Hlavní tahy silničáři ošetřili a byly tak sjízdné s opatrností. Řidiči se ale měli mít na pozoru zejména na dálnici D1 mezi Brnem a hranicemi s Vysočinou. „Stále sněží a přes usilovnou práci silničářů zůstává na dálnici ležet sníh,“ sdělila v sobotu dopoledne mluvčí policistů na Vysočině Dana Čírtková. Nedaleko Humpolce zůstala dálnice stát několik hodin, teprve v půl jedenácté dopoledne byl průjezdná.
Aktuální situaci a dobu zdržení na silnicích a dálnicích najdou řidiči ZDE.
Vytrvalé sněžení meteorologové předpovídali, na Vysočině i jihu Čech vydali výstrahu.
V sobotu byla kvůli počasí a vzniklému nebezpečí uzavřená silnice mezi Drnovicemi a Podomím na Vyškovsku pro auta nad dvanáct tun. Ráno zde měly problém projíždět linkové autobusy, odpoledne již místem projely.
Hasiči řešili dopravní nehody i popadané stromy. „Od půlnoci do sobotní desáté hodiny dopolední jsme zasahovali u čtyř dopravních nehod. Na deseti místech jsme odstraňovali nebezpečně nahnuté nebo vyvrácené stromy,“ popsal mluvčí jihomoravských hasičů Jan Dvořák.
Záchranáři evidovali zvýšený počet dopravních nehod i pádů na chodnících. „Pokud jde o nehody, nelze vyloučit že některé z nich mohly souviset se sněhem. Stejně tak lékaři ošetřili napříč celým krajem větší množství lidí , kteří si při pádu poranili dolní nebo horní končetiny," sdělila mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová.
Jak upozornila, sněhová kalamita způsobila, že dopravní prostředky záchranářů měly někdy problém dostat se za svými pacienty.
Lidé, kteří se rozhodli cestovat vlakem, čekali na některé spoje desítky minut, někde i déle než hodinu. Zpoždění mohli sledovat na webu Správy železnic.
Zpoždění autobusů bylo také v řádech desítek minut a dotklo se zejména cestujících na některých spojích na Vyškovsku, Blanensku, Brněnsku a Hodonínsku. Více podrobností najdou zájemci ZDE.
Bez proudu zůstali někteří lidé v Mikulově na Břeclavsku. Podle mluvčího distribuční společnosti EG.D Romana Šperňáka se jednalo o jednu poruchu, která zasáhla necelých sto padesát domácností.
Příčiny poruch jsou podle něho hlavně pády stromů nebo větví, které nevydržely nápor sněhu, do elektrického vedení. „Celý den děláme maximum pro to, abychom dodávky elektrické energie dokázali obnovit co nejrychleji. Díky dálkově ovládaným prvkům v síti se nám daří dopady poruch snižovat na minimum, ale tam, kde se potřebujeme dostat fyzicky na místa poruch, nám vzhledem k množství napadané sněhu práce komplikuje špatná dostupnost zařízení a sjízdnost komunikací," sdělil v sobotu večer Šperňák.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Brněnské moře na Moraváku vystřídalo kluziště. Podívejte se na první bruslení