Pojišťovny jich v celé republice ročně řeší stovky. Policisté proto upozorňují řidiče, aby nezapomínali, že musí mít auta očištěná tak, aby svou jízdou nikoho neohrozili. V opačném případě jim hrozí pokuta. Podle informací Deníku nastala kromě Troubska tento týden obdobná situace i na Břeclavsku.

„Nepředpokládáme, že chce některý z řidičů způsobit úmyslně nehodu. Pokud proto ví, že nasněžilo, sníh roztál a zamrzlo, lze předpokládat, že se jim na autech vytvoří souvislá vrstva ledu. A tu je nutné před vyjetím zlikvidovat,“ připomněl mluvčí jihomoravských policistů David Chaloupka.

Že se nad povinností danou zákonem nevyplatí mávnout rukou, dokazuje jiný případ z loňska. Led letící z neočištěného kamionu způsobil nehodu, při níž se zranil řidič. Vše zachytila kamera a policistům se díky ni podařilo najít viníka. V případě vážných následků mohou podobné situace skončit i obviněním z trestného činu. 

Policisté v těchto mrazivých dnech radí, aby řidiči udržovali za náklaďáky dostatečný odstup. „Může se z nich uvolnit ledová krusta nebo větší kus sněhu, řidič auta jedoucího za ním se lekne, strhne volant a nehoda je na světě. A ani nemusí dojít ke kontaktu s ledem,“ varoval policejní mluvčí Chaloupka.

Několik stovek pojistných událostí způsobených odlétávajícím sněhem či ledem řeší ročně například v Generali České pojišťovně. Deníku to potvrdil její mluvčí Jan Marek. „Četnost těchto případů se odvíjí od intenzity průběhu zimy. V případech, kdy nasněží či skokově mrzne, mohou počty těchto pojistných událostí skokově růst,“ sdělil.

close Roztátý a náhle zmrzlý sníh působí v kraji nehody. Ne všichni řidiči kamionů svá auta čistí, přestože je to jejich povinnost. info Zdroj: Deník/Iva Haghofer zoom_in Roztátý a náhle zmrzlý sníh působí v kraji nehody. Ne všichni řidiči kamionů svá auta čistí, přestože je to jejich povinnost. Na snímku cesta na Břeclavsku a zbytky odpadlého ledu.

Většina případů se podle jeho slov týká poškození čelních skel. Škody však bývají také na karosériích. Dosáhnout mohou až desítek tisíc korun. 

„V případě, že by se škoda hradila z povinného ručení, musí poškozený prokázat, kdo a jak mu škodu způsobil. Ideální je mít záznam z palubní kamery – s takovými důkazy se v praxi setkáváme stále častěji. Jde ale jen o malé počty,“ informoval Marek.

Pokud nemá poškozený řidič záznam z kamery, je vhodné opatřit si svědecké výpovědi. „Mimo svědectví posádky, které není možné vnímat jako nestranné. Nebo pořídit fotografický záznam následků škody a dodat zprávu z policejního šetření. Znát pouze registrační škodu vozidla, z něhož led odlétl, určitě nestačí,“ poradil mluvčí pojišťovny.

VIDĚLI JSTE? Podívejte se, jak proudí Dyje v centru Břeclavi. Hráze jsou podmáčené

Vodohospodáři cíleně navýšili odtok z novomlýnských nádrží. Větší průtok je patrný i v řece Dyji v centru Břeclavi. | Video: Deník/Iva Haghofer