Když třeba Vyškovanka Marcela Tobolová nyní cestuje autem, často to pro ni bývá kvůli cyklistům stresující. „Někteří jsou velmi neukáznění a nepředvídatelní. Rozčiluje mě, když jedou dva vedle sebe, obzvlášť do kopce. Nejde je předjet, protože není vidět za horizont. Nebo když jede jen jeden, ale motá se, že člověk neví, kdy mu spadne pod kola," rozčilovala se žena.

Vzhledem k tomu, že cyklisté jsou velmi zranitelní, směřuje na ně i pozornost policistů. Že je s některými problém, potvrdila i mluvčí vyškovské policie Alice Musilová. „Oproti loňsku počet těch, kteří byli účastníky dopravní nehody, vzrostl," dodala.

V hledáčku policistů jsou hlavně dvě rizikové skupiny: neosvětlení, a tím pádem ve tmě téměř neviditelní cyklisté a ti pod vlivem alkoholu. „Na cyklisty bez reflexních prvků se zaměřujeme, hlavně když je ráno tma a oni jezdí do práce," zmínila mluvčí. Ty, jež na kole není vidět, pokutují až dvěma tisíci korunami.

Podobně je to i s druhou skupinou hazardérů. Naposledy se policisté na Vyškovsku snažili o osvětu předminulou sobotu. „Mnohé překvapilo, že je vůbec kolegové zastavili. Někteří dokonce netušili, že když se na cesty vydali nemotorovým dopravním prostředkem, nemůžou si dát pivo," popsala Musilová.

17cyklistů bylo letos účastníky nehod. Z toho osm z nich je podle policistů zavinilo

Policisté jim proto zapůjčili speciální alkobrýle. Ty simulují stav, kdy je člověk pod vlivem alkoholu. „Kolegové je nechali pěšky projít jednoduchý slalom mezi kužely. Ne všichni cyklisté byli schopní projít bez potíží. A i ti, co to s opatrností zvládli, byli překvapení, jak se člověk ve stavu pod vlivem daleko hůře orientuje a vnímá," podotkla Musilová.

I přesto, že měla akce spíš preventivní charakter, někteří jezdci z ní nevyšli s odměnou. Jen v Ruprechtově a Pístovicích oslovili a zkontrolovali na čtyřicet cyklistů. Dva z nich měli pozitivní dechovou zkoušku. „Jednomu jsme naměřili bezmála půl promile, druhý měl 0,7 promile," řekla policejní mluvčí.

To, že se někdy cyklisté v horkém dni rádi osvěží studeným pivem, potvrdila například majitelka Hospůdky pod Chocholíkem v Drnovicích Renata Sedlaříková. „Samozřejmě se někdy stává, že si dají pivo a zase odjedou. Ale rozhodně si nevybavuji případ, kdy by to s alkoholem vyloženě přehnali," řekla. Odpovědně se třeba snaží chovat milovník cyklistiky Radomír Lukavský. „Studené točené je v parných dnech lákavé, ale nedokážu si představit, že bych se pak na kole motal po silnici," řekl Lukavský. Jinak se na věc dívá další cyklista. „Přichází léto a já nevidím důvod, proč si pivo nedat. Nemyslím, že bych pak měl snížené vnímání, když to nepřeženu. Dvě nemůžou uškodit," myslí muž z Rousínova, který si nepřál zveřejnit jméno. Pokud by na něj natrefili policisté a naměřili mu pod jedno promile, z peněženky by musel vytáhnout od 2,5 do 20 tisíc korun. Kdyby nadýchal víc, hrozí mu sankce od 25 do 50 tisíc.