Prasklá pneumatika, kvílení brzd, skřípot plechů. Kabina kamionu se zabořila do sedadla řidiče v osobním autě a vůz přitlačila do svodidel. Obě auta skončila částečně v příkopu. Tak vypadala v sobotu před třetí hodinou odpoledne situace na dálnici D1 z Vyškova do Brna na dvě stě patnáctém kilometru kousek za sjezdem na Rousínov, kde kamion rozdrtil osobní vůz.

Na místo vyjely hasičské jednotky ze Slavkova, Pozořic a Vyškova, které vyprostily zaklíněného člověka. Záchranáři jí ale pomoci nemohli. „Jedna osoba na místě zahynula ještě před našim příjezdem,“ uvedla mluvčí krajských záchranářů Barbora Zuchová.

Podle dalšího z účastníků nehody, který vyváznul s lehce pomačkaným předkem kapoty, došlo k havárii tak, že kamionu praskla levá přední pneumatika.

Potvrdila to i brněnská policejní mluvčí Andrea Procházková. „U nákladního vozu Scania došlo zřejmě k poškození pneumatiky. Najel tak do protisměru, kde se střetl s osobním autem Audi a dalšími dvěma automobily. Řidič v Audi zraněním podlehl. Nehodu šetří také Služba kriminální policie a vyšetřování,“ dodala Procházková. Totožnost oběti policisté ani záchranáři nesdělili.

Doprava na dálnici byla několik hodin značně komplikovaná. „Bylo totiž obtížné dostat ze silnice havarovaný kamion,“ dodala vyškovská policejní mluvčí Monika Novotná.

Hasiči vozy vytahovali speciálním jeřábem a doprava byla pro nákladní auta odkloněná. Osobní mohla s opatrností projíždět levým jízdním pruhem. Situaci navíc zhoršila další autonehoda. Zhruba kilometr od místa střetu kamionu s automobilem se nabouraly další tři osobní vozy. Tato nehoda se obešla bez zranění.

Od začátku letošního roku jde o druhou smrtelnou havárii. První se stala na začátku února také na dálnici D1 dva kilometry za Vyškovem v katastru Nemojan. Dvaadvacetiletý řidič osobního auta jedoucího z Olomouce do Brna podle výpovědí svědků nehody usnul za volantem. Havaroval do svahu a do stromu. Zatímco řidič vyvázl se středně těžkými poraněními, jeho třiadvacetiletý spolujezdec zemřel.

Další dva lidé letos zahynuli na kolejích. V prvním případě šlo podle všeho o nešťastnou náhodu. Čtyřiapadesáti­letého muže z Kyjova přejel v březnu vlak poblíž vyškovského sídliště Sochorova. V druhém případě z května je zřejmé, že žena vkročila pod vlak na trati dva kilometry za Hošticem-Herolticemi směrem na Ivanovice na Hané sama. Její totožnost policie neuvedla.

Vloni zemřelo na silnicích Vyškovska jedenáct lidí.

První dvě loňské dopravní nehody se odehrály na mezinárodní silnici mezi Kožušicemi a Malínkami. Na konci února tam přišel o život sedmašedesátiletý muž z Modřic. Havárii zavinil pětašedesátiletý řidič stříbrného Volkswagenu Passat z Nedašova na Zlínsku.

Za několik týdnů nato se stejné místo stalo osudným vietnamskému obchodníkovi. Třetí smrtelná havárie se stala v dubnu v Nížkovicích. O život přišel devatenáctiletý mladík.

Ani ne za dva týdny potom našel smrt na silnici poblíž obce Drahany čtyřiatřicetiletý motorkář, který vjel do protisměru a srazil se s cisternou. Havárie dvou osobních automobilů na mezinárodní silnici poblíž Hodějic zase stála na začátku června život sedmadvacetiletého policistu, který byl ovšem mimo službu. Ten vjel do protisměru a srazil se s protijedoucím vozem. Osádka druhého automobilu vyvázla se zraněními.

V červenci našli smrt na dálnici D1 u Vyškova dva lidé. Řidič osobního auta vyměňoval pneumatiku, jeho i ženu ve vozidle smetl náklaďák. Na konci července srazilo auto třiadvacetiletou chodkyni v Komořanech. Žena utrpěla mnohočetná poranění, kterým na místě podlehla. Život čtyřiapadesáti­letého motorkáře vyhasnul na křižovatce na bohdalické návsi. Havárii podle všeho zavinila čtyřiačtyřicetiletá řidička, která muži nedala přednost.

Silnice směrem z Vyškova do Pustiměře se stala osudnou ženě, která uhořela vedle svého auta. Její vozidlo značky Renault se porouchalo. Když zastavila na krajnici, narazil do Renaultu projíždějící automobil. Policisté našli ohořelou ženu ležet vedle jejího auta. V polovině září našel smrt na mezinárodní silnici mezi Slavkovem u Brna a Holubicemi čtyřiadvacetiletý mladík ze Znojemska. Nehoda se stala při současném předjíždění dvou protijedoucích aut.