VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak je to s plány na využití Ranče Čára

Ve Vyškovských novinách se v poslední době objevila vyjádření některých zdrojů, která se nezakládají zcela na pravdě, a dotýkají se Zooparku Vyškov. Kvůli nim se na mě poslední dobou obrací spousta lidí s dotazy na budoucnost bývalé Cukrovarské ekonomie (ranč Čára). Pokusím se tedy popsat záměr na využití této lokality zooparkem.

20.7.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Archiv Vyškovského Deníku

Začnu hned touto otázkou: Kdo jiný než ZOO, která přímo sousedí s tímto areálem, která je městskou příspěvkovou organizací a které v dnešní době další rozvojové plochy scházejí, by měl tento majetek spravovat? Všechny peníze, které se nám podaří získat ze zvýšených tržeb či ze získaných dotací, jsou investovány do rozvoje zooparku a tedy do rozšíření majetku našeho města.

Dávno také pominula doba, kdy bylo toto území periferií města. Dnes je zcela uzavřeno mezi nově vzniklou obchodní a průmyslovou zónu, kdy provoz jak osobních, tak i nákladních automobilů a davy turistů proudících do ZOO velmi znesnadňují jakýkoliv přesun jezdců a koní do dnes již poměrně vzdálené okolní krajiny.

Tím pádem zůstávají jezdci a koně vězni poměrně malé lokality takřka v centru města. V žádném případě se však nejedná o konkurenční boj mezi sdružením Piafa a zoologickou zahradou. Je zajisté v možnostech města nabídnout sdružení Piafa lokalitu atraktivnější a důstojnější pro jejich práci, které si já osobně a zajisté i ostatní zastupitelé a občané města velmi váží. Tímto způsobem by byl vyřešen stávající problém ne krátkodobě, ale dlouhodobě, řekl bych napořád. A protože jsme jako město schopni investovat nemalé finanční částky na podporu sportu a kultury, věřím tomu, že by se zajisté výrazná finanční podpora našla i pro sdružení Piafa.

Město Vyškov a jeho orgány by měly posoudit dvě předložené studie.

Termín řečený na posledním zastupitelstvu byl konec měsíce června, přestože jsme však již v půli měsíce července, radním nebyly záměry ani odborné posouzení doposud předloženy. Zoopark Vyškov předložil koncepci využití těchto ploch v únoru 2008, jelikož sdružení Piafa nepřistoupilo na podmínku danou městem Vyškovem na pouze částečné využití celé oblasti (dnešní plocha využívaná jako jízdárna by měla sloužit k pořádání kulturních akcí, festivalů, produkcí cirkusů a podobně) a nás dodatečně oslovil Ing. arch. Plášil a požádal nás o předložení naší koncepce. Od února byl jistě dostatek času na potřebné odborné diskuze.
A nyní již k námi předloženému záměru využití Cukrovarské ekonomie. V žádném případě se nejedná, jak řekl pan starosta, o zemědělské muzeum, kde se budou vystavovat traktory a kombajny.

Celý projekt využití Cukrovarské ekonomie je založen na spolupráci a společném využití celého objektu čtyřmi subjekty – Zooparkem Vyškov, Muzeem Vyškovska, SŠZZE a Domem dětí a mládeže Vyškov. Dle přiloženého urbanistického návrhu je zpracována myšlenka vybudování expozice hanáckého skanzenu s ukázkami ustájení dobytka a výroby a zpracování některých zemědělských produktů, způsobu života (vybavení kuchyně či světnice) a promítání filmů o dřívějším způsobu života a hospodaření na vesnici s porovnáním s dnešním stylem života a hospodaření (rozdíl v technice kůň, kráva – traktor, mlátička – kombajn) a podobně. Součástí by měly být i výstavní kryté plochy pro expozici starých hospodářských strojů a techniky, kterou má možnost Muzeum Vyškovska získat z depozitních sbírek.

Cílem je také využít mimořádnou návštěvnost ZOO k prezentaci a upozornění na Muzeum Vyškovska, jeho expozice a výstavy. V rámci společného projektu by muzeum zajistilo vybavení vnitřních a venkovních expozic a zajistilo v uvedeném objektu průvodcovskou činnost.

Dům dětí a mládeže by v rámci projektu fungoval se svojí jezdeckou školou a částečným využitím bývalých stájí Jezdeckého klubu školního statku, jednalo by se o maximálně šest koní. Vhodný výběh, volné plochy a činnost v jezdecké škole by prospěly také našim expozičním koním, kterých máme v současné době patnáct v omezených podmínkách.

Sedmiletá existence jezdecké školy ukázala, že o její činnost je velký zájem a že má v našem městě zajisté své společenské i výchovně vzdělávací místo. K provozování jezdeckého výcviku by byla využívána stávající krytá jízdárna a jízdárna venkovní, která by vznikla mezi areálem skanzenu a dětského hřiště v areálu Zooparku Vyškov.

