Nepřišel s halasem a za tučnou smlouvou. Prostě se připojil k mužstvu, protože tady žije a pracuje. Ragby bylo a zůstane jeho koníčkem, koneckonců jako u všech jeho nových spoluhráčů. V rodné Austrálii je to ale s tímto sportem úplně jinak.

Jak populární je v Austrálii ragby?

Asi nejpopulárnějším sportem je australský fotbal, který se hraje na oválném hřišti. Ale ragby o patnácti hráčích určitě patří mezi TOP čtyřku absolutně nejpopulárnějších sportů, tedy ještě s basketbalem a fotbalem. Hraje se asi dvanáct výkonnostních divizí. Provozuje ho určitě víc než deset tisíc hráčů, takže je to úplně něco jiného než tady.

Proč jste zvolil klasické ragby a ne populárnější australské?

Jako dítě jsem začínal s basketbalem. Ale na střední škole se pak hrála školní ragbyová liga, která byla velice populární a prestižní. Nebylo to klasické ragby s patnácti hráči, ale se třinácti. Je trochu víc kontaktnější než patnáctkové, nicméně se mu dost podobá. A hraje se tam pořád, třeba o přestávkách mezi hodinami. Před vyučováním, po vyučování. Pak už jsem u ragby zůstal.

Jak vysoko jste to v těch divizích dotáhl?

Moc ne, hrál jsem za menší klub v Sydney. Zatím jsem nechtěl ragby preferovat, nebo šidit ho na úkor zaměstnání. Chtěl jsem se sportem především bavit. Něco podobného, jako je to tady. Ale myslím, že kdybych se mu věnoval víc, mohl bych si zahrát i vyšší soutěž.

Co soudíte o českém ragby? Jak by asi dopadl zápas Austrálie – Česko?

Takový reprezentační zápas by asi pro Česko nedopadl moc dobře. Rozdíl ve výkonnosti je opravdu veliký. Ale už jsem to říkal, je to dáno popularitou ragby a širokou členskou základnou. Nejlepší kluby jsou v Austrálii samozřejmě plně profesionální. Podmínky opravdu vůbec nejde porovnat. Ale česká liga může jít nahoru. Bude-li otevřená a budou-li do ní přicházet třeba i dobří hráči z ciziny, může se úroveň rychle zvednout a vytáhnout se sebou i reprezentaci.

Jak jste se vlastně dostal do Čech, čím se tady živíte a chcete tady zakotvit natrvalo?

Žiju tady s přítelkyní v Kojetíně. Její rodiče mají internetovou firmu a zprostředkovávají prodeje komponentů pro převodovky a motory. Já jim s tím pomáhám. A jak dlouho to budu dělat? Je třeba říct, že my v tom směru asi uvažuje trochu jinak než vy Češi. Zatím neřeším, co bude dál. Teď chci žít v Čechách, pracovat tu a hrát ragby za Vyškov.

Lze něco z australského ragby aplikovat v naší lize?

Určitě ano a nebylo by toho málo, ale všechno chce svůj čas. Zatím si musím přiznat, že komunikace se spoluhráči a lavičkou na hřišti ještě není taková, jaká by měla být. Něco z češtiny už umím, navíc hodně kluků umí anglicky, ale pro zápas a ani trénink to nestačí. V hře je potřeba reagovat velmi rychle, protože hra je velmi rychlá. Až se vzájemná komunikace zlepší, určitě bude i čas probrat taktické a jiné prvky.

Máte za sebou první dva zápasy za Vyškov, víte, že je to v Česku velice slavný klub?

To je zase o té češtině. Zkouším to, něco jsem si už o historii českého ragby přečetl na internetu. Opravdu není toho moc. Ale tradici Vyškova znám. Vím, že býval suverénně nejlepší. A samozřejmě znám i tradici ragbyového třetího poločasu. Vyškov nyní vylepšuje zázemí. Staví se nové kabiny. Myslím si, že to bude velice důstojné prostředí a že v nových prostorech bude i místo na posezení a k povídání si o ragby.

Jak jste si zahrál proti Zlínu a jak byste vyhodnotil svůj výkon?

Před vyškovskými diváky jsem hrál poprvé a jsem rád, že jsme vyhráli. Musím přiznat, že Zlín byl dost příjemný soupeř, i když bojoval. Ta výhra byla opravdu vysoká . Myslím, že z mé strany to nebylo tak špatné, ale nechám na trenérovi, aby můj výkon posoudil. Trochu jsem si vykloubil rameno. Snad to nebude nic vážného a rád bych v příštích zápasech hrál.