Ti byli na místo přivolaní jako první. S podezřením na to, že žena před jízdou pila, přivolali policisty. „Nadýchala zhruba 0,6 promile. Při své jízdě nikoho nezranila. Škoda na nabouraných autech však dosáhla přibližně šedesáti tisíc korun," informovala policejní mluvčí Alice Musilová.

Alkohol hrál roli také u jiného zásahu vyškovských strážníků. Už o den dřív, v pátek kolem půl jedenácté dopoledne, vyráželi do Dobrovského ulice, ve které sídlí zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra České republiky. Právě tam museli uklidňovat jednašedesátiletého muže v podnapilém stavu, který vulgárně pokřikoval na ostatní lidi. „S hlídkou nespolupracoval, musela tak použít donucovací prostředky. Muž měl 2,21 promile, jeho jednání bude řešit komise pro projednávání přestupků," uvedl velitel strážníků Petr Sedláček.

Co se týká Štědrého dne, kromě nehody na sídlišti Osvobození řešili hned z rána i krádež v jednom z obchodních domů. „Devětašedesátiletý muž vzal baterie za zhruba třicet korun. Následoval výjezd k vytékající vodě u Bombastic klubu. Věc jsme předali Vodovodům a kanalizacím Vyškov jako havárii vody. Navečer jsme pak asistovali hasičům při otevření bytu, muž si zalomil klíč v zámku," doplnil Sedláček s tím, že v neděli už jen ve vyškovských ulicích odchytávali psa.

Přestože událostí strážníci řešili víc než loni, svátky hodnotí jako velmi klidné. „Půlnoční mše i troubení koled z radniční věže se obešly bez problémů. Občas nám sice došlo oznámení o tom, že někdo někde leží v podnapilém stavu, ale to jsme vyřešili na místě. Nemuseli jsme volat ani záchrannou službu, ani nikdo nemusel být převezený na záchytnou stanici," řekl Sedláček.

Také policisty podle Musilové zaměstnaly o svátcích spíš jen drobnosti. Například přestupky proti občanskému soužití. V sobotu odpoledne vyjížděli uklidnit partnerský pár například do Bohdalic-Pavlovic, kde se přítel s přítelkyní pod vlivem alkoholu se vzájemně napadali. „Neshody mezi partnery jsme řešili i v noci na neděli. Tentokrát v Rousínovci. Šlo o slovní potyčku. Muž měl skoro tři promile a žena přes dvě," přiblížila Musilová s tím, že obecně službu hodnotí jako klidnou.

Kdo se naopak od štědrodenního rána doslova nezastavil, byli lékaři na vyškovské chirurgii. „Bylo náledí, které zapříčinilo spoustu pádů a následných úrazů a zlomenin. O Vánocích jsme tak hlavně operovali. A vzhledem k množství se nám některé operace zlomenin přesunuly ještě na neděli," sdělil primář chirurgického oddělení Jiří Kubačák. Zatím nedokáže odhadnout, kolik pacientů ošetřili. „Čísla budeme dávat dohromady v úterý. V podstatě ale byla neustále plná ambulance," podotkl Kubačák.

S několika drobnými úrazy, kdy lidé uklouzli na náledí, se setkali i záchranáři. Co se týká rybích kostí uvízlých v krku, řešili jen jednu situaci. Navíc jen po telefonu. „K výjezdům přistupujeme až při ohrožení životních funkcí. Celkově jsme sice na Vyškovsku měli lehce vyšší počet výjezdů, ale převážně k chronicky nemocným pacientům. Lidé si na svátky často berou domů babičky a dědečky, kteří mají chronická onemocnění, což jim působí potíže. Tyto problémy se také projevují u lidí, u kterých se naakumuluje předvánoční stres. Během svátků se uvolní a onemocní," vysvětlila mluvčí jihomoravských záchranářů Barbora Zuchová.

Klidné Vánoce naopak měli hasiči. Vyškovskou jednotku sice v pátek zaměstnalo hašení požáru auta na dálnici D1 u Ivanovic na Hané, k dalším závažnějším událostem však oni ani jejich kolegové z dalších měst regionu vyjíždět nemuseli. „Zásahů bylo opravdu poskromnu. V Prusech-Boškůvkách v sobotu praskla voda, naštěstí ale natekla jen do sklepa. Ve Vyškově jsme pak pomáhali otevírat byt. Stejně jako v neděli," shrnul mluvčí krajských hasičů Petr Příkaský.