VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak je to s plány na využití Ranče Čára

Ve Vyškovských novinách se v poslední době objevila vyjádření některých zdrojů, která se nezakládají zcela na pravdě, a dotýkají se Zooparku Vyškov. Kvůli nim se na mě poslední dobou obrací spousta lidí s dotazy na budoucnost bývalé Cukrovarské ekonomie (ranč Čára). Pokusím se tedy popsat záměr na využití této lokality zooparkem.

20.7.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Archiv Vyškovského Deníku

Začnu hned touto otázkou: Kdo jiný než ZOO, která přímo sousedí s tímto areálem, která je městskou příspěvkovou organizací a které v dnešní době další rozvojové plochy scházejí, by měl tento majetek spravovat? Všechny peníze, které se nám podaří získat ze zvýšených tržeb či ze získaných dotací, jsou investovány do rozvoje zooparku a tedy do rozšíření majetku našeho města.

Dávno také pominula doba, kdy bylo toto území periferií města. Dnes je zcela uzavřeno mezi nově vzniklou obchodní a průmyslovou zónu, kdy provoz jak osobních, tak i nákladních automobilů a davy turistů proudících do ZOO velmi znesnadňují jakýkoliv přesun jezdců a koní do dnes již poměrně vzdálené okolní krajiny.

Tím pádem zůstávají jezdci a koně vězni poměrně malé lokality takřka v centru města. V žádném případě se však nejedná o konkurenční boj mezi sdružením Piafa a zoologickou zahradou. Je zajisté v možnostech města nabídnout sdružení Piafa lokalitu atraktivnější a důstojnější pro jejich práci, které si já osobně a zajisté i ostatní zastupitelé a občané města velmi váží. Tímto způsobem by byl vyřešen stávající problém ne krátkodobě, ale dlouhodobě, řekl bych napořád. A protože jsme jako město schopni investovat nemalé finanční částky na podporu sportu a kultury, věřím tomu, že by se zajisté výrazná finanční podpora našla i pro sdružení Piafa.

Město Vyškov a jeho orgány by měly posoudit dvě předložené studie.

Termín řečený na posledním zastupitelstvu byl konec měsíce června, přestože jsme však již v půli měsíce července, radním nebyly záměry ani odborné posouzení doposud předloženy. Zoopark Vyškov předložil koncepci využití těchto ploch v únoru 2008, jelikož sdružení Piafa nepřistoupilo na podmínku danou městem Vyškovem na pouze částečné využití celé oblasti (dnešní plocha využívaná jako jízdárna by měla sloužit k pořádání kulturních akcí, festivalů, produkcí cirkusů a podobně) a nás dodatečně oslovil Ing. arch. Plášil a požádal nás o předložení naší koncepce. Od února byl jistě dostatek času na potřebné odborné diskuze.
A nyní již k námi předloženému záměru využití Cukrovarské ekonomie. V žádném případě se nejedná, jak řekl pan starosta, o zemědělské muzeum, kde se budou vystavovat traktory a kombajny.

Celý projekt využití Cukrovarské ekonomie je založen na spolupráci a společném využití celého objektu čtyřmi subjekty – Zooparkem Vyškov, Muzeem Vyškovska, SŠZZE a Domem dětí a mládeže Vyškov. Dle přiloženého urbanistického návrhu je zpracována myšlenka vybudování expozice hanáckého skanzenu s ukázkami ustájení dobytka a výroby a zpracování některých zemědělských produktů, způsobu života (vybavení kuchyně či světnice) a promítání filmů o dřívějším způsobu života a hospodaření na vesnici s porovnáním s dnešním stylem života a hospodaření (rozdíl v technice kůň, kráva – traktor, mlátička – kombajn) a podobně. Součástí by měly být i výstavní kryté plochy pro expozici starých hospodářských strojů a techniky, kterou má možnost Muzeum Vyškovska získat z depozitních sbírek.

Cílem je také využít mimořádnou návštěvnost ZOO k prezentaci a upozornění na Muzeum Vyškovska, jeho expozice a výstavy. V rámci společného projektu by muzeum zajistilo vybavení vnitřních a venkovních expozic a zajistilo v uvedeném objektu průvodcovskou činnost.

Dům dětí a mládeže by v rámci projektu fungoval se svojí jezdeckou školou a částečným využitím bývalých stájí Jezdeckého klubu školního statku, jednalo by se o maximálně šest koní. Vhodný výběh, volné plochy a činnost v jezdecké škole by prospěly také našim expozičním koním, kterých máme v současné době patnáct v omezených podmínkách.

Sedmiletá existence jezdecké školy ukázala, že o její činnost je velký zájem a že má v našem městě zajisté své společenské i výchovně vzdělávací místo. K provozování jezdeckého výcviku by byla využívána stávající krytá jízdárna a jízdárna venkovní, která by vznikla mezi areálem skanzenu a dětského hřiště v areálu Zooparku Vyškov.

Dům dětí a mládeže by se na provozování jezdecké školy podílel formou reálně vyčíslených nákladů umožňujících dostupnost tohoto sportu většině zájemců. Další spolupráce a společné užívání prostor by se odvíjelo v rámci chovatelských a muzejních kroužků provozovaných Domem dětí a mládeže.

