A právě trojice předchozích klání dala jasně najevo, že AHA letos může dosáhnout na vítězné postupové místo. A to v obou kategoriích. „Udělali jsme pro to absolutní maximum a musíme to ještě potvrdit teď ve finále. Cítíme, že je to reálné," prohlásil vedoucí týmů Luboš Stloukal.

Téměř jistotu mají vyškovští muži. Naprosto suverénně ovládli všechny předchozí závody a jen těžko představitelná shoda nešťastných okolností by je mohla o druholigový primát připravit. „Snad jedině havárie v buchlovských kopcích nebo nevím, co by se muselo stát. Pokud nezasáhne nějaká vyšší moc, tohle by mělo být hotové," pověděl oddílový šéf Jiří Hajzler.

Situace vypadá opravdu jednoznačně. Navíc Vyškov do bitvy pošle v podstatě to nejsilnější, co má k dispozici. „Chlapi nastoupí ve stabilizované optimální sestavě jako letos pokaždé. Nechci použít slovo exhibice, ale tenhle závod by měla být pro ně radost a pak už můžou slavit. Doufejme, že ženy k tomu budou mít stejně pádný důvod," dodal Stloukal.

Jenže zástupkyně něžného pohlaví budou muset pro úspěch zapomenout na svou křehkost. Čeká je totiž boj na ostří nože. Úhlavní nepřítel? Domácí Uherské Hradiště, které průběžné pořadí vede o „pouhých" osm bodů. Pro představu tuhle ztrátu lze pohodlně dohnat v jediné disciplíně.

Na den D se tak připravily opravdu na sto procent. Včetně staronových jmen. „Dali jsme dohromady to nejlepší. Kromě klasických opor se podařilo vrátit do sestavy vrhačku Zahradníčkovou nebo Slovenky, které minule chyběly kvůli národnímu mistrovství," potvrdil. Ve vzduchu aktuálně visí jen jediný personální otazník. „Slovenská oštěpařka Jana Olšová si na poslední akci zranila loket, takže tam se ještě uvidí. Věříme, že nám pomůže. Otázkou bude u všech i poprázdninová forma, ta bývá po létu přeci jen trochu slabší. Ale všichni víme, že jde o hodně, podle toho by to mělo vypadat," dodal.

Atletika s vínem

Pikantní příchuť dodává druholigovému rozuzlení i neshoda největších soků při termínové kolizi. V Hradišti bude dnešní den patřit i městským slavnostem vína, a tak oddíl požádal svůj protějšek o přeložení závodu na neděli. AHA ale nesouhlasilo. „Je pochopitelné, že bude u nich kolem slavností rušno a může jim to i zasáhnout do sestavy, ale přesun na druhý den by znamenal zase naše oslabení. Řekli nám o tom totiž docela pozdě. Je to vyhrocené, ale my se držíme svého. Ženy z Hradiště se už u nás na třetím kole fotily jako vítězky, tak bychom jim to chtěli překazit," doplnil Hajzler.

A samotné vyškovské závodnice? „Je to poprázdninový rozjezd, ale víme, že taková šance už se nemusí opakovat. Uvidíme, co předvedou soupeřky, jsou stejně jako my silné, ale my máme v hlavách, že to může vyjít. Rozhodne momentální forma," řekla před odjezdem běžkyně středních tratí Lenka Suráková.

II. národní liga – skupina F

Stadion Uherské Hradiště, 4. kolo, 7. září

Ženy: AC Slovácká Slavia Uherské Hradiště, AHA Vyškov, SK Přerov, FJ Znojmo, AK Kroměříž

Muži: TJ Znojmo, AHA Vyškov, Sokol Brno-Žabovřesky, Jiskra Otrokovice, AC Čejkovice, AC Moravská Slavia Brno „B", AC Prostějov, SK Přerov.

Začátek: 10.30 hodin

Konec: asi 15.00 hodin