„Našlo se i pár opilých lidí, kteří o sobě dávali znát především v barech a hostincích. U těchto případů stačila pouze naše asistence – nedošlo k žádným větším zraněním či škodám na majetku. V jednom případě však musela hlídka odvážet na protialkoholní záchytnou stanici podnapilou ženu," sdělila mluvčí Haraštová.

Žena pocházela z Hustopečska a při dechové zkoušce se na displeji objevilo tři a půl promile. Důvodem jejího převezení na záchytku bylo narušování nočního klidu.

Nejčastěji sanitky v kraji vyjížděly k chronicky nemocným lidem, kteří měli o svátcích komplikace, našly se ale i netradiční případy. „V Brně se o vánočních svátcích zranil i mladý muž při otevírání láhve s vínem," popsala mluvčí záchranářů.

Osmkrát potom od soboty až do pondělí záchranáři vyjeli k dopravním nehodám. Nejtragičtější se stala v neděli na dálnici D2 v Brně, kde do svodidel narazila dodávka. „Závažně se zranilo pět lidí a bohužel nehoda si vyžádala i jedno smrtelné zranění," dodala Zuchová.

Dodávka měla rumunskou registrační značku, následky nehody nepřežila spolujezdkyně. „Policisté nyní zjišťují, proč řidič v přehledném rovném úseku havaroval," vysvětlil policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Namrzlé silnice zase přidělaly starosti řidičce u Olešné na Blanensku. V neděli ráno tam dostala smyk a její auto skončilo na boku. Zevnitř ji vyprostili hasiči. „Žena utrpěla lehké zranění ruky," uvedla Zuchová.

Na stejném ledu nedokázala dobrzdit i další řidička, která narazila do zásahového auta hasičů.

Jeden z dalších výjezdů záchranářů si vyžádala pondělní nehoda u obce Branišovice na Brněnsku, při které se zranilo i dítě. „Všichni byli při vědomí, když na místo dorazili záchranáři. Dva muži utrpěli středně těžká zranění charakteru pohmožděnin, zranění hrudníku a zlomeniny. Dítě jsme odvezli do nemocnice kvůli podezření na otřes mozku," konstatovala Zuchová.

Letošní vánoční svátky se nesly také ve znamení požárů, za tři sváteční dny hasiči vyjížděli k pěti závažnějším. „Přímo na Štědrý den jsme vyjeli hasit vánoční stromeček do domova důchodců na Libušině třídě v brněnských Kohoutovicích. Případ to byl unikátní, něco podobného se stalo jen před osmi lety, kdy hořel vánoční věnec," zavzpomínal mluvčí jihomoravských hasičů Jan Dvořák.

Deset důchodců z domova vyvedly dvě ošetřovatelky ještě před příjezdem hasičů. Samy se ale nadýchaly kouře a záchranáři je museli ošetřit. Odhad škody se zatím pohybuje kolem čtvrt milionu korun.

Vážné zranění si potom vyžádal nedělní požár v sedmém patře panelového domu ve Slavíčkově ulici v brněnské Lesné. „Starší muž utrpěl vážné popáleniny na horní polovině těla a nadýchal se zplodin z hoření," popsala Zuchová.

Nechybělo málo a důchodce mohl v bytě uhořet. „Sousedé strážníkům tvrdili, že v zamčeném bytě je nejspíš starší muž, který si nemůže otevřít, hlídka se tedy pokusila vyrazit dveře," uvedl mluvčí brněnských strážníků Michal Simandl.

To se podařilo až republikovým policistům s beranidlem. „Z bytu vytáhli zesláblého devětaosmdesá­tiletého muže. Strážníci mezitím vynášeli ven děti," dodal Simandl.

Hasiči v sobotu vyjížděli třicetkrát, což je téměř třikrát víc než loni. „Pětkrát šlo o požár a dvakrát o nehodu," konstatoval Dvořák.