Basketbalová kvalifikace o ligu kategorie U16, tedy do šestnácti let, proběhla minulý víkend. Domácí z Domu dětí a mládeže Vyškov nastoupili v sobotu proti týmu BC Brno B. Odveta pak probíhala druhý den v hale Moravské Slávie v Brně.

V prvním zápase bojovali domácí starší žáci proti favorizovanému soupeři nebojácně. Svým kolektivním pojetím hry soupeře dokonale zaskočili a první čtvrtinu vyhráli o osmnáct bodů.

Ve druhé části hry se hosté vzpamatovali, začali využívat svoji výškovou převahu a snížili do poločasu na devítibodový rozdíl. Po vyrovnané třetí čtvrtině domácí Vyškov opět přidal, zvýšil svůj náskok až na sedmnáct bodů. V závěru za potlesku spokojených diváků i přes problémy s fauly klíčových hráčů udrželi překvapivé, ale zasloužené vítězství.

První střetnutí tak skončilo stavem 82:73 ve prospěch Vyškova. K vítězství nejvíce přispěli svými body Medgyesy a Švarc.

Do nedělní odvety ale jakoby za Vyškov nastoupili úplně jiní hráči. Hosté hráli ustrašeně, často se nevraceli do obrany včas a soupeř dosahoval lehkých košů. Členové vyškovského mužstva se snažili prosadit každý sám a nebyli schopni proměnit i jasné šance. Do poločasu se domácí dostali do osmadvacetibodového vedení.

Ve druhé části utkání se přece jenom Vyškovští probudili, začali hrát kolektivněji, zrychlili hru a utkání se najednou vyrovnalo. To však na rozjeté domácí nestačilo a Brno si uhájilo své vítězství v poměru 76:49. Tím si zajistilo i postup do dalšího kola kvalifikace, kde se střetne proti družstvu Kroměříže.

V dresu hostů se v brněnském duelu nejvíce prosadil Švarc a znovu Medgyesy.