První termín přijímacích zkoušek na jihomoravské střední školy se blíží a žáci začínají počítat body, které by jim mohly stačit k tomu, aby se dostali tam, kam chtějí. Ještě vloni měli ti méně úspěšní šanci podat si odvolání a obsadit tak místo někoho, kdo si nakonec vybral jinou školu.

Například v Brně se na ty nejžádanější školy dostali i žáci, kteří se umístili třeba na téměř dvoustém místě. Letos poprvé zafunguje u přijímacího řízení nový algoritmus, který žáky sám rozřadí podle jejich preferencí. Nevýhodu ale paradoxně přinese těm nejlepším.

Žáci devátých tříd si nově můžou podat přihlášku až na tři střední školy, místo dosavadních dvou. Všechny školy očíslují podle toho, na kterou chtějí jít nejvíce, na kterou méně a na kterou nejméně. Algoritmus je po přijímacích testech rozřadí nejen podle výsledků, ale také podle jejich priorit.

Algoritmus pracuje s preferovanou školou

Pokud tedy žák získá dostatečný počet bodů k tomu, aby jej přijali na všech třech školách, algoritmus ho zapíše jen do té jím nejpreferovanější a z ostatních ho vyškrtne.

Hranice přijatých studentů u zbylých dvou škol se tak posune o jeden stupeň níže a méně úspěšní žáci budou přijatí automaticky bez odvolání. Algoritmus dál pracuje tak, aby všichni přijatí studenti zůstali zapsaní jen na té škole, která je jejich nejvyšší možnou preferencí u níž získali dostatek bodů ke přijetí.

Dokončení oprav původní hrobky rodu Kouniců ve Slavkově u Brna ohlásili v březnu zástupci města.
Skončily opravy původní hrobky rodu Kouniců ve Slavkově. Podívejte se

Takto nastavený systém sníží administrativní zátěž u škol i u žáků. Tedy pouze u těch, kteří nepatří mezi ty nejlepší a museli by se spoléhat na odvolání.

Na druhou stranu ale vytváří ještě větší tlak na sotva patnáctileté děti, které si musí s předstihem velmi dobře rozmyslet, jak chtějí, aby vypadalo jejich budoucí studium.

Obrazy a dřevořezby vyškovských výtvarníků Milana Konvaliny, Otakara Jakubčíka a Jaroslava Nechvíly zaplnily velký výstavní sál Muzea Vyškovska.
Inspirují se krásami přírody i Afriky. Vyškovští umělci vystavují dřevořezby

V neposlední řadě pak bere těm v přijímacím řízení nejúspěšnějším žákům možnost vybrat si mezi školami samostatně, třeba podle toho, jak dopadli jejich kamarádi.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Veteranfest, koncerty, živé sochy i Napoleon. Zámek Slavkov zahájil novou sezonu

Zdroj: Zámek Slavkov – Austerlitz