Nejtragičtějších sedm dní zažili policisté a záchranáři na Znojemsku. Při nehodách tam minulý týden přišli o život tři lidé. Nehody policisté stále vyšetřují. Předběžně hovoří o příliš vysoké rychlosti a zřejmě nedání přednosti v jízdě v případě nehody z minulého čtvrtka u Hevlína na Znojemsku. Právě ta poslední přiměla policii požádat případné svědky o informace. „Před sedmou hodinou ranní se na silnici mezi Hevlínem a Laa an der Thaya u bývalého hraničního přechodu střetl kamion s osobním autem. Podle prvotních zjištění řidička osobního vozidla při vyjíždění z parkoviště nedala přednost náklaďáku,“ připomněla policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Srážka byla pro řidičku osobního auta tragická. Na místě zemřela. „Kvůli řádnému objasnění příčiny této nehody se obracíme se žádostí o pomoc na veřejnost. Kdo z lidí nehodu viděl, nechť volá linku 158 nebo na mobilní telefon dopravních policistů 724 189 025,“ požádala v pondělí Drahokoupilová.

Počty usmrcených lidí při nehodách
okres (město): 2019 - 2018
Brno: 2 - 3
Brno-venkov: 4 - 3
Blansko: 3 - 4
Břeclav: 3 - 1
Hodonín: 3 - 2
Vyškov: 1 - 0
Znojmo: 9 - 3
Příčiny: nepřiměřená rychlost, nedání přednosti v jízdě, nesprávný způsob jízdy

Znojemsko nyní vede smutnou statistiku tragických nehod na jihu Moravy. Letos tam na silnicích zahynulo už devět lidí. Jde o stejný počet usmrcených za půl roku jako za celý loňský rok.

Naopak nejméně tragických nehod má Vyškovsko. „Letos tam evidujeme jednoho usmrceného člověka, loni do začátku června ani jednoho,“ přiblížil policejní mluvčí Pavel Šváb.

Podle odborníků jezdí lidé zbytečně rychle a jsou nepozorní. „Jsme jen lidské bytosti a všichni jsme nepozorní. Je to vyvolané stresem či pracovními povinnostmi. Řidiči by měli být pozornější při vjíždění na hlavní silnici z vedlejší ale také vnímat, jedou-li po hlavní, zda se z vedlejší neblíží jiné auto,“ naznačil učitel autoškoly Marek Neuschl. Doplnil, že vždy je na místě zpomalení.

Podle Lukáše Kaduly z Centra dopravního výzkumu je usmrcených při nehodách stále mnoho. „Z porovnání s předpoklady Národní strategie bezpečnosti silničního provozu 2011–2020, která si klade za cíl snižovat počet usmrcených, vyplývá, že v tomto období na silnicích v republice zahynulo o pětačtyřicet procent více osob, než byl stanovený předpoklad. Nelze předpokládat ani v letošním roce splnění vytyčeného cíle, že na silnicích nezemře více než 362 lidí,“ naznačil Kadula.