Spadl na záda do křoví, ve kterém nůž volně ležel. Vrtulník záchranářů ho transportoval na urgentní příjem. Hned musel na operaci. „Chlapec se podrobil operačnímu zákroku a nyní je ve stabilizovaném stavu. Vzhledem k věku pacienta nemůžu poskytnout žádné další informace," řekl mluvčí fakultní nemocnice Pavel Žára s tím, že hoch leží v brněnské dětské nemocnici na klinice dětské chirurgie, ortopedie a traumatologie.

Policisté ze Slavkova u Brna událost dál prověřují. Cizí zavinění vylučují. „Podle všeho se jednalo o nešťastnou událost. Vyloučili jsme, že by na tom měl podíl někdo další," informoval policejní mluvčí Petr Zámečník.

Nůž jeho kolegové zajistili jako stopu. „Budeme zjišťovat, o jaký typ nože se jedná, zda jej mohl na místo někdo nastrčit, ale v každém případě to asi nebylo záměrně," dodal mluvčí.

129Tolik dětí a dospívajících se podle statistik záchranářů zranilo loni na Vyškovsku. „Letos zatím v regionu evidujeme dvaasedmdesát úrazů," informovala mluvčí jihomoravských záchranářů Hedvika Kropáčková.

Podle jednoho ze svědků události přišel krvácející chlapec za svou matkou. „V té době už měl celá záda od krve. Nůž totiž v ráně zřejmě nezůstal. Žena okamžitě začala volat o pomoc. K chlapci pak přiběhli diváci, kteří ovládali první pomoc," popsal incident muž, který si nepřál zveřejnit své jméno. Redakce ho ale zná. Podle něj se mělo jednat o běžný kuchyňský nůž.

Slavkovští strážníci o víkendech neslouží. Do terénu jdou o sobotách a nedělích pouze tehdy, když se ve městě koná nějaká velká akce. „Kompletně případ řeší státní policie, nijak nás nekontaktovala. Do areálu zámeckého parku jsem nicméně poslal hlídku, aby zahradu preventivně prošla," sdělil velitel městských strážníků Petr Smejsík.

Se slavkovskými policisty hovořila už i ředitelka zámku Eva Oubělická, pod kterým slavkovské kino Jas funguje. Ptali se jí například na to, zda není na místo nešťastné události náhodou namířená bezpečnostní kamera.

V tak rozsáhlém areálu, který je prakticky neustále přístupný veřejnosti a koná se v něm velké množství akcí, není podle ní možné podobným případům předcházet. „Údržbu zajišťují pracovníci slavkovských technických služeb. Vždy se snažíme, aby bylo po všech akcích uklizeno, nicméně není v silách nikoho, aby byl park stoprocentně kontrolovaný," upozornila Oubělická.

Nejdůležitější podle vedení zámku je, aby byl chlapec co nejdřív v pořádku. „Až bude známé nějaké stanovisko policie, postoupíme další možné kroky k tomu, aby se taková událost už neopakovala," doplnila ředitelka památky.

Podle mluvčí jihomoravských záchranářů Hedviky Kropáčkové její kolegové letos na Vyškovsku vyjížděli k 72 úrazům dětí a dospívajících. „Loni jich bylo sto devětadvacet, předloni třiadevadesát. Náš program, ze kterého statistiky pocházejí, nicméně začal fungovat v březnu 2014, takže první dva měsíce roku chybí," upřesnila mluvčí.

Typicky letními úrazy jsou podle lékařů především u menších dětí pády z prolézaček, u větších z kola. V posledních letech přibylo i úrazů z kolečkových bruslí.