Automat s HHC produkty vykradl před nedávnem nenechavec na brněnské Staré osadě. Velmi příhodně se událost odehrála zrovna v době, kdy se vláda rozhodla zvítězit ve válce nad touto látkou a zařadit ji na seznam substancí zakázaných.

PODÍVEJTE SE, CO SI O ZÁKAZU MYSLÍ JEDEN Z PRODEJCŮ:

Zdroj: Deník/Lenka Pospíšilová

Otázkou však je, zda se skutečně dá mluvit o jakémkoli vítězství. Vždyť ještě před samotným začátkem platnosti zákazu avizovali prodejci, že již mají naskladněné další podobné, ba dokonce v některých případech účinnější produkty, než je diskutované HHC.

Argumentací ministra zdravotnictví Vlastimila Válka a jeho týmu je, že se jedná o látku škodlivou dětem a mladistvým. Brojit proti HHC začali zejména v době, kdy se médii prohnala série případů užívání těchto produktů dětmi.

Automat na Přemyslově náměstí v městské části Brno-Slatina.
Produkty HHC si už lidé nekoupí v brněnské Slatině, automat na náměstí musí pryč

Položme si ale ruku na srdce a upřímně se zeptejme: Je pouze HHC tím pomyslným jedem, který mladé uživatele na nemocniční lůžka přivedl? Významnou roli mohl sehrát také alkohol, jenže v očích šéfa resortu zdravotnictví byl viník dopředu známý.


Nahrává se anketa ...

I slova národního koordinátora pro protidrogovou politiku Jindřicha Vobořila v tomto případě jen narážejí do zdi. Nikdo nechce slyšet jiný názor než ten, že je HHC automaticky špatné. Restrikce a zákazy přitom nikdy nic kloudného nepřinesly. Čím více bude ministerstvo zdravotnictví proti těmto látkám bojovat, tím více po nich bude stoupat poptávka na černém trhu. A pokud má ministr Válek na podobné produkty názor jasný, neměl by se alespoň chovat pokrytecky.

Markéta Vaňková.
Jakou látku užívá primátorka Vaňková? HHC lze legálně sehnat třeba v bonbónech

Nemá smysl lhát si do očí, alkohol či tabákové výrobky nejsou o nic méně škodlivé ani lepší. Naopak jsou často daleko nebezpečnější, a to kvůli jejich mimořádné dostupnosti na každém rohu. Podobnou vervu do ochrany před těmito návykovými látkami jako před HHC by proto měl vložit i sám ministr.