Kolony aut na dálnici D1 jen kousek za vjezdem Vyškov západ ve směru na Brno nedávaly v úterý kolem páté hodiny odpoledne tušit nic dobrého. A projíždějící řidiči, kteří se obávali nejhoršího, měli pravdu.

V místě totiž došlo k tragické nehodě, kterou nepřežil třiapadesátiletý řidič auta a jeho o šest let mladší spolujezdkyně. „Oba byli na místě mrtví,“ řekl vedoucí dálničního odělení policie v Ivanovicích na Hané Dušan Tichopád.

K tragédii došlo i přesto, že smrtelně raněný řidič dbal na všechny předpisy. „Podle první vyšetřovací verze muž zastavil a odstavil auto, aby na něm opravil závadu, pravděpodobně vyměnil poškozenou pneumatiku. Předpisově složil a umístil výstražný trojúhelník a odešel ke svému vozu,“ popsal Tichopád.

Jenže než mohl řidič vyjmout z kufru rezervní kolo a začít s opravou, přiřítilo se v připojovacím pruhu nákladní auto. To nejenže překvapeného muže srazilo a na místě zabilo, ale střetlo se také s jeho vozem a tlačilo jej dvacet metrů před sebou. „Tímto nárazem došlo také ke smrtelnému zranění spolujezdkyně z místa za řidičem a lehčímu poranění dvou dalších osob v autě,“ vylíčil pravděpodobný děj tragédie Dušan Tichopád.
Kromě dvou mrtvých manželů se při nehodě zranili také další tři lidé.

Kromě řidiče nákladního auta také dvaatřicetiletá matka s třináctiletou dcerou. „Všechny jsme převezli do nemocnice ve Vyškově,“ potvrdila mluvčí jihomoravské záchranné služby Barbora Zuchová.

Výzvu k výjezdu k nehodě dostali záchranáři krátce po půl páté odpoledne. Kromě sanitek na místo přiletěl i vrtulník záchranné služby. Jeho vzlet však už byl k ničemu. Manželce mrtvého řidiče už také nebylo pomoci.

Obě dvě zraněné ženy i mrtvou museli z vozu vyprošťovat hasiči. „Výjezd k nehodě zaměstnal dvě jednotky profesionálů z Vyškova i Slavkova u Brna, přijeli také vyškovští dobrovolníci,“ vypočetl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

Požárníky však nezaměstnalo jen vyprošťování obětí havárie. Jako vycvičení záchranáři měli za úkol také ošetřování zraněných. Při svém zásahu museli také navádět helikoptéru či minimalizovat riziko požáru a ochránit tak přeživší oběti, záchranáře i sebe. „Provedli jsme nutná protipožární opatření a pak pomohli s odstraněním následků havárie,“ doplnil Haid.

Přesná příčina nehody je zatím neznámá. Snaží se ji zjistit tým policistů. „Jisté je jen to, že řidič nákladního vozu nepil před jízdou alkohol. To vyloučila přímo na místě dechová zkouška,“ upřesnil velitel ivanovických dálničních policistů Tichopád.