Atletický mítink konaný každoročně na konci prázdnin měl ve čtvrtek odpoledne na programu svůj třináctý ročník. Hlavní závody na patnáct set metrů doplnily kratší vzdálenosti mladších kategorií, Velká cena ve skoku vysokém a závod ve vrhu kladivem. „Je to tradice, navíc tento mítink spojujeme i se sportovním vyžitím pro nejmenší děti, včetně toho, že se mohou přihlásit do našeho klubu," uvedl šéf pořádajícího AHA Vyškov Jiří Hajzler.

Počasí si objednal dobře. Možná až trochu moc. „Na sprinty je větší teplo výborné, když je dráha teplá, tak je rychlá. Na ty mílařské tratě už je to horší, bylo patrné, že ze závodníků trochu teklo, je přeci jen mírně dusno," okomentoval. Každopádně na stadion si našlo cestu poměrně dost lidí, a to jak noví zájemci, tak atleti vyškovského klubu, jeho odchovanci a další závodníci z oddílů nejen z blízkého okolí.

Na tartanu a přilehlých travnatých plochách se tak sešla poměrně nezvyklá sestava. Od vyškovského extraligového běžce v barvách Pardubic Jiřího Němečka až po nejmenší děti, které v doprovodu rodičů možná začaly svoji sportovní kariéru. Různorodost tak pomohla tomu, že se potkalo hned několik generací. U těch nejmenších šlo zároveň i o nábor. „V duchu jsem možná čekal ještě větší účast, ale v dnešní době, která pohybu dětí moc nepřeje, můžeme být spokojeni s takovým počtem, který dorazil. Není to špatné," řekl Hajzler.

Ale kromě pobíhání malých capartů a zkoušek jejich fyzičky a zručnosti byly k vidění i kvalitní atletické souboje. Třeba ve výšce, kde se sešla slušná řádka dobrých výsledků. O jeden z nich se přičinil Šimon Ševčík, který atakoval i svůj osobní rekord, ale ten odolal. „Ze závodu jsem měl dobrý pocit, i když osobák z toho nakonec bohužel nebyl. Trochu foukalo, možná i rozběh jsem si nevyměřil perfektně, ale celkově v pohodě," zmínil. Výškaři ale měli jiného krále, dorazil totiž Tomáš Fišer, jedna z velkých mládežnických hvězd, které AHA vychoval.

A pak přišla na řadu hlavní distance dne. Nejprve se na start „míle" postavily žákyně a ženy. Těm způsobem start-cíl naprosto jasně kralovala Pavlína Poláčková z AK Drnovice. „Vůbec jsem nevěděla, co od toho dnes očekávat, dělám triatlon a patnáctistovku jsem neběžela snad tři roky, v tretrách jsem nestála tak dva roky. Byl to přípravný závod, chystám se na Mistrovství Evropy juniorů na dráze v Istanbulu. Tempo jsem si dělala sama pro sebe, trenérovi se to asi líbit nebude, řval na mě, ať jdu na čas, ale já už jsem pak byla trochu ztuhlá. Celé to hodnotím pozitivně," prohlásila spokojená vítězka.

Mezi muži těžko hledal konkurenci už zmíněný Jiří Němeček. Sportovec Vyškova 2014, dlouholetá opora AHA Vyškov, rozjel závod extrémně rychle a rytmus držel po celou dobu, i když s časem 4:10 příliš spokojený nebyl. Jeho osobní maximum je téměř o patnáct vteřin lepší. „Čas je horší, ale tohle byl jen takový test po prázdninové době, přeci jen se netrénovalo tolik, kolik se mělo. Myslel jsem, že přijede víc lidí, abychom se trošku poměřili a nastartovali se na vrchol sezony," pověděl.

Ten jeho bude už příští víkend, kdy se v pardubických extraligových službách představí právě na patnáctistovce při mistrovství republiky družstev v Praze na Julisce. „Dostali jsme se do pětky finálových týmů, loni měly Pardubice bronz, takže se jim budu snažit pomoci minimálně k obhajobě této pozice," dodal.

Závěr patřil Běhu naděje, tedy společnému humanitárnímu běhu na čtyři sta metrů. Výtěžek z příspěvků účastníků šel na správnou věc. „Účelem je udělat něco pro své zdraví a také to má finanční podtext, získané prostředky půjdou na výzkum rakoviny. Děkujeme všem, kteří se zapojili do tohoto běhu nebo jakkoli jinak do Vyškovské míle," uzavřel Hajzler.

Vyškovská míle

Vítězové:

Minipřípravka
100 m: Viktor Vintera (AHA Vyškov) 22,75; Monika Trojancová (Orel Vyškov) 19,25.
200 m: Michal Derka (AHA) 38,12; Petra Křenová (SKT Brankovice) 34,95.
300 m: Tomáš Pleva (AHA) 51,44; Eliška Široká (AK Blansko) 55,98.

Mladší žáci
800 m: Štěpán Šmíd (AHA) 2:38,94; Pavla Štoudková (ASK Blansko) 2:35,57.

1500 m: muži – Jiří Němeček (AKP Hvězda Pardubice) 4:10,52; žáci – Marek Kalous (AHA) 4:34,88; ženy – Pavlína Poláčková (AK Drnovice) 5:03,26; žákyně – Eva Zabloudilová (AHA) 5:27,96.

Skok vysoký: žáci – Šimon Ševčík (AHA) 1,58 m; mimo soutěž Tomáš Fišer (VSK Univerzita Brno) 1,91 m, žákyně – Jiřina Maradová (AK Kyjov) 1,61 m.

Hod kladivem: žákyně – Lada Fialová (AHA) 23,83; žáci – Jiří Osolsobě (AHA) 34,60. (macl)