Přihlášení členové Deník Klubu čtou vše bez omezení.
Chci předplatné
Deník

Naši prvňáčci: Učitelka v první třídě je jako druhá maminka, říká ředitelka

Letonice – Základní školu v Letonicích od září navštěvuje dvanáct nových žáčků. Stejný je i počet písmen abecedy, která už prvňáčci s přehledem ovládají. „Začínají číst jednoduché věty a jsou moc šikovní. Dnes máme navíc významný den, budeme poprvé psát perem,“ chválí prvňáčky jejich třídí učitelka Jana Lokajová.

Na školní režim si děti postupně zvykají. „První třída je náročná, je to hektické období. Musejí se naučit číst, psát a počítat. Navíc nejsou zvyklé pracovat pětačtyřicet minut v kuse,“ říká ředitelka školy Tamara Kuchtová. Výuka je proto vedená tak, aby děti celou dobu jen neseděly, ale vystřídaly různé aktivity.

Další výzvou je pro ně rozvoj vzájemných vztahů. „Pro své rodiče jsou děti celým světem. Těch světů se pak sejde dvanáct a zatím každý hájí své zájmy,“ popisuje třídní učitelka. Dětem se bez přestání věnuje celý den.

„Učitelka první třídy je taková druhá maminka,“ přirovnává důležitost její role ředitelka Kuchtová. Pozornosti a péče od učitele mají žáci díky svému malému počtu skutečně dostatek. Výuku se jim navíc učitelský sbor snaží co nejvíce zpestřit, jak už napovídá i samotný přívlastek školy – Duhová.

Žáci první třídy ZŠ Letonice s třídní učitelkou Janou Lokajovou a ředitelkou Tamarou KuchtovouZdroj: Deník / Petr Koudelka

Žáci první třídy ZŠ Letonice s třídní učitelkou Janou Lokajovou a ředitelkou Tamarou Kuchtovou

Dále z vašeho Deníku

Akční letáky