovaná kompletní přestavba se tak ještě o rok odsouvá. „Nabízená cena pro nás byla nepřijatelná. Snažíme se projekt upravit, výběrové řízení vypíšeme ještě letos,“ informoval Petr Lhotský, ředitel společnosti Krodos, která nádraží provozuje.

Osud pivovaru: soud se táhne. Město chce, ať se znovu vaří

Vyškov – Psal se pátek 15. září loňského roku, když vyškovský soudce Petr Ševčík odložil jednání ve sporu kvůli vyškovskému pivovaru na neurčito. Tehdy odhadoval vypracování potřebného posudku na zhruba šest až devět měsíců. Po téměř roce se však stále neví, zda bylo pasterizační zařízení vadné, a výroba piva tak zůstává dál zastavená. Do jednání se teď chce vložit i vedení Vyškova.

Osobní auto skončilo v poli. Při havárii se zranili dva lidé

Luleč – Dodávka a osobní auto se v pondělí krátce po šestnácté hodině střetly u obce Luleč. Osobní vůz skončil po nehodě v poli. „Na místě byli dva zranění lidé, které měla před naším příjezdem v péči zdravotnická záchranná služba,“ sdělil mluvčí jihomoravských hasičů Filip Venclovský.

Ve Vyškově jezdí Senior taxi. Důchodce a hendikepované sveze jen za dvacet korun

Vyškov – Na rehabilitaci, k lékaři, na hřbitov nebo na městský úřad. Tam všude můžou jet od pondělí starší Vyškované taxíkem jen za dvacet korun. Právě v pondělí totiž ve městě začala fungovat nová služba Senior taxi.

Školáci z Morávkovy šli do školy bezpečněji. Po novém chodníku za 355 tisíc

Vyškov – Ve větším bezpečí děti navštěvují vyškovskou Základní školu Morávkova. Radnice u ní nechala postavit nový chodník.

Na přechodu srazil dívku na koloběžce. Podle svědků jel řidič na červenou

Vyškov - Mladou dívku na koloběžce srazil na přechodu v Brněnské ulici ve Vyškově řidič mercedesu. Ta s těžkými zraněními skončila v nemocnici.

Jak žijí kapři nebo jeseteři? Novinka vyškovského zooparku zavede Pod hladinu

Vyškov /VIDEO/ – Je uzpůsobená k životu v tekoucích vodách, pohybuje se zejména u dna. Má štíhlé, válcovité tělo a živí se larvami vodního hmyzu i drobnými rybami. Parma obecná už spolu s dalšími osmi druhy ryb brázdí vody v nové expozici vyškovského zooparku Pod hladinou. Lidem se oficiálně otevře ve čtvrtek.

Bezpečněji: opravili úsek mezi Vyškovem a Tučapy

Vyškov - Několikaměsíční omezení je u konce. Takový vzkaz mají vyškovští silničáři pro řidiče využívající silnici II/430. Ta v úseku mezi Vyškovem a Tučapy procházela rozsáhlou rekonstrukcí. „V současné době je stavba hotová a úsek je plně průjezdný,“ řekl za vyškovské silničáře Richard Pokorný. Jak dodal, rekonstrukce vyšla na jednašedesát milionů korun bez daně.

Lidé nahlédnou pod hladinu jezírka. Poprvé už tento týden

Vyškov - Necelé čtyři miliony stálo další lákadlo vyškovského zooparku. Po expozici Austrálie už tento týden jeho pracovníci zvou na otevření nové expozice Pod hladinou.

Úcta k předkům: v uniformě četník vzdává hold. Dialogfest propojil generace

Vyškov /FOTOGALERIE, VIDEO/ – „Jsem nevinný!“ volá Vyškovan Jaroslav, který stojí v sevření tří četníků. Ti mu však nevěří, podle nich kradl. Je sobotní odpoledne a v zámecké zahradě ve Vyškově se lidé zrovna přenesli do období první republiky. Vystoupení trojice četníků v dobových uniformách je součástí Dialogfestu. Festivalu, který spojuje všechny generace.

Nová hala v Marchanicích: lidé se bojí, že neuvidí oblohu, vadí i kvůli přírodě

Vyškov – Původně měla stát v centru města, nakonec padla volba na odlehlejší část Marchanice. Vyškovská hvězdárna je tak chráněna před světelným smogem. Lidé se ale obávají, že se to změní. Vedle má totiž vyrůst výrobní hala.

