Není toho mnoho, co by měl společného vídeňský dóm svatého Štěpána s nádražními budovami v břeclavské místní části Poštorná a v Lednici. Kus společné historie? Možná. O všech třech stavbách se dá překvapivě s nadsázkou také říci, že jsou jakýmsi katalogem dobové výroby lichtenštejnské keramičky v Poštorné.

Deník vybral tři stavby, které na Břeclavsku hyzdí svoje okolí. Jsou jimi břeclavský zámek, kulturní dům Delta tamtéž a silo v Mikulově.
VIDEO: Největší ostudy okresu. Podívejte se, které stavby hyzdí Břeclavsko

Zatímco Stephansdom se tyčí ze srdce vídeňského města a dennodenně řadu století uchvacuje svojí zářivou krásou tisíce návštěvníků, unikátní nádražní budovy na jihu Moravy postupně chátrají a jejich krása je v jednadvacátém století poněkud zašlá.

Správa železnic, která obě budovy z přelomu devatenáctého a dvacátého století od předního knížecího architekta Karla Weinbrennera dosud vlastní, už je nepotřebuje. Nabídla proto jejich převod na vedení obce, potažmo města.

Ledničtí o památkově chráněný objekt pečovat chtějí. Břeclavští oproti tomu z různých důvodů ještě váhají. Ano, půjde o výdaje navíc. Ano, starat se o nádraží, z nichž pravidelně pouze v sezoně vozí turisty motorový vlak, bezesporu není rentabilní. Ano, postavit stavbu novou a v ekologičtějším provedení je jednodušší. Stojí proti tomu snad jediné ne, ale o to silnější je jeho váha. Totiž ne, odkaz našich předků, jejich um, nápaditost, tvořivost, vnímavost a boží krásu, se kterou nám před pár stoletími jižní Moravu předali, nikdy nahradit a dohonit nedokážeme. A na to bychom zapomínat neměli.