VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak je to s plány na využití Ranče Čára

Ve Vyškovských novinách se v poslední době objevila vyjádření některých zdrojů, která se nezakládají zcela na pravdě, a dotýkají se Zooparku Vyškov. Kvůli nim se na mě poslední dobou obrací spousta lidí s dotazy na budoucnost bývalé Cukrovarské ekonomie (ranč Čára). Pokusím se tedy popsat záměr na využití této lokality zooparkem.

20.7.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Archiv Vyškovského Deníku

Začnu hned touto otázkou: Kdo jiný než ZOO, která přímo sousedí s tímto areálem, která je městskou příspěvkovou organizací a které v dnešní době další rozvojové plochy scházejí, by měl tento majetek spravovat? Všechny peníze, které se nám podaří získat ze zvýšených tržeb či ze získaných dotací, jsou investovány do rozvoje zooparku a tedy do rozšíření majetku našeho města.

Dávno také pominula doba, kdy bylo toto území periferií města. Dnes je zcela uzavřeno mezi nově vzniklou obchodní a průmyslovou zónu, kdy provoz jak osobních, tak i nákladních automobilů a davy turistů proudících do ZOO velmi znesnadňují jakýkoliv přesun jezdců a koní do dnes již poměrně vzdálené okolní krajiny.

Tím pádem zůstávají jezdci a koně vězni poměrně malé lokality takřka v centru města. V žádném případě se však nejedná o konkurenční boj mezi sdružením Piafa a zoologickou zahradou. Je zajisté v možnostech města nabídnout sdružení Piafa lokalitu atraktivnější a důstojnější pro jejich práci, které si já osobně a zajisté i ostatní zastupitelé a občané města velmi váží. Tímto způsobem by byl vyřešen stávající problém ne krátkodobě, ale dlouhodobě, řekl bych napořád. A protože jsme jako město schopni investovat nemalé finanční částky na podporu sportu a kultury, věřím tomu, že by se zajisté výrazná finanční podpora našla i pro sdružení Piafa.

Město Vyškov a jeho orgány by měly posoudit dvě předložené studie.

Termín řečený na posledním zastupitelstvu byl konec měsíce června, přestože jsme však již v půli měsíce července, radním nebyly záměry ani odborné posouzení doposud předloženy. Zoopark Vyškov předložil koncepci využití těchto ploch v únoru 2008, jelikož sdružení Piafa nepřistoupilo na podmínku danou městem Vyškovem na pouze částečné využití celé oblasti (dnešní plocha využívaná jako jízdárna by měla sloužit k pořádání kulturních akcí, festivalů, produkcí cirkusů a podobně) a nás dodatečně oslovil Ing. arch. Plášil a požádal nás o předložení naší koncepce. Od února byl jistě dostatek času na potřebné odborné diskuze.
A nyní již k námi předloženému záměru využití Cukrovarské ekonomie. V žádném případě se nejedná, jak řekl pan starosta, o zemědělské muzeum, kde se budou vystavovat traktory a kombajny.

Celý projekt využití Cukrovarské ekonomie je založen na spolupráci a společném využití celého objektu čtyřmi subjekty – Zooparkem Vyškov, Muzeem Vyškovska, SŠZZE a Domem dětí a mládeže Vyškov. Dle přiloženého urbanistického návrhu je zpracována myšlenka vybudování expozice hanáckého skanzenu s ukázkami ustájení dobytka a výroby a zpracování některých zemědělských produktů, způsobu života (vybavení kuchyně či světnice) a promítání filmů o dřívějším způsobu života a hospodaření na vesnici s porovnáním s dnešním stylem života a hospodaření (rozdíl v technice kůň, kráva – traktor, mlátička – kombajn) a podobně. Součástí by měly být i výstavní kryté plochy pro expozici starých hospodářských strojů a techniky, kterou má možnost Muzeum Vyškovska získat z depozitních sbírek.

Cílem je také využít mimořádnou návštěvnost ZOO k prezentaci a upozornění na Muzeum Vyškovska, jeho expozice a výstavy. V rámci společného projektu by muzeum zajistilo vybavení vnitřních a venkovních expozic a zajistilo v uvedeném objektu průvodcovskou činnost.

Dům dětí a mládeže by v rámci projektu fungoval se svojí jezdeckou školou a částečným využitím bývalých stájí Jezdeckého klubu školního statku, jednalo by se o maximálně šest koní. Vhodný výběh, volné plochy a činnost v jezdecké škole by prospěly také našim expozičním koním, kterých máme v současné době patnáct v omezených podmínkách.