V neposlední řadě nelze opominout naši velmi dobrou spolupráci se SŠZZE Vyškov, která samozřejmě do Vyškova historicky patří a která by bez možnosti zajištění odborných praxí v dosahu školy s velkou pravděpodobností v budoucnu zanikla. Proto již od roku 2006 probíhá k plné spokojenosti obou subjektů většina veškerých odborných praxí žáků této školy po celý rok právě v zooparku.

Rozšíření aktivit ZOO v nově získaném areálu by samozřejmě napomohlo přebudování částí starých stájí a výstavba nových výukových v areálu skanzenu k lepším možnostem pro studenty, kteří by se mohli v rámci praxí podílet i na jednotlivých ukázkách pro návštěvníky – například dojení, stříhání ovcí, výroba mléčných výrobků, ukázky funkčních starých zemědělských strojů (obzvláště vhodné pro obor agroturistika).

Horní část Cukrovarské ekonomie by všechny uvedené subjekty využívaly k společnému konání kulturních a společenských akcí, hudebních festivalů, hostujících cirkusů, dětských dnů, ukázek soudobé zemědělské techniky. V nynější době je z důvodu jak velké návštěvnosti, která činí dva až tři a půl tisíce návštěvníků denně, tak z nedostatečných prostorových možností konání těchto dříve velmi oblíbených akcí znemožněno.

Protože jsme si vědomi, že uskutečnění tohoto projektu by nebylo zajisté lacinou záležitostí, bude naší maximální snahou dosáhnout na finanční krytí z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Právě ve spojení čtyř poměrně známých a dobře fungujících organizací vidíme sílu na dosažení nemalé finanční částky, která by umožnila uskutečnění tohoto projektu s minimálním finančním zapojením města a jež by sloužila nejen k prospěchu místních obyvatel a jednotlivých podnikatelských aktivit, ale i k dalšímu rozvoji cestovního ruchu ve Vyškově.

Nyní je již pouze na rozhodnutí vedení města Vyškova, radních a zastupitelů a samozřejmě i s občanů města, ke které variantě se přikloní.

Znovu zdůrazňuji, že absolutní nutností ze strany města je jednání o odpovídajících prostorách a finanční pomoci sdružení Piafa. Je velmi nutné, aby k rozhodnutí došlo v co nejkratší době, a to kvůli čerpání peněz z Evropských fondů. Zájemců o ně je v rámci Jihomoravského kraje zajisté mnoho a určitě zde platí rčení „Kdo dřív přijde, ten dřív mele“.

Vůbec se nebráním další diskusi o dané problematice a ne jen o ní, ale i o dalším dění ve Vyškově. Nedoporučuji však již neosobně v tisku, ale s kýmkoliv a kdekoliv, hlavně však v přímém kontaktu.

Autor je ředitelem Zooparku Vyškov a zastupitelem města Vyškova

JOSEF KACHLÍK

20.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Traktorista a obsluha 22 000 Kč

Traktoristé a obsluha zemědělských strojů Obsluha zemědělských strojů-traktorista. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: vzdělání vyučení v zemědělském nebo opravářském oboru, ŘP sk. B, T, praxe výhodou, v sezóně časová flexibilita a ochota pracovat přesčas, dobrý zdravotní stav-práce s prostředky na ochranu rostlin a v prašném prostředí, Popis práce: PP na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení, vhodné i pro absolventy, Zaměstnavatel nabízí: 5 týdnů dovolené, příspěvek na stravování, 13. plat, Kontakt: Obdržálek Pavel, tel.: 603 101 391, e-mail: obdrzalek@email.cz. Pracoviště: Pavel obdržálek, 685 01 Bučovice. Informace: Pavel Obdržálek, +420 603 101 391.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 20 000 Kč