Dům dětí a mládeže by se na provozování jezdecké školy podílel formou reálně vyčíslených nákladů umožňujících dostupnost tohoto sportu většině zájemců. Další spolupráce a společné užívání prostor by se odvíjelo v rámci chovatelských a muzejních kroužků provozovaných Domem dětí a mládeže.

V neposlední řadě nelze opominout naši velmi dobrou spolupráci se SŠZZE Vyškov, která samozřejmě do Vyškova historicky patří a která by bez možnosti zajištění odborných praxí v dosahu školy s velkou pravděpodobností v budoucnu zanikla. Proto již od roku 2006 probíhá k plné spokojenosti obou subjektů většina veškerých odborných praxí žáků této školy po celý rok právě v zooparku.

Rozšíření aktivit ZOO v nově získaném areálu by samozřejmě napomohlo přebudování částí starých stájí a výstavba nových výukových v areálu skanzenu k lepším možnostem pro studenty, kteří by se mohli v rámci praxí podílet i na jednotlivých ukázkách pro návštěvníky – například dojení, stříhání ovcí, výroba mléčných výrobků, ukázky funkčních starých zemědělských strojů (obzvláště vhodné pro obor agroturistika).

Horní část Cukrovarské ekonomie by všechny uvedené subjekty využívaly k společnému konání kulturních a společenských akcí, hudebních festivalů, hostujících cirkusů, dětských dnů, ukázek soudobé zemědělské techniky. V nynější době je z důvodu jak velké návštěvnosti, která činí dva až tři a půl tisíce návštěvníků denně, tak z nedostatečných prostorových možností konání těchto dříve velmi oblíbených akcí znemožněno.

Protože jsme si vědomi, že uskutečnění tohoto projektu by nebylo zajisté lacinou záležitostí, bude naší maximální snahou dosáhnout na finanční krytí z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Právě ve spojení čtyř poměrně známých a dobře fungujících organizací vidíme sílu na dosažení nemalé finanční částky, která by umožnila uskutečnění tohoto projektu s minimálním finančním zapojením města a jež by sloužila nejen k prospěchu místních obyvatel a jednotlivých podnikatelských aktivit, ale i k dalšímu rozvoji cestovního ruchu ve Vyškově.

Nyní je již pouze na rozhodnutí vedení města Vyškova, radních a zastupitelů a samozřejmě i s občanů města, ke které variantě se přikloní.

Znovu zdůrazňuji, že absolutní nutností ze strany města je jednání o odpovídajících prostorách a finanční pomoci sdružení Piafa. Je velmi nutné, aby k rozhodnutí došlo v co nejkratší době, a to kvůli čerpání peněz z Evropských fondů. Zájemců o ně je v rámci Jihomoravského kraje zajisté mnoho a určitě zde platí rčení „Kdo dřív přijde, ten dřív mele“.

Vůbec se nebráním další diskusi o dané problematice a ne jen o ní, ale i o dalším dění ve Vyškově. Nedoporučuji však již neosobně v tisku, ale s kýmkoliv a kdekoliv, hlavně však v přímém kontaktu.

