Na Vyškovsku policisté neevidují žádnou problémovou lokalitu. „Jediným místem, kterému se kolegové častěji věnují, je přejezd v Nesovicích, kde se stává, že lidé přecházejí v případě, kdy už bliká světelná signalizace," připomněl vyškovský policejní mluvčí Petr Nečesánek.

S vykřičníkem tak zůstává i poté, co křižovatka u kolejí prošla rozsáhlou rekonstrukcí. „Chodník před přestavbou křižovatky vedl mimo závory u železničního přejezdu," přiblížil stav, ve kterém se nesovické kolejiště nacházelo, starosta vesnice Vítězslav Reška.

Nyní je přesvědčený, že místo je bezpečnější. Rekonstrukcí se podle něj především zkrátila doba, po kterou vlak přejíždí. „Šoféři tím pádem nezačnou být nervózní a netvoří se kolony jako předtím, kdy se závory zavíraly velmi často a auta čekala dlouho," upozornil Reška.

To, že lidé chodí přes přejezd tehdy, když se blíží vlak, potvrdila i třeba Kateřina Svobodová z Nesovic. „Několikrát jsem to osobně viděla. Lidé jsou nepoučitelní," řekla Svobodová.

Starosta s ní souhlasí. „Místo občas hlídají policisté, ale lidé porušují zákony a ohrožují sami sebe," sdělil Reška.

Z pětatřiceti železničních přejezdů jsou na Vyškovsku pouze čtyři zabezpečené výstražnými kříži: tedy auta a chodce neupozorňuje ani světelná signalizace ani závory. Nacházejí se na trase z Nemotic do Koryčan na Kroměřížsku. Osm přejezdů je pak zabezpečených závorami i světelnou signalizací, zbytek hlídá buď pouze signalizace, nebo jen závory.

PAVLÍNA VÁŽANOVÁ