Podobně mluví o vlastních nadějích před týmovou prvoligovou baráží vyškovští atleti. Už dnes krátce po patnácté hodině propukne v některých klubech velká radost. Prolínací soutěž o účast v první lize mužů a žen na Moravě a Slezsku ukáže na dvojici postupujících týmů žen a mužů. Hostitelem bude stadion v Uherském Hradišti.

Ambice AHA Vyškov nejsou přehnaně vysoké. „Postup je hodně nereálný, na něj jsou jiní adepti, ať už Zlín, Třinec nebo ti, co budou obhajovat první ligu, tedy Hradiště s Havířovem. Jsou hodně silní, muselo by to být pro nás moc příznivé z mnoha stran, i slabší sestavy soupeřů. Špice druhé ligy je zřejmě naším maximem, ve vyšší soutěži je kvalita ještě někde jinde,“ přiznal trenér celku Luboš Stloukal.

Dva tucty vyškovských borců se na druhou stranu chtějí dostat co nejvýše. Už proto, že po dlouhé době jich zřejmě bude plný počet, tedy přesně čtyřiadvacet. „Ohledně účasti to vypadá nadějně, bude nás asi maximum včetně slovenských opor. Povezeme to nejsilnější, co ve Vyškově je,“ vyhlásil kouč. Rádi by tak přeci jen byli v horní polovině desetičlenné tabulky. „Když teď děláme propočty a pozorujeme výsledky ostatních mužstev, mohli bychom bojovat o čtvrté místo. To by bylo dobré, vylepšit šestou pozici z loňska,“ dodal.

„Aháci“ se budou opírat hlavně o kapitána Jiřího Němečka a slovenské akvizice z Bratislavy, sprintera Martina Lapšanského a běžce na dlouhých tratích Ondřeje Jurčáka. Body by mohli posbírat i Lukáš Pavelka, Milan Adamec či přímo nestárnoucí klubový vedoucí Jiří Hajzler. „Tým prožívá jakousi obrodu po letech stagnace. Snad prokážeme bojovnost i na dobře známé půdě v Hradišti. Každý perně vybojovaný stupínek v pořadí týmů má svoji hodnotu,“ uvědomil si šéf AHA.

Situace atletického výběru něžného pohlaví Vyškova je složitější. Parta, která v obměněném složení před třemi lety v první lize už rok působila, se potýká s daleko horšími časy. „Nebude nás moc, to můžu říct už s předstihem. Zdá se mi, že čím dál víc holek odchází k jiným sportům, volejbalu, tenisu a podobně. Dobře je, že nebudou chybět holky ze Slovenska, Eliška Káňová na sprintech a oštěpařka Jana Olšová. Účast potvrdila i Markéta Nevrklová, minule skvěle dvakrát první ve výšce a trojskoku,“ jmenoval lodivod party Zbyněk Pořízek.

Ženy mají potíže

Od poklesu sportovní výkonnosti a exodu pilířů soupisky se odvíjí i dnešní cíl. „Umístit se na normálním místě, abychom uhájili dobré jméno klubu. Nějakou ostudu si nepřipouštíme, chceme pár týmů porazit. A kdo pojede, chci, aby si to užil,“ zmínil trenér.

Psychiku ženám nezvyšuje ani vzpomínka na minulý rok a těsný neúspěch v Hranicích. „Tehdy postupovala čtyři družstva a favorizovanému týmu děvčat unikl postup o pár bodů, což bylo v kontextu výkonnosti klasifikováno jako naprosté selhání. Nutno konstatovat, že tým se z toho nevzpamatoval dodnes a mančaft může jen překvapit. Je to ideální možnost, aby okusily atletiku na vyšší úrovni, snad ji využijí,“ doufal Hajzler.

Baráž o první ligu

sobota 17. září, start 10.00 hodin

Místo: městský stadion Uherské Hradiště

Klíč: deset týmů, dva postupující (muži i ženy)