Vydržel jen necelé tři týdny. Na prvním veřejném grilu se vyřádili vandalové

Vyškov – Nedopalky od cigaret, plastové lahve a velké odpadky. Všechen popsaný nepořádek obklopoval veřejný gril ve Vyškově, který vandalové i posprejovali. Venkovní posezení přitom funguje necelé tři týdny.

AKTUALIZOVÁNO

Malí oslíci ze zooparku chytili po narození infekci. Léčí se antibiotiky

Vyškov – Dvě mláďata osla poitouského se narodila na konci července ve vyškovském zooparku. Radost ošetřovatelů z nových přírůstků však brzy vystřídaly obavy. Klisny totiž chytily infekci. Starší z nich navíc někdo z návštěvníků nakrmil a klisna měla další zdravotní potíže.

Teplé počasí vyškovskému letnímu kinu přálo. Dorazilo osm set padesát lidí

Vyškov - Díky mimořádně teplému počasí mohli zahájit všech patnáct filmových večerů pod hvězdami. Vyškovské letní kino celkem navštívilo osm set padesát diváků.

Punkeři tři dny Pod parou: Punk není mrtvý za žádného počasí, ukázal festival

Vyškov /VIDEO, REPORTÁŽ/ – Sobotní čerstvě odpolední slunce spaluje areál Marchanického letiště u Vyškova. Kdo může, tak se před jeho paprsky schovává ve stínu party stanů nebo těch několika málo stromů, které tady rostou. Čeká se na další kapelu. Festival Pod parou má před sebou posledních pár hodin punkové muziky.

U rybníka vyroste relaxační a odpočinkové místo. S altánkem a ovocným sadem

Studnice - Sílu a energii naberou Studničtí na novém odpočinkovém místě u rybníka. „Plánujeme tam postavit altánek, rozmístit lavičky, přidáme i pár prolézaček,“ informoval starosta obce Jaroslav Fládr.

Drozd vlétl do prodejny potravin a zasekl se v mrazáku. Vyprostili ho hasiči

Vyškov – Ke kurióznímu případu vyjížděli vyškovští profesionální hasiči v sobotu dvě hodiny po poledni do místní části Dědice. Tamní prodejnu potravin navštívil drozd.

Do Vyškova míří tisíce punkerů. Město bude opět Pod Parou

Vyškov – Tisíce lidí s barevnými „číry“ a specifickou módou míří na festival Pod Parou. Punkrockový festival se ve čtvrtek počtvrté vrací do Vyškova. Na marchanické letiště, kde se třídenní akce koná, dorazí nejen Češi a Slováci, ale i Izraelci, Britové, Rusové a dokonce i punkeři z Jihoafrické republiky.

Mladý motorkář zachránil srnu, ale havaroval

Vyškovsko – S lehkým zraněním skončil po havárii sedmnáctiletý motocyklista v pondělí po jedné hodině v noci. „Mezi Nemoticemi a Mouchnicemi mu při jízdě táhlou zatáčkou vběhla do cesty srna. Mladík začal intenzivně brzdit, dostal smyk a havaroval,“ informovala policejní mluvčí Alice Musilová.

Přecenil své síly při koupání. Skok do vody nepřežil

Luleč – Tragický konec mělo středeční firemní setkání na přírodním koupališti v Lulči. Ve večerních hodinách se několik účastníků rozhodlo ochladit skokem do vody ze skalního výběžku. „Jedenačtyřicetiletý muž skok nezvládl a utrpěl zranění, kterému na místě podlehl. Podle dosavadních informací při odrazu uklouzl a zavadil o skálu,“ prozradila policejní mluvčí Alice Musilová. Policisté na místě nezjistili cizí zavinění.

Na jedno místo jeden uchazeč. Nezaměstnanost je na Vyškovsku stále nízká

Vyškovsko – O desetinu procentního bodu se v červenci zvýšila nezaměstnanost na Vyškovsku. I nadále se však drží pod jihomoravským i celorepublikovým průměrem. Nezaměstnanost k poslednímu červenci v okrese dosáhla 2,2 procent. Na jedno pracovní místo aktuálně připadá v průměru 0,9 uchazeče.

Staré a handicapované začne od záři vozit taxi. Zájemci si musí vyřídit průkazku

Vyškov – Na úřad, poštu nebo do knihovny. Pro řadu starších a handicapovaných Vyškovanů to doposud byla náročná cesta. Ulevit jim má služba Senior taxi. Řidič zájemce odveze až na místo. Jen za dvacet korun.

