Podle informací mluvčího krajských hasičů Jaroslava Mikošky šlo o polský kamion, který převážel plastové profily. „Nehoda si vyžádala čtyři zraněné. Jde o řidiče obou osobních aut plus jednoho spolujezdce a také řidiče náklaďáku. Byli záchrannou službou ošetření na místě a pak převezení do nemocnice," sdělil Mikoška.

Sjezd na Olomouc byl po dobu vyšetřování nehody zavřený. Doprava byla odkláněná na dálnici D1. Jak doplnil policejní mluvčí Bohumil Malášek, kamion skončil ve svodidlech. „Uzavírku tak protáhl i fakt, že jsme ho museli nechat vyprostit," zmínil Malášek. V poledne byla nehoda odstraněná a provoz na dálnici se alespoň v jednom pruhu obnovil. Odpoledne pak už byla dálnice plně průjezdná.

Nešlo ale o jedinou středeční kolizi. Kvůli sněhu skončilo v příkopu například auto v Kojátkách. Nikdo se však nezranil. Bez zranění se obešla i nehoda u Otnic, kde auto skončilo na boku.

Po celém Vyškovsku byli už od úterka v plné pohotovosti vyškovští silničáři. „Na silnicích se pohybovala jejich veškerá technika. Konkrétně se jednalo přibližně o deset sypačů a dvaadvacet radliček," upřesnila dispečerka vyškovských cestářů Libuše Zavřelová.

Veškerá technika proto zůstala na silnicích i v odpoledních hodinách, kdy na Vyškovsku přestalo sněžit. Čerstvé přívaly sněhu totiž silničáře zaměstnaly znovu ve středu večer. A v terénu zůstává i ve čtvrtek. Podle Zavřelové je situace na silnicích stejná jako ve středu. „Skoro nic se nezměnilo, silnice první třídy jsou mokré po chemickém ošetření, na silnicích druhé a třetí třídy je stále vrstva sněhu pokrytá posypem. Tam se to zatím nedá uklidit," uvedla Zavřelová.

Zaměstnanci vyškovských komunikací udržují povrch silnic, aby na nich vrstva sněhu nenarůstala, nicméně jak řekla dispečerka, výrazně by pomohla změna teploty. „Pokud by bylo nad nulou, sníh by sám odtával. Zatím je všude mlha a sníh se drží kvůli mrazům," upřesnila Zavřelová.

Momentálně už je pro kamiony nad dvanáct tun průjezdná i silnice mezi Drnovicemi a Podomím.

Například v ulicích Vyškova zajišťuje zimní údržbu společnost Staeg. „Od úterka je v terénu veškerá technika, konkrétně dva shrnovače s radlicí, dvě multikáry a šest traktorů. Nasazení byli zároveň pracovníci na ruční odhrnování sněhu," sdělil mluvčí vyškovské radnice Michal Kočí s tím, že firma s úklidem ulice nepolevuje ani ve čtvrtek.

Lidé přesto musí po chodnících stále chodit rozbředlým sněhem. „Vzhledem k charakteru počasí nelze očekávat, že komunikace budou okamžitě čisté. Bohužel se navíc znovu stávalo, že v odklízení sněhu bránila špatně zaparkovaná auta, situaci pak řešili vyškovští strážníci," přiblížil Kočí.

Na úklid sněhu nicméně radnici přišla pouze jedna stížnost. „Konkrétně byla z Dobrovského ulice," upřesnil mluvčí.

ALENA GRYCOVÁ
ADÉLA JELÍNKOVÁ