Čtrnáct a půl centimetru dlouhého plaza objevili odborníci pod podlahou jednoho z domů. „To, že byly ostatky zvířete nalezeny i s vejci naznačuje, že zemřelo právě když hledalo klidné místo, kde je chtělo naklást,“ zmiňuje BBC

Budova, pod kterou se želva skryla, aby přivedla na svět potomstvo, byla zničena už před erupcí Vesuvu. „Archeologové březí zvíře našli, když zkoumali oblast starověkého sídla, která byla zničena při mohutném zemětřesení v roce 62 našeho letopočtu,“ píše BBC.

Podle odborníků nález skvěle zachovalé želvy ukazuje, jak bohatý byl ekosystém Pompejí po velkém zemětřesení, které místo zasáhlo sedmnáct let před výbuchem sopky. „Celé město se proměnilo ve staveniště a některá místa byla zjevně tak zničená, že do nich divoká zvířata mohla vstupovat, zabydlovat se a klást vejce,“ vyjádřil se ředitel archeologické lokality Pompeje Gabriel Zuchtriegel.

V malé nezařízené místnosti o velikosti 16 metrů čtverečních se nacházely tři postele, komoda, která sloužila zřejmě jako záchod, několik keramických nádob, dřevěná truhla s koňskými postroji a jedno malé okno
Pompeje vydaly další ze svých pokladů: Úžasně zachovalý pokoj otroků

Jak připomíná list The Guardian, budova, pod kterou želva zamířila, byla zřejmě v dané době zcela opuštěná. „Zemětřesení ji muselo poškodit natolik, že se ji nikdo nepokoušel opravit,“ píše britský deník. 

Nyní nalezená želva není prvním živočichem tohoto druhu, který byl v Pompejích odkryt. Například v roce 2002 našel nedaleko ruin starověkého sídla ostatky želvy britský archeolog Mark Robinson z univerzity v Oxfordu.