Dva klienti pak podle slov Kandzerové upadli, protože ve tmě neviděli. „Naštěstí se nikomu nic nestalo,“ dodala.

Od neděle byli bez elektřiny například i lidé v Kučerově. „Řekli nám, že to může trvat několik dnů. Já jsem ani nespala doma, protože bych se nemohla učit. Prarodičům, kteří tam zůstali, ale byla zima, mají kotel na elektřinu. Jediné štěstí je, že si díky plynovému sporáku můžeme alespoň uvařit čaj na zahřátí,“ řekla v pondělí odpoledne Hana Vičarová z Kučerova.

Bez proudu se v nedělní poledne ocitlo v regionu přes šest set domácností. V pondělí v jednu odpoledne nefungoval v Hlubočanech, Lysovicích a Kučerově. „Jedná se o přibližně čtyři sta odběratelů,“ vyčíslil mluvčí E.ONu Vladimír Vácha. Navečer už obyvatelé všech tří obcí hlásili, že elektřina opět jede.

Zlomený strom v Brně u domu v Bieblově ulici 22.
Řádění vichřice: lidé byli celý den bez proudu, rekordní počet zásahů hasičů

Následky silného větru se neprojevovaly jen výpadkem proudu. V pondělí ráno nebezpečí hrozilo lidem na vyškovském náměstí Obránců míru, kde ze střechy padaly břidlice přímo na chodník. „Cestu jsme obehnali páskou a přivolali hasiče. Ti shodili uvolněné tašky a zajistili, aby už další neodpadávaly,“ sdělil velitel vyškovské policie Petr Sedláček.

Pojišťovny na Vyškovsku nicméně zatím velký nárůst pojistných událostí nezaznamenali. „Lidé většinou řešili pouze odchlíplé střechy a menší škody,“ konstatovala jednatelka jedné z vyškovských pojišťoven Ivanka Střelecká.

Silný vítr. Ilustrační snímek.
Na jih Moravy míří extrémně silný vítr. Přečkejte ho vevnitř, radí meteorologové

Vítr působil problémy také v dopravě. Na trati v úseku mezi Telnicemi a Křenovicemi se naklonil sloup a bylo potřeba jej zajistit. „Byla tam zavedena náhradní autobusová doprava a dálkové vlaky jely odklonem přes Blažovice,“ zmínil mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Některé spoje nabíraly i dvacetiminutové zpoždění.

V Ivanovicích na Hané pak řešili vyvrácenou autobusovou zastávku. „Údržbáři začali ráno betonovat patky střechy, aby ji znovu upevnili. Během dne odklidili popadané větve stromů, kterých bylo ve městě opravdu hodně,“ řekl starosta Vlastislav Drobílek.

ADAM LUKŮVKA