Místo aby problém řešili, utíkají před ním. Lidem, kteří se chovají podobně, jejich okolí mnohdy říká, že dělají to samé, co pštrosi, kteří strkají hlavu do písku. Jenže má toto známé tvrzení pravdivý základ? Opravdu obří ptáci strkají hlavu do země, a ještě k tomu ze zbabělosti? Nebo to dělají z jiného důvodu? Tomuto tématu se věnuje pětadvacátý díl seriálu Deníku 100 otázek a odpovědí.

Tvrzení o pštrosech strkajících hlavu do písku je nesmírně staré, jak ale upozorňuje ředitel brněnské zoologické zahrady Martin Hovorka, ve skutečnosti je také zcela nepravdivé. „V populární mytologii je sice pštros pověstný skrýváním své hlavy do písku v případě, že se objeví nějaké nebezpečí. Římský spisovatel Plinius starší ho takto líčí i ve své knize Naturalis Historia.

Zeptejte se na cokoli a Deník najde odpovědi. S pomocí expertů…
Může blesk uhodit dvakrát do stejného místa?

Pštros ale ve skutečnosti nemá důvod zbaběle strkat hlavu do písku, protože jeho hlava se nachází ve výšce 2,6 metru. To mu umožňuje vynikající výhled. Když se k němu blíží potenciální nepřítel, už z dálky ho zahlédne. A také je vytrvalý a vynikající běžec, který dosáhne rychlosti až šedesát kilometrů v hodině,“ vysvětluje pro Deník Hovorka, proč pštrosi nemají důvod zůstávat stát na místě a zbaběle zarývat hlavu do země.

Jenže když je to tak, na místě je naopak otázka, proč vůbec lidé něco podobného začali tvrdit. „Pokud má pštros pocit ohrožení, sklání hlavu k zemi, aby na sebe neupozorňoval svým dlouhým krkem. Mýtus tak může vyplývat ze skutečnosti, že při pozorování z dálky způsobí chvějící se horký vzduch v pouštní krajině dojem, že je jeho hlava zanořena v písku,“ uvádí ředitel Zoo Brno Hovorka.

100 otázek a odpovědí100 otázek a odpovědíZdroj: DeníkTaké vás trápí nějaká otázka, na kterou jste vždy chtěli znát odpověď? Pošlete nám je na adresu 100otazek@denik.cz.

Tvrzení o pštrosech není jediným příkladem pořekadla o zvířecí říši, které je nepravdivé. Jak již odborníci pro Deník nastínili v minulých dílech seriálu 100 otázek a odpovědí, s realitou se míjí také průpovídka „Dupeš jako slon“, jelikož sloni naopak našlapují velmi opatrně a žádné dupání u nich tudíž nehrozí. Naopak vyprávění o tom, že sloni mají obří paměť a že kočky ve většině případů dokážou dopadnout na všechny čtyři, už pravdivá jsou.