Účetní všeobecní Účetní. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání SŠ, VŠ ekonomického směru, praxe v oblasti účetnictví, ŘP sk. B, znalost práce na PC (word, excel, outlook), znalost informačního/ účetního systému MRP/KS výhodou, pracovitost, zodpovědnost, samostatnost, spolehlivost, POPIS PRÁCE: práce vhodná pro OZP, zástup za MD s možností prodloužení na dobu neurčitou, kompletní vedení podvojného účetnictví, skladové hospodářství, znalost mzdového účetnictví (zpracování mezd pro 10 zaměstnanců), zpracování DPH, kontrolní hlášení, souhrnné hlášení, silniční daň, komunikace s úřady, zastupování při kontrolách, příprava podkladů daňovému poradci k roční účetní uzávěrce, správa dotací ZPS, evidence náhradního plnění, ZAMĚSTNAVATEL NABÍZÍ: příspěvek na stravu, mobilní telefon, školení v oboru, 13. plat, KONTAKT: Hasala Petr, v případě zájmu o nabízenou pozici zašlete, prosím, motivační dopis a profesní životopis na emailovou adresu: info@hafyso.cz. Pracoviště: Hafyso, s. r. o., Ždánská, č.p. 906, 685 01 Bučovice. Informace: Petr Hasala, +420 776 137 103.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 20 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Expedient pro nakládku. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Požadavky: vzdělání nerozhoduje, fyzická zdatnost, samostatnost, spolehlivost, , Náplň práce: PP na dobu neurčitou, naložení hotových výrobků na stojany, , Nabízíme: zajímavé finanční ohodnocení odpovídající kvalitě práce, plnohodnotný 13. plat, náborový příspěvek 10.000 Kč, věcné a finanční dary při životním jubileu, zvýhodněný mobilní tarif pro 2 Vámi zvolená telefonní čísla (volání zdarma mezi těmito čísly, výhodné ceny volání a datových tarifů), zaměstnanecké slevy na výrobky, dotované závodní stravování, 5 týdnů dovolené, možnost účastnit se společně s ostatními zaměstnanci kulturních a sportovních akcí, adaptace zaměstnance, kvalitní osobní ochranné pracovní pomůcky, , Kontakt: Hudeček Martin Ing., tel.: 544 146 411, e-mail: hudecek@fenstar.com. Pracoviště: Fenstar s.r.o., Fenstarová, č.p. č.e. 1, 684 01 Slavkov u Brna. Informace: Martin Hudeček, +420 544 146 411.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 22 000 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu Truhlář, stolař, obráběč. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Požadavky: vzdělání nerozhoduje, manuální zručnost, technické myšlení, orientace v technické dokumentaci, spolehlivost a pracovitost, samostatnost a ochota učit se novým věcem, , Popis práce: PP na dobu neurčitou, výroba plastových oken a dveří - vkládání materiálu, řezání a lepení, vrtání, šroubování, měření, vhodné i pro absolventy, , Zaměstnavatel nabízí: zázemí stabilní a rozvíjející se společnosti, práci v příjemném a moderním pracovním prostředí, podporu pitného režimu zaměstnanců, motivující finanční ohodnocení, plnohodnotný 13. plat, náborový příspěvek 10.000 Kč, věcné a finanční dary při životním jubileu, zvýhodněný mobilní tarif pro 2 Vámi zvolená telefonní čísla (volání zdarma mezi těmito čísly, výhodné ceny volání a datových tarifů), zaměstnanecké slevy na výrobky, příspěvek na závodní stravování, 5 týdnů dovolené, navýšené stravné (diety) při zahraničních služebních cestách, možnost účastnit se společně s ostatními zaměstnanci kulturních a sportovních akcí (divadlo apod.), adaptace zaměstnance, zaškolení zkušeným kolegou, doprava do zaměstnání firemním autobusem, kvalitní osobní ochranné pracovní pomůcky, , Kontakt: Hudeček Martin Ing., tel.: 544 146 411, e-mail: hudecek@fenstar.com. Pracoviště: Fenstar s.r.o., Fenstarová, č.p. č.e. 1, 684 01 Slavkov u Brna. Informace: Martin Hudeček, +420 544 146 411.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

UV lampy zlepší dezinfekci vody. Sníží její spotřebu i množství používané chemie

Kolik povyku mohou vyvolat jedny schody, se před nedávnem přesvědčili noví nájemníci budovy na Jakubském náměstí, kde byla dříve kavárna Savoy. Nynější provozovatel tam totiž opravil schody. Na sociálních sítích kvůli změně zaznívaly nelibé reakce.
4

Hrůza, pěst na oko, kritizovali opravu schodů. Po chvále památkářů se omluvili

Knihovníci mají prázdniny. Čtenářům tradičně otevřou Hladové tiskové okénko

Vyškov – Je to už tradice. Přestože mají všichni knihovníci dovolenou, čtenáři o svůj pravidelný příděl knih nepřijdou. Jako vždy v době dovolené jim je z okénka podá knihovnice Zdeňka Adlerová.

Závodí a bojuje s rakovinou. Už posedmé. To už s kdekým psychicky zacloumá, říká

Brno – Nejdřív ho jen bolela záda. Zničehonic pak u lékaře zkolaboval a netušil, jestli přežije. Diagnóza? Rakovina. Přesto vytrval a boj s nemocí začíná David Krejčiřík odznova už posedmé. Teď se vrátil k dětskému snu a osvětu o své nemoci šíří díky závodům s auty. A se svým týmem slaví úspěchy.

Gurmánské speciality z 20 zemí: krétský guláš na cibulkách? Strifado z králíka

Mikulov /VIDEO, REPORTÁŽ/ - Festival Národů Podyjí nabídl gastronomický zážitek z dvaceti kuchyní z celé Evropy. Najíst se se sem přišly v průběhu sobotního odpoledne stovky hladových lidí.

Fotbalisté Vyškova opět prohráli jedním gólem. Tentokrát v tropické Kroměříži

Kroměříž - V dalším přípravném utkání na už se blížící podzimní boje v Moravskoslezské lize prohráli fotbalisté MFK Vyškov v Kroměříži s Hanáckou Slavií 0:1. Tropický duel rozhodl domácí Marián Kovář.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT