K vyšším číslům přispívají také zemědělci, kteří v blízkosti cest vysévají pro zvěř atraktivní plodiny. Křivka stoupá i proto, že pojišťovny zařadily srážky se zvěří mezi pojistné události, které kryje povinné ručení. Takže řidiči je častěji nahlašují. „Dřív podobné události krylo havarijní pojištění. Jenže ho nemá každý řidič, protože to není povinnost," poznamenal mluvčí pojišťovny Allianz Václav Bálek.

Zprostředkovaný zážitek ze střetu se zvěří má například Jana Tamchynová z Vyškova. „Už je to pár let, co syn srazil srnu. Naštěstí nejel moc rychle. Ani škoda na autě tehdy nebyla moc vysoká. Ale je to nepříjemné," vzpomínala žena.

Včas zareagovat je podle ní obtížné. To potvrzují i dopravní policisté. Nabádají řidiče, aby byli v rizikových oblastech v okolí lesů opatrnější. „Řidič samozřejmě ne vždy stihne reagovat na to, že mu vběhne do cesty zvíře. Je ale dobré se situací počítat alespoň v blízkosti zalesněných úseků a v místech osazených dopravním značením upozorňujícím na nebezpečí. Podstatná je pak samozřejmě rychlost jízdy," varovala mluvčí.

Co dělat po srážce se zvěří• není nutné volat policii. Pouze v případě, pokud vznikne větší škoda nebo se zraní posádka auta
• sraženou zvěř nahlásit nejbližšímu mysliveckému spolku. Pokud řidič manipuluje se zvířetem, dopouští se pytláctví