Na této silnici je zvýšená frekvence dopravy kvůli uzavírce Bučovic. Ta má trvat až do podzimu příštího roku. Silničáři nehodu cisterny berou jako varování. Jakmile napadne sníh a začne to klouzat, kamiony silnici ucpou.

Objízdná trasa je stanovená po silnici I/54 ze Slavkova u Brna přes Nížkovice. A právě prudké stoupání od odbočky na Kobeřice vnímají silničáři jako hrozící problém. „Těžké kamiony zdolávající kopec na silnici I/54 přeřazují na nižší převodový stupeň a tím prakticky stroj na okamžik zastaví. To už v této době, kdy je ještě sucho, způsobuje zastavení několika vozidel za sebou.

Pokud budou podmínky ztížené sněhem či náledím, zůstane provoz stát a nastane kolaps,“ varuje Zdeněk Gardelka, vedoucí oblasti Vyškov Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje. Gardelka se obává, že jejich síly a prostředky nepostačí na obnovení sjízdnosti, a to i vzhledem k malé šířce vozovky. „Sypač bude uzavřený ve stojící koloně. Vzhledem k tomu, že nemá jiná práva než ostatní vozidla vybavená zvláštním světlem oranžové barvy, bude nutná asistence policie, aby se vůbec pohnul z místa. Tedy při každém zhoršení sjízdnosti v důsledku zimního počasí bude třeba na nížkovickém kopci policejní hlídka,“ je přesvědčený Gardelka.

Podle něho je silnice I/54 vedená na náspu. Kapacitně není stavěná na provoz, který nyní po její vozovce projíždí . Už po krátké době od převedení provozu ze silnice I/50 jsou patrné vyjeté koleje a navíc začal ujíždět i svah.

„Nejúčinnější by bylo provizorně zprůjezdnit průtah Bučovicemi ihned, jakmile nastanou zimní podmínky, při kterých nebudou probíhat stavební práce na staveništi. A to i za cenu více nákladů,“ myslí si Gardelka.

Víc ve čtvrtečním vydání Vyškovského Deníku