Voliči ve Vyškově znovu rozdali karty a dosavadní pětičlenná koalice na to velice rychle zareagovala. Koaliční dohodu zástupci všech pěti uskupení stihli podepsat ještě v sobotu večer. Není to překvapivé i s ohledem na to, že uplynulé volební období pracovali soudržně. Větší počet zapojených subjektů tady zjevně nebyl překážkou.

Tentokrát výrazně posílilo ANO, které stavělo především na dosavadní 1. místostarostce Karin Šulcové. Nejen, že volby vyhrála, ale získala také nejvíce preferenčních hlasů. Její posun do vyšší funkce je tak logický. Zároveň se stane první ženou v čele vyškovské radnice.

Kartami však výrazně zamíchal rychlý nástup hnutí VY. Při své první účasti dosáhlo v čele s bývalým starostou Karlem Goldemundem na druhé místo. Těžilo z výrazné kampaně i z přítomnosti dalších známých osobností na kandidátce. Při udržení stávající koalice se tak stane hlavním opozičním hlasem.

A jak si vedly další koaliční strany? ODS skončila s odstupem za ANO a těsněji za hnutím VY. Svou podporu z minulých voleb však udržela, dokonce ji mírně navýšila. Dosavadní starosta Karel Jurka tak v novém rozvržení sil bude novým 1. místostarostou. KDU-ČSL, STAN s podporou Volby pro město a Náš Vyškov sice mírně oslabili, koalice jako celek má ale jasnou většinu.

Spokojená může být SPD, kterou doposud reprezentoval jediný zastupitel. Nyní ho doplní dva další kolegové, a jen to potvrzuje vzestup potenciálu strany na radnicích napříč republikou.

Velkým zklamáním jsou vyškovské volby pro tradiční levici. Sociální demokraté před čtyřmi lety vyhráli a i když nakonec zamířili do opozice, měli s šesti mandáty nejpočetnější zastoupení. Tentokrát však nebudou mít žádného zastupitele. Osobnosti z jejich tehdejší kandidátky dokázaly naopak uspět za jiné strany a hnutí. Příkladem je někdejší senátor Ivo Bárek, který byl se stranou dlouhodobě spjatý. Tentokrát se však do zastupitelstva dostal za Náš Vyškov, kde původně útočil ze šestého místa na kandidátce.

Podobně dopadli komunisté, kteří doposud drželi tři mandáty. Nyní v zastupitelstvu Vyškova také končí a jen tím potvrzují trend úpadku podpory KSČM poté co strana skončila také v Poslanecké sněmovně.