Prolínací soutěž o účast v první lize na Moravě a Slezsku hostil v sobotu městský stadion v Uherském Hradišti. Tam ho připravil atletický klub PSK Zlín, který si brousil zuby na postup. Fanoušky královny sportu z Vyškovska ovšem daleko víc zajímalo, jak si povedou vyslanci oddílu AHA. Možný postup, tedy umístění mezi prvními třemi celky, označila obě družstva za nedosažitelný. O něco vyšší ambice měli před odjezdem muži, ale vyškovský výběr něžného pohlaví je zastínil a byl jen kousek k velké radosti.

V boji devíti týmů si Vyškovanky vedly nadmíru dobře. „Mladý tým byl oslaben, mrzí hlavně absence běžkyň na patnáct set a pět tisíc metrů. Děvčata odevzdala maximum a všechny mrzí snad jen přístup ostřílených závodnic již zmíněných tratí. Stačilo velmi málo a výsledek barážového snažení se mohl proměnit ve výsledek fantastický,“ sdělil klubový šéf Jiří Hajzler.

Podle očekávání se o vůdčí postavení přihlásila Lenka Suráková. Takticky skvěle zvládla osmistovku za 2:24,93 s a vyhrála ji. Jako členka štafety spolu s Drahomírou Gurkovou a dvěma bratislavskými posilami Eliškou Kaňovou a Janou Olšovou skončila druhá v čase 4:28,3. Pomyslným bronzem se můžou pyšnit i Markéta Nevrklová ve výškařském sektoru díky překonání laťky 1,62 m nad zemí a Eva Šenková, když jí v dálce chybělo třináct centimetrů k pětimetrové hranici.

A celkově? Drama a pátá příčka se ziskem pětadevadesát bodů, přičemž poslední postupující, třetí Otrokovice, nasbíral o šest bodů více. „Bohužel jsem nemohl jet, ale je velká spokojenost. Zklamání tedy trochu z toho, že se mohlo postoupit, ale na to, jak to vypadalo pár dní před baráží, tak moc dobře,“ pochválil chybějící vyškovský kouč Zbyněk Pořízek. První ligu si kromě zmíněných Otrokovic příští rok zkusí Moravská Slávia Brno a naprosto suverénní Šumperk.

V mužích AHA vyčníval nad ostatními Ondřej Jurčák. Nejprve vyškovský kapitán Jiří Němeček dobře rozběhl osmistovku a Jurčáka vytáhl až k vítězství a osobnímu rekordu 1:57,28, následně nedal sokům šanci v B běhu patnáctistovky a vyhrál dokonce absolutně nejlepším časem 4:09,03. „S Jirkou zafungovala klubová spolupráce perfektně, na dvojnásobné trati to vzal Ondřej do svých rukou a předvedl velké fantastické sólo. Co k tomu říct, klobouk dolů,“ smekl Hajzler.

Zajímavou zkušenost má za sebou i Lukáš Pavelka, na nejkratších překážkách mu stopky naměřily 15,91 s, což nestačilo jen na národního reprezentanta Stanislava Sajdka. Čtvrtý byl Pavelka v tyčce (3,80 m), stejné místo ukořistil i Jiří Němeček na osmistovce (1:58,86). „Nejelo nás zase tolik, na kolik to vypadalo, spousta omluvenek dorazila na poslední chvíli. Takže patnáct z možných čtyřiadvaceti. Mrzí dost Tomáš Fišer, to jsou body, a další dva kluci, co mohli přispět. Ondřej se vytáhl, Lukáš Pavelka taky a zase to dobře táhl i Jirka Němeček,“ vyjmenoval opory vyškovský kouč Luboš Stloukal.

Souboj mužů se bodově brzy vyvinul v dvě pomyslné pětičlenné skupiny. V té vyšší dominoval Hodonín, z postupu se raduje ještě Zlín a Havířov. V té nižší „o šesté místo“ nestačil Vyškov těsně na Hranice a s počtem osmaosmdesáti bodů skončil sedmý. „Před závodem jsem to propočítával a došel jsem k číslu třiadevadesát, takže bodově poměrně splněno. Nezlepšili jsme se od loňska, ale každý makal, jak mohl. Body a umístění odpovídají výkonnosti a situaci, bylo nás málo,“ přiznal Stloukal.

Baráž o I. ligu
Stadion Uherské Hradiště
Muži: 1. Hodonín 212 b., 2. Zlín 157, 3. Havířov 155, 4. Šumperk 139, 5. Třinec 136, 6. Hranice 92,5, 7. AHA Vyškov 88, 8. Slávia Brno 41, 9. Frýdek-Místek 39,5, 10. Brno – Žabovřesky 3 body.
Ženy: 1. TJ Šumperk 265,5 b., 2. Slávia Brno 138, 3. Otrokovice 101, 4. Uherské Hradiště 98, 5. AHA Vyškov 95, 6. SK Hranice 72,5, 7. Poruba 69, 8. Frýdek-Místek 46, 9. Zlín 14 bodů.