Žena s prázdným kabátem připomene oběti války. Památník odhalí v půlce září

Vyškov – Nejvýznamnější akcí Vyškova ke stému výročí konce 1. světové války bude odhalení památníku padlým. Jak už Deník Rovnost informoval, vedení radnice na jeho tvorbě dlouhodobě spolupracuje se zlínským akademickým sochařem Radimem Hankem. Žena svírající kabát, připomínající padlého muže, má upozornit na kontrast krásy života a tragiky války.

Vedra ženou k vodě. Rekordní návštěvnost koupališť sráží mizerný start července

Jižní Morava – Veronika Jakubíková z Vyškova už víc než týden vyráží den co den se svým pětiletým synem na koupaliště. „Nic jiného se dělat nedá. V těchto vedrech se nedá být ani doma ani jít třeba na procházku. U vody je nám nejlépe,“ řekla Jakubíková. Je tak jednou ze zhruba dvou tisíc lidí, kteří v uplynulém období vyškovské koupaliště denně navštívili.

Zloděj si vyhlídl na dvoře sekačku. Způsobil škodu za deset tisíc

Vyškov – V posledních letních dnech se zřejmě hodila neznámému zloději sekačku na trávu. Ukradl ji v zemědělském stavení na dvoře rodinného domu ve Vyškově.

Smrt vojáka: Zastřelil se sám, tvrdí policie. Úmysl nebo náhoda? Zatím nevědí

Brno, Vyškov – Střelnému poranění podlehl šestadvacetiletý voják z vyškovských kasáren v pátek. Vyšetřovatelé nyní upřesnili, že smrtelné zranění si způsobil sám. „Nashromážděné indicie zatím nenasvědčují tomu, že by došlo k zavinění druhou osobou,“ uvedla v pondělí mluvčí Vojenské policie Nikola Hájková.

Poslední dvě jara se nesmí opakovat, přeje si před MSFL trenér Vyškova Trousil

Brumov /ROZHOVOR/ – I v posledním přípravném utkání na podzimní start Moravskoslezské fotbalové ligy v Brumově se v dresech MFK Vyškov představily další nové tváře. „O kádru máme jasno, ale uzavřený ještě není,“ sdělil trenér Jan Trousil.

Fotbalisté MFK Vyškov si v generálce na ligu zastříleli. Brumovu dali šest gólů

Brumov /FOTOGALERIE/ – Šest gólů je zhruba polovina proměněných čistých gólových šancí, které fotbalisté Vyškova v přípravném utkání s Brumovem měli. Letos obzvláště krátké letní přípravné období fotbalistům skončilo. MFK Vyškov odehrál generálku na Moravskoslezskou ligu v Brumově. V sobotu už bude bojovat o body v Hulíně.

Proplétají se mezi auty. Rozkopané náměstí ve Vyškově rozčiluje chodce i řidiče

Vyškov - Dopravu na náměstí vpustili v roce 2014. O tři roky později centrum města začali opravovat. A v roce 2018 padají na hlavy představitelů vyškovské radnice nelichotivé poznámky. Kvůli rekonstrukci je totiž neprůchozí chodník ve směru od radnice k výjezdu z náměstí. Stavba pokračuje i v Husově ulici a ulici Jana Šoupala. Lidé, kteří přecházejí z obchodu do obchodu se tak neustále musí vyhýbat autům a řidiči zase chodcům.

Méně odpadu ve vyškovských ulicích: pomůžou kontejnery i četa

Vyškov – Válející se odpadky po zemi, leckdy poletující i daleko od kontejnerů na tříděný odpad. Na nepořádek kolem nich upozorňovali Vyškované pravidelně. „Někdy je to nechutné. Nejhorší je to na sídlištích. Rozhodně by to měla začít radnice řešit,“ okomentoval například Jan Horníček.

Bezpečnější laparoskopie: vyškovská nemocnice má 3D systém, jako jediná v kraji

Vyškov – Zhruba pět set laparoskopických operací řeší ročně chirurgové ve vyškovské nemocnici. Jako první pracoviště na jižní Moravě mají od začátku července nový laparoskopický 3D systém. Ulehčí práci lékařům a pacientům přinese větší bezpečí.

Cyklista naboural do auta, pak přepadl na chodník. Nadýchal dvě a půl promile

Vyškov – Jel po chodníku a nezvládl řízení. Nejprve bočně narazil do zaparkovaného auta a pak přes kolo přepadl na chodník. Jak se ukázalo, cyklista byl opilý.

UV lampy zlepší dezinfekci vody. Sníží její spotřebu i množství používané chemie

Vyškov – Zvýšit účinnost systému dezinfekce bazénové vody plánuje Správa majetku města Vyškova ve vyškovském aquaparku. Stávající technologie je totiž stará osmnáct let.

