Vánoce mají být svátky klidu a míru, letos byly ale v regionu podstatně divočejší než vloni. Ve službě se nejvíc zapotili vyškovští strážníci a technici vodařů.

Už v noci ze středy na Štědrý den dostali sloužící strážníci ve Vyškově avízo, že svátky rozhodně neprosedí v teple služebny u cukroví. „Na Masarykově náměstí zbil rozzuřený muž otce své družky, ten skončil v nemocnici. Pro podezření z trestného činu případ převzala státní policie. Stejně tak je v její kompetenci podezření na loupež v Kostelní ulici,“ informoval velitel vyškovské městské policie Petr Sedláček.

Vyškovští strážníci si trochu vydechli na Štědrý den, kdy pouze zajistili průjezd popelářům v sídlišti Na Hraničkách. Někteří lidé tam totiž parkovali tak bezohledně, že popelářský vůz nemohl projet.

Klid zato rozhodně nebyl na Boží hod vánoční. Už ve dvě ráno se poprali dva hosté v podniku Dukla v Dědické ulici. „Očividně měli popito, jeden napadl druhého. Záležitost nyní řešíme jako přestupek,“ doplnil Sedláček. Podobného ražení byla rodinná hádka na sídlišti Víta Nejedlého.

Ve stejný den dopoledne zřejmě neznámý vandal rozbil výlohu v obchodě Vyškovská Lidovka. Záležitost nyní strážníci vyšetřují.

Podstatně pohodovější službu měli o svátcích strážníci ve Slavkově u Brna. Ti museli na Boží hod vánoční a na Štěpána pouze odchytnout dva zaběhnuté psy. „Byli to němečtí ovčáci. V obou případech se zřejmě jedná o nevhodné vánoční dárky,“ sdělil velitel slavkovské městské policie Pavel Ehrenberger. Podle jeho bučovického kolegy Jiřího Wasserburgra byl v Bučovicích o Vánocích klid.

Vánoce bez vody

Prudké vánoční oteplení po silných mrazech způsobilo celou řadu poruch na vodovodních řadech. Technici společnosti Vodovody a kanalizace Vyškov tak měli hodně napilno a asi osmdesát rodin se na několik hodin ocitlo bez vody.

Ve Vyškově to byly na Štěpána tři velké poruchy v Jiráskově ulici, Dědické ulici a u Dukly na velkém potrubí. Dále pak včera oprava na křižovatce Tyršova – Tržiště ve Vyškově, která ovšem přerušila dodávku vody do tří bytových domů asi na tři hodiny. „Bez vody byla v řádu hodin také benzinová stanice v Dědické ulici. Lidé vesměs měli pro tyto potíže pochopení. Někteří litovali techniky, že musí o svátcích opravovat potrubí v zemi,“ uvedl ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Vyškov Vladimír Kramář.

Vodaři tyto poruchy označují svou hantýrkou jako zlomeniny. Litinové potrubí totiž praská kvůli pohybům půdy v důsledku velkých teplotních výkyvů.

Přestože provoz na silnicích byl o svátcích minimální, Vánoce bez nehody zůstaly jen zbožným přáním hasičů a dopravních policistů.

Ti vyjížděli v sobotu odpoledne k havárii osobního auta ve Starých Hvězdlicích. Místo nehody zajistili profesionální hasiči z Bučovic, kteří auto zabezpečili proti požáru. V péči záchranářů skončil jeden zraněný.

Ještě hůř dopadla včerejší ranní nehoda na Zouvalce. Osobní auto tam skončilo mimo silnici, snad v důsledku námrazy. Záchranáři ošetřili dva zraněné. Hasiči z Vyškova místo nehody zajistili a zlikvidovali uniklé provozní kapaliny s pomocí sorbentu. Obě nehody vyšetřuje policie.

Zatímco vloni zaměstnaly hasiče na Štědrý den požár garáže v Rašovicích a rodinného domu v Bučovicích, letos vyjeli vyškovští hasiči jen k hořícímu kontejneru na Smetanově nábřeží ve Vyškově. Oheň brzy uhasili vysokotlakým proudem.

Letošní Vánoce jsou každopádně jedinečné také díky jednomu zoologickému prvenství. „Asi kvůli výkyvům teplot jsou to letos moje první Vánoce, kdy jsem neviděl havrany, prostě tu nejsou. To nepamatuju,“ řekl pětasedmdesátiletý amatérský ornitolog Jiří Bartl z Rousínova.