Sedmiletá existence jezdecké školy ukázala, že o její činnost je velký zájem a že má v našem městě zajisté své společenské i výchovně vzdělávací místo. K provozování jezdeckého výcviku by byla využívána stávající krytá jízdárna a jízdárna venkovní, která by vznikla mezi areálem skanzenu a dětského hřiště v areálu Zooparku Vyškov.

Dům dětí a mládeže by se na provozování jezdecké školy podílel formou reálně vyčíslených nákladů umožňujících dostupnost tohoto sportu většině zájemců. Další spolupráce a společné užívání prostor by se odvíjelo v rámci chovatelských a muzejních kroužků provozovaných Domem dětí a mládeže.

V neposlední řadě nelze opominout naši velmi dobrou spolupráci se SŠZZE Vyškov, která samozřejmě do Vyškova historicky patří a která by bez možnosti zajištění odborných praxí v dosahu školy s velkou pravděpodobností v budoucnu zanikla. Proto již od roku 2006 probíhá k plné spokojenosti obou subjektů většina veškerých odborných praxí žáků této školy po celý rok právě v zooparku.

Rozšíření aktivit ZOO v nově získaném areálu by samozřejmě napomohlo přebudování částí starých stájí a výstavba nových výukových v areálu skanzenu k lepším možnostem pro studenty, kteří by se mohli v rámci praxí podílet i na jednotlivých ukázkách pro návštěvníky – například dojení, stříhání ovcí, výroba mléčných výrobků, ukázky funkčních starých zemědělských strojů (obzvláště vhodné pro obor agroturistika).

Horní část Cukrovarské ekonomie by všechny uvedené subjekty využívaly k společnému konání kulturních a společenských akcí, hudebních festivalů, hostujících cirkusů, dětských dnů, ukázek soudobé zemědělské techniky. V nynější době je z důvodu jak velké návštěvnosti, která činí dva až tři a půl tisíce návštěvníků denně, tak z nedostatečných prostorových možností konání těchto dříve velmi oblíbených akcí znemožněno.

Protože jsme si vědomi, že uskutečnění tohoto projektu by nebylo zajisté lacinou záležitostí, bude naší maximální snahou dosáhnout na finanční krytí z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Právě ve spojení čtyř poměrně známých a dobře fungujících organizací vidíme sílu na dosažení nemalé finanční částky, která by umožnila uskutečnění tohoto projektu s minimálním finančním zapojením města a jež by sloužila nejen k prospěchu místních obyvatel a jednotlivých podnikatelských aktivit, ale i k dalšímu rozvoji cestovního ruchu ve Vyškově.

Nyní je již pouze na rozhodnutí vedení města Vyškova, radních a zastupitelů a samozřejmě i s občanů města, ke které variantě se přikloní.

Znovu zdůrazňuji, že absolutní nutností ze strany města je jednání o odpovídajících prostorách a finanční pomoci sdružení Piafa. Je velmi nutné, aby k rozhodnutí došlo v co nejkratší době, a to kvůli čerpání peněz z Evropských fondů. Zájemců o ně je v rámci Jihomoravského kraje zajisté mnoho a určitě zde platí rčení „Kdo dřív přijde, ten dřív mele“.

Vůbec se nebráním další diskusi o dané problematice a ne jen o ní, ale i o dalším dění ve Vyškově. Nedoporučuji však již neosobně v tisku, ale s kýmkoliv a kdekoliv, hlavně však v přímém kontaktu.

Autor je ředitelem Zooparku Vyškov a zastupitelem města Vyškova

JOSEF KACHLÍK

20.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Obsluha strojů 24 000 Kč

Obsluha strojů na balení, plnění a etiketování Obsluha paletizační linky. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Požadavky: vzdělání vyučení nebo SŠ s maturitou a vyučením v oboru strojírenství nebo elektrotechnika, profesionální přístup a výkon, výborný zdravotní stav a fyzická kondice, zájem o práci v oboru, schopnost efektivní komunikace, odbornost dle vyhlášky 50/78 Sb. výhodou, Popis práce: PP na dobu neurčitou, vhodné i pro absolventy, obsluha moderních výrobních technologií, bezvadná produkce-kvalita v požadovaném množství, příprava a seřízení stroje, údržba prováděná v plánovaných časech s minimální potřebou oprav v době plánované výroby, třísměnný až nepřetržitý provoz, Zaměstnavatel nabízí: moderní prostředí, příspěvek na stravování, zaměstnanecká sleva na firemní produkty, příspěvek na penzijní nebo životní připojištění, možnost získat další kvalifikaci hrazenou zaměstnavatelem-obsluha VZV, jeřábník, vazač, stravenky, zvýhodněný mobilní tarif, Kontakt: Tichá Gabriela, tel.: 737 285 104, e-mail: ticha@diton.cz nebo na adrese pracoviště vždy po předchozí domluvě. Pracoviště: Beton brož s.r.o., Dědina, č.p. 484, 683 54 Otnice. Informace: Gabriela Tichá, +420 737 285 104.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 15 000 Kč

Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech Švadledna/krejčí. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Požadavky: vzdělání vyučení, praxe v oboru výhodou, Popis práce: PP na dobu neurčitou, úvazek možno plný i zkrácený 30 hod/týden, vhodné i pro absolventy, šití-zejména cyklistického oblečení, bližší informace při osobní schůzce, Zaměstnavatel nabízí: čtvrtletní prémie, příspěvek na obědy, Kontakt: Ďuriš Daniel, tel.: 728 419 108, Po-Pá 7:30-15 hod, e-mail: d.duris@euromoda.vyskov.cz. Pracoviště: Euromoda, spol. s r.o. - provozovna, Tovární, č.p. 699, 682 01 Vyškov 1. Informace: Daniel Ďuriš, +420 728 419 108.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 110 Kč

Prodavači v prodejnách Brigáda - asistent/ka prodeje. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 110 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Požadavky: vzdělání nerozhoduje, Popis práce: DPP, DPČ na dobu neurčitou, nerovnoměrně rozvržená pracovní doba, vhodné pro absolventy, odbavení zákazníků na pokladnách, vyskladňování a doplňování zboží, kontrola čerstvosti, kvality a cenového značení, Kontakt: Jurčík Luboš, v případě zájmu se dostavte osobně na adresu pracoviště. Pracoviště: Kaufland čr - pracoviště vyškov, Cukrovarská, č.p. 492, 682 01 Vyškov 1. Informace: Luboš Jurčík, .

Výroba - Výroba Montážní dělník 20 000 Kč

Montážní dělníci výrobků z kovů Montážní dělník/ce. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: vyučení v oboru zámečník výhodou, řidičský průkaz sk. B, Popis práce: HPP, jednosměnný provoz, možnost i zkráceného úvazku, Kontakt: Libor Knotek, tel.: 730 896 260, email: kovovyroba@zamecnictviknotek.cz. Pracoviště: Zámečnictví knotek s.r.o. - provozovna bučovice, Sovětská, č.p. 524, 685 01 Bučovice. Informace: Libor Knotek, +420 730 896 260.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 21.–22. dubna 2018

Šťastná třináctka pro Kometu a červené trenky pro Zemana: videosouhrn víkendu

Mistři, mistři! Ozývalo se z brněnského Zelného trhu. Fanoušci tam neúnavně fandili vítězné Kometě.
AKTUALIZOVÁNO
55

Titul je opět doma! Tisíce fanoušků slavily v centru Brna výhru Komety

Mistři. Zase! Kometa přepsala historii. Do Brna veze historický třináctý titul

Třinec /FOTOGALERIE, VIDEO/– Čas 19:26, v neděli 22. dubna 2018. Moment, kdy Kometa přepsala českou hokejovou historii. Brňané získali třináctý mistrovský titul, žádný klub jich nemá víc. Po roce parta Libora Zábranského zažívá další zlatý večírek.

Přepadení chtěli beze svědků. Lupiči kvůli tomu zastavili i provoz na dálnici

Jižní Morava - Nedělní loupežné přepadení, které se stalo na dálnici D46 ve směru na Olomouc, vyšetřují jihomoravští kriminalisté. Aby se loupež vydařila beze svědků, zastavili pravděpodobně spolupachatelé dokonce i provoz na dálnici. Na osm hodin.

Novorozená miminka Vyškovska 16. týdne 2018

Vyškov - Novorozená miminka z Vyškovska. Redakce Vyškovského deníku Rovnost gratuluje rodičům a přeje jim i jejich dětem mnoho štěstí.

Na zámku v Bučovicích vymění stará okna. Za nová zaplatí přibližně milion

Bučovice – Pohledem na nová okna se už za několik dnů potěší návštěvníci renesančního zámku v Bučovicích. Stará historická okna byla už ve špatném stavu, správci je nechávají vyměnit. „Jde zhruba o devatenáct oken v západním křídle, ve třetím podlaží. Ne všechna se nám totiž podařilo zrestaurovat,“ oznámila kastelánka Jana Burianková.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT