Jako dlouholetý aktivní sportovec si myslím, že by bylo velmi nešťastné, kdyby Základní škola Purkyňova přišla o sportovní třídy a kdyby stovky dětí měly skončit s fotbalem. Rodiče, trenéři, funkcionáři i děti investovali do sportu nemálo peněz a úsilí. Vše by mělo přijít vniveč?

Je jasné, že při ročním rozpočtu fotbalového klubu ve výši pěti a půl milionu korun je současná schválená dotace města ve výši jednoho milionu a dvou set tisíc korun nedostatečná. Dle mého názoru řešit tuto situaci formou půjčky není dobré. Půjčka pomůže pouze dočasně, dřív nebo později bude splatná, a město bude chtít peníze zpět. Myslím si, že vhodnější je forma příspěvku na činnost v takové výši, aby bylo zajištěno řádné fungování klubu. S tímto názorem jsem vystoupil i na jednání finančního výboru zastupitelstva města.

Za pravdu mi dává i můj kamarád Břetislav Usnul, člen sportovní komise města, který zároveň jedním dechem říká: „V tom případě je nutné počítat s ročními výdaji do fotbalu ve výši kolem dvou milionů korun. Pokud ale budou nastavena jasná pravidla, jako je tomu například nově v sociální oblasti, nejsem proti.“

Nejen fotbal, ale i ostatní sporty potřebují zvýšit přímou podporu ve formě příspěvku města a získat jistotu víceletého financování.

Pískové hřiště, kde se hrají mistrovské zápasy v malé kopané, je již několik let v katastrofálním stavu. Pro více než dvě stě padesát tenistů současných šest antukových kurtů nepostačuje. Navíc některé kurty již nemají vyhovující podloží. Zcela nevyhovující je i „krček“ sportovní haly a chybí odpovídající sportovní zázemí pro tyto sporty. Určitě i ostatní sportovci, kteří ve sportovním areálu a na území města Vyškova působí, by přivítali významnější podporu města.

Uvědomuji si rovněž, že nárůst dotací pro sport bude znamenat i vyšší požadavky organizací působících v jiných oblastech neziskového sektoru (sociální, kulturní, vzdělávání). Říkám, proč ne? Nikdo tuto práci nedělá kvůli zbohatnutí. Město Vyškov netrpí nedostatkem peněz. Nic nebrání tomu, aby byla zvýšena podpora celého neziskového sektoru.

Autor je členem finančního výboru zastupitelstva města Vyškova

Antonín Brtník