Podle prvotních šetření policie je důvodem nehody nedostatečné věnování se řízení. „Nedaleko za sjezdem na Holubice totiž došlo k řetězové srážce několika automobilů. Hrůzostrašně vypadající karambol čtyř nákladních automobilů, jedné dodávky a osobního vozidla si nakonec vyžádal tři zraněné,“ přiblížil policejní mluvčí Petr Vala.

Hasiči zasahovali 21. září 2020 u hromadné nehody na dálnici D1 na 210. kilometru u Holubic na Vyškovsku. | Video: HZS JmK

Záchranáři vyslali k nehodě pět pozemních vozů včetně letecké záchranné služby. „Naši operátoři vyslali na 210. kilometr dálnice D1 k řetězové dopravní nehodě celkem pět prostředků, včetně letecké záchranné služby. Jednalo se tedy o mimořádnou událost prvního stupně,“ uvedla mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová.

Jednu pacientku její kolegové po ošetření převezli se středně těžkým poraněním k další péči do Vojenské nemocnice v Brně. „Další dva pacienti byli zaklínění ve zdemolovaných kabinách. První muž byl vyproštěn po téměř dvou hodinách, již v průběhu vyprošťování jsme mu poskytli infuzní terapii a léky tišící bolest. Pacient utrpěl těžká zranění, byl zaintubován a na řízené ventilaci jsme jej pak v kritickém stavu vrtulníkem transportovali na urgentní příjem Fakultní nemocnice Brno," přiblížila mluvčí záchranky.

Vyproštění: Dvě a půl hodiny

Druhý muž byl vyprošťován dokonce skoro dvě a půl hodiny. „Také o něj jsme pečovali už v průběhu vyprošťovacích prací. Tento pacient byl při vědomí a po ošetření jsme jej se středně těžkým poraněním převezli k další péči na urgentní příjem Fakultní nemocnice u svaté Anny," uvedla Bothová. Mladý řidič kamionu vyvázl jen s pohmožděninami.

Vyproštění dvou řidičů bylo podle mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslava Mikošky extrémně náročné a v obtížných klimatických podmínkách. „V jednom případě šlo o zcela zdeformovanou kabinu kamionu, který narazil do návěsu kamionu před sebou. V kabině bylo minimum prostoru a hasiči se velmi těžce dostávali ke zraněnému a museli ještě vytvořit dostatečný prostor k jeho vyproštění. Řidiče se ze zdemolované kabiny podařilo vyprostit po téměř dvou hodinách a hasiči následně pomohli záchranné službě s jeho transportem do vrtulníku, který přistál na dálnici pár desítek metrů od nehody," popsal první náročný případ mluvčí hasičů.

Ve druhém případě zůstal řidič zaklíněný v kabině, která byla po střetu utržena a trčela několik metrů nad zemí zapřená do přívěsu dalšího kamionu. „Také v tomto případě bylo velmi náročné dostat se do kabiny. Při vyprošťování musel dokonce asistovat vyprošťovací automobil, který zajistil nahnutý přívěs. Řidiče se podařilo dostat z kabiny po více než hodinách," sdělil Mikoška.

Za nehodou se vytvořila až desítikilometrová kolona. Proudy vozidel rychle ucpaly i objízdné trasy. „Policisté tak museli na nejvytíženějších silnicích přistoupit k řízení a urychlení provozu. Podle prvotních informací šofér nákladního automobilu, dosud z nezjištěných příčin, narazil do kolony před ním stojících vozidel. Přesnou příčinu vzniku dopravní nehody však nyní budou vyšetřovat dopravní policisté. Jednou z vyšetřovacích verzí je, že se cizinec nemusel plně věnovat řízení motorového vozidla," uvedl policejní mluvčí.