Se startovním číslem třicet vyráží z moravských i českých roštů motokrosový závodník Jaroslav Kochaníček alias Kochy. Mladý nadějný motokrosař má za sebou již celou řadu akcí a cenných výsledků. Letošní sezonu i přes zranění, které ho potkalo, považuje za jednu z nejlepších. O svých začátcích, dosavadních výsledcích i snech více prozradil samotný jezdec.

Teď je ti devatenáct a motokrosu se věnuješ už dlouho. Přivedl tě někdo k tomuto sportu nebo to byl tvůj vlastní nápad?
S motokrosem jsem začínal už v osmi letech. Víceméně to byl nápad mého dědečka, který se podílel na výstavbě motokrosové trati v Bučovicích. V té době byla moje máma zrovna v Itálii, tak jí děda napsal, ať pošle nějakou motorku. Začal jsem jezdit a dotáhl jsem to až do klubu Šváb team Svitavy.

Začátky bývají tvrdé téměř u každého sportu. U motorek to asi nebude výjimka…
S tím souhlasím. Kromě dřiny, kterou tomu člověk věnuje, je důležitý také talent. Ten se u mě projevil, ale bez úsilí a času je nemožné dosáhnout lepších výsledků. Začínal jsem u motorky Lem o obsahu padesát kubických centimetrů a postupem času přešel na šedesátku Kawasaki a osmdesátku Hondu.

A v současné době proháníš jaký stroj?
Teď jezdím na Hondě CRF dvě stě padesát, je to čtyřtakt. Celkově mám k dispozici dva stroje, kdyby nastal s některým z nich nějaký problém.

Kdo se ti věnuje trenérsky a je hlavní oporou?
Trenérem je můj děda, jmenovec Jaroslav Kochaníček. Má v této oblasti přehled a vždycky umí poradit, co a jak by bylo dobré udělat. Když jsem byl menší, tak býval tvrdší, ale teď už je to hlavně o mně, jak moc se snažím a co do výkonu dokážu vložit.

Kolik času ti zabere příprava na závodění?
Můžu říct, že téměř veškerý čas. Do školy chodím jen v úterý, zbytek věnuji tréninku. Ten probíhá na několika místech, v Karlíně, ve Vážanech nad Litavou, ve Vranově, v Brně a v Černčíně. Je velká škoda, že v Bučovicích se trať zrušila. Soboty a neděle většinou trávím celé někde po závodech.

Do jakých sportovních podniků zasahuješ?
Závodů je hned několik. Absolvuji mistrovství České republiky v motokrosu. Kromě elitní kategorie jsem se letos naposledy zúčastnil také juniorské soutěže. Jezdím také motokrosový přebor Moravy.

Momentálně jsi na konci sezony. Vydařila se ti?

Co se týká úspěchů, tak i přes zranění, které mě potkalo v srpnu, si troufám říct, že pro mě byla zatím nejlepší. Skončil jsem první na přeboru Moravy a v mistrovství stejné kategorie jsem obsadil páté místo. V srpnu jsem si zlomil ruku v Litovli na superkrosu, takže jsem nemohl dál pokračovat.

Zlomeniny ti zřejmě dost komplikují život…
Ruku jsem měl zlámanou opravdu mockrát. Poslední zlomeninu jsem utržil při útoku na první místo při skoku a polámaná byla už i noha. Zažil jsem už i dvakrát vyhozené rameno a to taky není žádná slast.

Takže jsi nemohl odjet všechny závody?
Z šesti mistrovských závodů za rok jsem odjel čtyři. Juniorských soutěží jsem sjel pět. Morava čítala celkem jedenáct závodů a dokázal jsem jich absolvovat devět. Je jasné, že jsem kvůli ruce pár závodů musel vypustit, ale i přesto jsem s letoškem opravdu spokojený. Motorka jezdila letos velmi dobře.

Jaký poslední nejtěžší závod máš za sebou? Teď tě čeká odpočinek?
Mistrovství Moravy v Mohelnici, které se jelo osmadvacátého září. Jak jsem už říkal, nastoupil jsem po zlomenině a přesto se mi jelo skvěle. Stačilo to na vítězství. Měl jsem se zúčastnit ještě přeboru Moravy v Petrovicích tento víkend, ale závod je zrušený z technických důvodů. A čeká mě i ostravská ČEZ Arena.

Co považuješ za největší úspěch dosavadní kariéry?
To bylo také letos. Šlo o soutěž juniorů v Březové nad Svitavou. Celý závod jsem vedl, ale pak šla motorka mimo trať a já skončil na druhém místě. Vzhledem k silné konkurenci, co se tam postavila na start, to opravdu považuji za úspěch. Kdyby se mi tímto způsobem vedlo ve všech závodech, bylo by to parádní.

Pojďme k tvým cílům a snům. Čeho bys chtěl v budoucnu dosáhnout?
Tak těch je více, chci mít radost ze svých výsledků. Pokud jde o konkrétní cíle, chtěl bych jezdit do třetího místa v republice. Největším snem je pak dostat se na mistrovství světa.