Dlouhé minuty měl bloudit řidič sanitky rychlé záchranné služby po studnické návsi a hledat cestu do přilehlé osady Odrůvky. Když po pětadvaceti minutách konečně dorazil na správnou adresu, nebylo už manželce Antonína Vančury z Odrůvek pomoci.

„Žena zemřela na embolii, takže by jí pravděpodobně nepomohlo ani kdyby přijeli záchranáři včas. Ale dorazit tak pozdě k pacientovi je veliký nešvar,“ řekl Vančura, kterého záležitost natolik trápí, že se s ní rozhodnul svěřit, i když se udála už před půl rokem. Je si jistý, že adresu uvedl správně a dobře popsal i cestu. „Na lince 155 se dispečerka ujistila, že jde o Odrůvky u Studnic. Popsal jsem, že bydlím hned na kraji Odrůvek. Minuty se ale vlekly, manželčin stav se zhoršoval. Po dvaceti minutách jsem znovu volal a dozvěděl jsem se, že sanitku už dispečerka poslala. Po dalších pěti minutách dorazila lékařka a i když se snažila více než tři čtvrtě hodiny manželku oživit, ta bohužel při převozu zemřela,“ popsal smutný příběh Vančura.

Tomu několik lidí ze studnické návsi řeklo, že sanitka jezdila po celých Studnicích a hledala cestu.

„Měli projet dědinou nahoru do kopce. Místo toho jeli dolů k lesu na konec Studnic,“ potvrdila žena, která si nepřála zveřejnit své jméno, redakce ho však zná.

Záchranáři potvrdili, že k Vančurům dojeli o něco později, než je obvyklé. „Studnice-Odrůvky jsou na hranici dojezdnosti, které jsme do patnácti minut schopní dosáhnout. Posádka dojela do Studnic do šestnácti minut. Tam místo zásahu dohledávala. Na místo dojela do třiadvaceti minut,“ uvedl náměstek ředitele pro zdravotní péči Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje Rostislav Verner.

Ten přiznal, že řidič sanitky nevěděl, že má jet do Odrůvek. „Posádka dostává výzvu formou výjezdového lístku a tam bylo napsáno Studnice. Doptávali se proto na operační středisko, které upřesnilo Odrůvky. To však znamenalo jen minimální zdržení,“ dodal Verner.

Vančura si dosud myslel, že řidiče spletlo špatné značení. „Na kraji vesnice je cedule jenom s nápisem Studnice. Teprve za vesnicí je zvlášť tabule s nápisem Odrůvky. Není z toho poznat, že Odrůvky patří ke Studnicím,“ tvrdí Vančura.

I ostatní obyvatelé mají dojem, že značení na Odrůvky je nedokonalé. „Odrůvky jsou mezi Novými Sady a Studnicemi. Jsem si jistá, že u odbočky na Nové Sady je cedule, ale na Odrůvky? To si nemůžu uvědomit. Asi ne,“ přemítala obyvatelka Studnic Jiřina Petrželová. Stejný dojem měla i Anna Hudcová.

Podle Vernera však pozdější dojezd záchranářů byl daný delší vzdáleností od výjezdního místa, nikoli neznalostí lokality. Také podle starosty Studnic Vladimíra Koutného je označení dostačující. „Nikdy dříve nebyly potíže při hledání adresy. Zrovna před třemi dny v Odrůvkách hořel rozvaděč a hasiči to našli bez problémů,“ podivoval se starosta.

Aby se však podobným případům preventivně zamezilo, plánuje vedení Studnic zažádat o nové informační tabule s názvem obce. „Pod bílou cedulí s názvem Studnice bude modrá s nápisem Odrůvky. Podobně, jako to má například Rychtářov, který je součástí Vyškova a další obce se k tomu také chystají,“ dodal starosta.

V ostatních částech Vyškovska stíhají záchranáři dojet na místo dřív, než za patnáct minut, které stanoví vyhláška. Podle dřívějších informací od vedoucí lékařky vyškovského územního oddělení krajské zdravotní záchranné služby Jitky Hanslianové to posádky rychlé pomoci průměrně zvládají za šest až osm minut. Někdy jim ale působí potíže zmatené značení ulic a domů. „Na domech často chybí číslo popisné, domy nejsou označené chronologicky. Největší problém je, když čísla nejsou vidět ze silnice, bývají třeba skrytá za stromem,“ potvrdila před časem mluvčí krajských záchranářů Barbora Zuchová.

Její kolegové prý situaci řeší tak, že se pokouší domluvit s volajícími, aby někdo na sanitku čekal. Podle ní posádky mají problémy nejčastěji například na vyškovském sídlišti Palánek nebo v tamní Tyršově ulici. Jako detektivové si občas mohou připadat také poštovní doručovatelky. „V začátcích jsem měla problém s orientací ve středu města. Ulice rozdělené jinou, které ovšem o kousek dál pokračují, jsou hodně nepříjemné. Jako příklad mohu uvést ulici Nerudovu. Tu protíná Kašíkova a Nerudova za ní dál pokračuje,“ svěřila se už dříve poštovní doručovatelka Lenka Michálková.

Problematické je někdy najít i obyvatele jiných osad, například Rošťoutek spadající pod Milonice, Terešova u Hlubočan, Zouvalky nad Vyškovem a dalších.