Knihovníci mají prázdniny. Čtenářům tradičně otevřou Hladové tiskové okénko

Vyškov – Je to už tradice. Přestože mají všichni knihovníci dovolenou, čtenáři o svůj pravidelný příděl knih nepřijdou. Jako vždy v době dovolené jim je z okénka podá knihovnice Zdeňka Adlerová.

Prioritní investice kraje? Po vyškovské neurologii opraví kyjovskou gynekologii

Kyjov – Jihomoravský hejtman Bohumil Šimek spolu s krajským radním pro zdravotnictví a bývalým místostarostou Břeclavi Milanem Vojtou v pondělí odpoledne v Kyjově vedením obcí ve spádové oblasti představili nového ředitele tamní nemocnice Lubomíra Wenzla.

V Kozlanech chystají nová parkovací místa podél silnice

Kozlany – Ulehčit obyvatelům i návštěvníkům obce se chystají v Kozlanech. „Plánujeme vytvořit několik podélných parkovacích míst okolo hlavní silnice. Rozmístíme je od středu obce ve směrech na Bučovice a Bohdalice,“ informoval starosta Karel Pospíšil.

Naboural na parkovišti a ujel. Policisté hledají svědky nehody

Vyškov - Černé volvo naboural na parkovišti na rohu Křečkovské a Tyršovy ulice dosud neznámý pachatel. „Řidička zaparkovala své auto po osmé ráno. V půl třetí zjistila, že ji někdo naboural. Neznámý řidič pravděpodobně bílého vozidla při vyjíždění z kolmého stání zavadil o sousední volvo,“ informovala policejní mluvčí Alice Musilová.

Na nově postavené stezce vyrostly sloupky. Schválnost, myslí si Krutílek

Vyškov – Na firmu, úředníky i vedení radnice. Na ty podal začátkem května zemědělec z vyškovských Dědic Jiří Krutílek trestní oznámení na policii. První májový den totiž začal na jeho pozemcích pracovat bagr. „Odvážel zeminu a navážel rumisko. Navíc odvážením ornice mi vznikla škoda za pětatřicet tisíc,“ poukázal Krutílek.

Pila je můj mazílek, říká dřevorubec-závodník. Sní o účasti na mistrovství světa

Rychtářov - Sekyru držel poprvé v ruce ve čtrnácti letech. V lese však pobíhal se svým otcem dřevorubcem odmala. Jaroslav Štelc z Rychtářova na Vyškovsku tušil, že i on se jednou bude živit kácením stromů. Ovšem nepředpokládal, že se stane vicemistrem republiky v dřevorubectví.

Prázdninový provoz čtenáře mate. Každý druhý den je zavřeno, lidé si nezvykli

Vyškov – Na prázdninový provoz si někteří čtenáři navštěvující pravidelně vyškovskou Knihovnu Karla Dvořáčka nezvykli.

Za kapry a štikami: vyškovský zoopark nabídne lidem pohled pod hladinu

Vyškov /FOTOGALERIE/ – Jedenáctiletý Petr Kulík jezdí občas na ryby se svým otcem. Nejčastěji se mu na udici chytí kapr. „Díky tomu vím přesně, jak vypadá. Poznám i jesetera a štiku. S určením dalších obyvatel rybníka bych už však měl trochu problém,“ přiznal Kulík. I proto se už nemůže dočkat nové expozice, kterou chystá vyškovský zoopark. Nabídne lidem pohled pod hladinu rybníka.

Užívám si životních úspěchů, ale hlavně se dívám dopředu, říká tenistka Horáčkov

Otnice /FOTOGALERIE/ – Do tenisového léta si přinesla největší úspěchy své dosavadní kariéry. Ve finále turnaje v srbském Niš porazila Slovenku Timeu Jaruškovou a slavila premiérové vítězství na okruhu ITF. K tomu za pár dnů přidala ve švýcarském Verbieru i titul ve čtyřhře s domácí tenistkou Ninou Stadlerovou. „Mám velikou radost a zároveň doufám, že přijdou další takové úspěchy,“ raduje se šestadvacetiletá občanka Otnic Gabriela Horáčková.

U Dobšic svedou dávnou řež, v Bohdalicích uspořádají rodeo

Jižní Morava /TIPY NA VÍKEND/ - Dvoudenní boje v okolí Znojma, které před 209 lety ukončily jednu část napoleonských válek, připomenou přátelé vojenské historie v Dobšicích. Nabídnou dvě bojové ukázky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT