„Když jsme s manželem a dvěma dětmi jeli po lesní cestě, předjížděl nás malotraktor. Po pár metrech se ale stroj rozhoupal, řidič se vymrštil ze sedačky a spadl do příkopu, kde se na něj traktor ještě převalil ,“ líčí Kozílková.

Podle ní šlo o minuty. Těžký stroj totiž ležel traktoristovi na hrudníku a břiše. Měl štěstí, že mu při havárii pomáhala zrovna lékařka. „Nemohl dýchat a ani se hýbat. Nejdřív jsme ho tak museli vyprostit. Naštěstí jsme cestou minuli lesní dělníky. Manžel k nim vyrazil pro pomoc a já zavolala záchranku,“ vypráví.

Poté, co přivolaní muži traktor nadzvedli, zjistila, že má řidič nad kotníkem téměř amputovanou a silně krvácející nohu. „Hrozilo, že vykrvácí. Musela jsem ji zaškrtit a pak jsem ji po pěti minutách povolovala, aby pahýl zůstal prokrvený,“ popisuje Kozílková. Muže ještě prohlédla. Zároveň v ní narůstala obava, že má vnitřní zranění. Kdyby mu přestalo tlouct srdce, byla připravená s oživováním. „Vnitřní krvácení lékaři v nemocnici potvrdili, naštěstí ho zastavili a nohu zachránili. Stále je na rehabilitačním oddělení. Ale brzy ho z nemocnice pustí domů,“ tlumočí zprávy příbuzných zraněného.

Ten je ze Senetářova na Blanensku. Svědky havárie byly i děti Kozílkových. Noční můry je v noci ale netrápí. „Děti v tu chvíli musely stranou. Dramatická událost z lesa je teď pro ně nejoblíbenější pohádkou před spaním,“ tvrdí čerstvě jmenovaná gentlemanka.

Manželé Kozílkovi jsou tak zapsaní mezi dalšími pětašedesáti Gentlemany silnic České republiky. Ocenění předávají odvážným zachráncům života policisté a pracovníci České pojišťovny od roku 2004. Chtějí tak motivovat řidiče, aby k sobě na silnicích nebyli lhostejní.