Jak se vypořádat s přílivem nepřizpůsobivých obyvatel? Téma, které aktuálně rezonuje Znojmem podobně jako dalšími městy v Čechách i na Moravě. Představitelé radnice prosazují východisko v podobně bezdoplatkové zóny v centru města. Jinými slovy to znamená ztrátu nároku na příspěvek na bydlení ze systému státní sociální podpory.

Místní i politici jsou v reakcích rozdělení. Z opozice míří kritika související s údajným populismem a hledáním jednoduchých řešení. Někteří usedlíci ale mají nepořádku a konfliktů kvůli skupinkám nepřizpůsobivých lidí už dost a požadují hlavně efektivní reakci. Nabízí se samozřejmě využití standardních mechanismů v podobě intenzivnější aktivity strážníků a sociálních pracovníků, výsledky jsou ale sporné.

Konec konců tyto problémy i jinde v tuzemsku, kde se mimo jiné angažují dlouhodobě i různé neziskové organizace, trvají dekády bez výhledu na konečný úspěch. Není se proto možné divit těm místním, kteří se s tím už nespokojí.

Bezdoplatkové zóny obecně podle kritiků problém pouze přehazují jinam a neřeší ho. Vedení města má ale logicky hájit především zájmy svých obyvatel, zvláště pak starousedlíků. Vyloučené zóny jsou celospolečenskou záležitostí, a právě tak se jimi musíme zabývat. Neviňme ale nejen Znojmo z toho, že zatím nechce jen nečinně přihlížet.