„Největší potenciální hrozbu představují především koupaliště a cykloturistika," myslí si například praktická lékařka pro děti a dorost ze Slavkova u Brna Jana Baránková.

Následkem neopatrného běhání po kluzké podlaze kolem bazénu může podle ní být rozbitá hlava, neuváženým skokem do vody zase vážný úraz páteře. „Helma na hlavě při jízdě na kole by pak měla být samozřejmostí. Ale i třeba obyčejná návštěva dětského hřiště musí být hlavně o neustálém dohledu nad dětskými hrami a ne příležitostí k popovídání si s ostatními rodiči," připomněla lékařka.

Podle odborníků se také velmi často objevují otravy alkoholem, kterým dnes častěji školáci slaví začátek prázdnin. Rizikový je ale i jejich konec a návrat do školních lavic. „Děti si odvykly na školní režim, jsou rozjívené a nepozorné," upozorňuje Baránková, která připomíná i větší riziko úrazů na letních dětských táborech.

Na táborech ano

Provozovatelem jednoho z mnoha takových táborů je Dům dětí a mládeže Bučovice. „Až na drobné oděrky vzniklé při sportovním zápolení, kdy se volá rodič a v případě potřeby se ihned jede k lékaři, k úrazům během roku v našich zájmových kroužcích téměř nedochází. Menší úrazy se sice minimálně, ale přesto vyskytují na letním táboře," přiznala pedagogická pracovnice bučovického Domu dětí a mládeže a zároveň vedoucí letního tábora Lenka Rešková.

Pro prázdniny jsou typická lehká táborová zranění, jako jsou řezné a sečné rány hlavy a končetin. I proto se na letních táborech stala přítomnost zdravotníka samozřejmostí. „Nevolnosti nebo například zvýšené teploty se většinou podaří vyřešit podáním obyčejných léků. Stalo se ale i to, že si jeden z chlapců během vybíjené naštípl prst. S ním jsme samozřejmě okamžitě jeli do nemocnice," upozornila Rešková.

Předcházet úrazům u svých dětí ale podle některých rodičů nejde. „Prevence v tomhle případě není moc možná. Nejdůležitější je obyčejný dohled," myslí si třeba otec dětí předškolního věku Josef Hejl.

IVO MICHALÍK