Autor je ředitelem Zooparku Vyškov a zastupitelem města Vyškova

JOSEF KACHLÍK

20.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 20 000 Kč Číšníci a servírky Číšník/servírka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání nerozhoduje, praxe výhodou, POPIS PRÁCE: HPP nebo DPP, nástup možný dle dohody , KONTAKT: Kreutzer Zbyněk, tel.: 731 495 505, 9-18 hod. Pracoviště: Zbyněk kreutzer, restaurace drysice, 683 21 Pustiměř. Informace: Kreutzer, +420 731 495 505. Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 130 Kč Pomocní dělníci ve výrobě Pomocný dělník ve stolárně. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 130 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání vyučení, obor nerozhoduje, zručnost, flexibilita, ŘP sk.B, dobrý zdravotní stav, POPIS PRÁCE: DPP nebo DPČ na dlouhodobou spolupráci, nástup možný ihned, občasný výjezd na montáže v rámci ČR a SR, KONTAKT: Renáta Brehová, tel: 724 301 878, e-mail: info@habresto.cz, osobní schůzka pouze po telefonické domluvě. Pracoviště: Habresto s.r.o., Slovanská, č.p. 19, 682 01 Vyškov 1. Informace: Renáta Brehová, +420 724 301 878. Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Ostatní úředníci 18 810 Kč Ostatní úředníci jinde neuvedení Referent/ka přestupků v silniční dopravě. Požadované vzdělání: bakalářské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18810 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání VŠ v magisterském studijním programu v oboru právo na VŠ v ČR nebo v bakalářském studijním programu v jiném oboru s následnou zkouškou u MVČR, příp. doklad o studiu v jednom z uvedených programů s předpokládaným ukončením studia do 31.12.2022, předpoklady dle §4 zák.č.312/2002 Sb., kvalifikační předpoklady dle zák.č.250/2016 Sb., znalost problematiky a legislativy v oblasti přestupkového řízení ve věcech bezpečnosti a plynulosti silničního provozu na úseku dopravy a silničního hospodářství, velmi dobrá znalost práce s PC, dobré komunikační schopnosti při jednání s lidmi, dobrý písemný projev, bezúhonost, vysoké pracovní nasazení, odolnost vůči stresu, spolehlivost, zdvořilost, vítané předpoklady: zkouška zvláštní odborné způsobilosti při přestupkovém řízení ve věcech bezpečnosti a plynulosti silničního provozu na úseku dopravy a silničního hospodářství, praxe v oboru, znalst informačního systému VERA, ŘP sk. B, POPIS PRÁCE: PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned nebo dle dohody, vedení přestupkového řízení ve věcech bezpečnosti a plynulosti silničního provozu na úseku dopravy a silničního hospodářství, ZAMĚSTNAVATEL NABÍZÍ: plat dle předchozí praxe, po zkušební době osobní příplatek, stravenky, 25 dnů dovolené, 3 dny indispozičního volna, průběžné vzdělávání a rozvoj, KONTAKT: Hrozková Libuše Mgr. Dis., tel.: 544 121 130, písemné přihlášky je nutné doručit do 26.10.2018 do 10 hod na podatelnu MěÚ nebo na adresu Město Slavkov u Brna, Mgr. Bohuslav Fiala, Palackého nám. 260, 68401 Slavkov u Brna, Přihláška musí obsahovat: jméno, příjmení a titul uchazeče, datum a místo narození, státní příslušnost, místo trvalého pobytu, číslo občanského průkazu nebo číslo dokladu o povolení k pobytu (jde-li o cizího státního občana), datum a podpis uchazeče. K přihlášce uchazeč doplní: strukturovaný životopis s akcentem na dosavadní praxi, doklad o nejvyšším dosaženém vzdělání (ověřená kopie), výpis z evidence RT ne starší 3 měsíců (originál nebo ověřená kopie). Více informací na www. slavkov.cz (úřední deska). Pracoviště: Město slavkov u brna, Palackého náměstí, č.p. 65, 684 01 Slavkov u Brna. Informace: Libuše Hrozková, +420 544 121 130. Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 12 200 Kč Pomocní dělníci ve výrobě Pomocný dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání nerozhoduje, ŘP sk. B výhodou, POPIS PRÁCE: PP na dobu určitou, pracovní doba 6-14:30, montáže po stavbách, občasná fyzická zátěž, KONTAKT: Nicolae Ilies, tel.: 777 510 012, e-mail: arko-mont@seznam.cz. Pracoviště: Arko-mont, s.r.o., Dobrovského, č.p. 409, 682 01 Vyškov 1. Informace: Ilies Nicolae, +420 777 510 012.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Další ztráta. Vyškov přišel o vítězství až ve druhé minutě nastavení

Ilustrační foto.
5

Poloslepé Brno: lidé podceňují kontroly. Očím vadí i dlouhé koukání do mobilu

Nový trend v obchodech? Nakoupí do svého, nepotřebují jednorázové obaly

Jižní Morava – Police plná barelů s moukou, luštěninami či kořením. Zákazníci si nabírají lopatkou zboží do svých pytlíků a sklenic. Tak vypadají typické bezobalové obchody, které přibývají i na jihu Moravy. Nabízejí ekologickou alternativu k běžnému nakupování. První bezobalový obchod otevřou do konce října i v Břeclavi.

Neexistuje, ale vlastní pozemek. Parcela u Násedlovic patří gestapu

Násedlovice – Desítky let neexistuje, stále ale vlastní pozemek u Násedlovic. Bývalá německá tajná policie gestapo je v katastru pozemků zapsaná jako majitel asi třicetimetrové parcely v Násedlovicích. Nečekaného vlastníka odhalili v katastru úředníci Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových v Hodoníně.

Slavný rodák Menšík má v Ivančicích novou bustu. I s charakteristickým párátkem

Ivančice – Bustu rodáka a slavného herce Vladimíra Menšíka odhalili na konci uplynulého týdne představitelé Ivančic na Brněnsku.

Stromy pro Olgu Havlovou a pomník pro dávno padlého nepřítele: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 13. až 14. října 2018.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Komunální volby do zastupitelstev obcí 2018 (5. a 6. října 2018)
Seznam kandidátů, jak se volí v komunálních volbách, zpravodajství, výsledky komunálních voleb 2018 a přehled možných koalic v zastupitelstvu vaší obce. Volby do magistrátu a zastupitelstva krajských měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Liberec, Zlín)

Senátní volby 2018 (1. kolo 5. a 6. října 2018, 2. kolo 12. a 13. října 2018)
Aktuální složení Senátu, seznam kandidátů do Senátu, výsledky senátních voleb 2018 pro volební obvody: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT