Ani nějaké obrovské nadšení z možnosti eventuálního boje o postupové příčky, ani žádné obavy a nervozita z možného namočení do sestupových vod.

Žádnou z těchto variant už z pohledu vyškovských basketbalistů právě finišující ročník oblastního přeboru druhé třídy nepřinese. Rozhodlo se o tom už v prvních duelech tohoto kalendářního roku a o uplynulém víkendu to potvrdilo i poslední dvojutkání.

V něm se do cesty Vyškovu postavili dva výkonnostně odlišní soupeři. Nejprve hráči hostili vedoucí Žďár nad Sázavou, takže o domácích jako favoritovi nemohla být řeč. Lépe už na tom byl osmý celek soutěže v dalším utkání proti čtvrté Kuřimi.

V prvním duelu neměli Vyškovští v sobotu proti Žďáru jakýkoli nárok, i když v poločasu prohrávali jen o devět bodů. Pak ale domácím trochu odešla střelba, hosté potvrdili předpoklady velkého aspiranta na celkové vítězství a na světě byl debakl v poměru 83:56. „Proti takovému týmu jsem dal šanci mladším hráčům z lavičky. Rozhodlo proměňování střeleckých pozic, o tom je košíková,“ uvedl trenér Vyškova Dalibor Paluda. Jeho družstvo si ale spravilo chuť v neděli proti Kuřimi. Tři čtvrtiny duelu vyznívaly naprosto vyrovnaně. O radosti domácích z jejich cenného vítězství rozhodla jedenáctibodová šňůra v poslední části hry. Výsledné skóre znělo 87:76. „Včera jsem šetřil klíčové hráče a dnes se to vyplatilo. Myslím, že jsme odvedli nejlepší výkon jara. Měli jsme více sil na pozici podkošových hráčů. Chtěli jsme potvrdit odstup od sestupových příček, existovala ještě teoretická nejistota. Teď už ne,“ řekl Paluda.

V současné chvíli tak vyškovští hráči okupují zmiňovanou osmou příčcku se ziskem sedmadvaceti bodů z odehraných devatenácti zápasů. Od sestupových příček, které by měly být podle sestupového klíče hned tři, má Vyškov už neztratitelný náskok čtyř bodů. Nutno ale dodat, že i v případě fantastických výsledků z posledních třech střetnutí to už na více než na soupeření o páté či šesté místo nebude.

Zdá se tedy, že konec sezony už Vyškovští mohou dohrát v relativním klidu a hrou se bavit. Přesto to tak úplně pravda není. Rádi by totiž dosáhli ještě jednoho cíle. Los jim na příští sobotu přiřknul poslední celek přeboru Sokol Šlapanice a to by mělo znamenat výhru. „Každý zápas je jiný, ale v Brně bychom to měli zvládnout. Je to sice utkání venku, ale když budeme v plné sestavě, pak předpokládám vítězství,“ řekl kouč.

Může se totiž s dost velkou pravděpodobností stát, že tento plný bodový zisk bude v této sezoně poslední. Závěrečné dva zápasy proběhnou s elitními celky oblasti, na palubovce v této chvíli druhých Žabovřesk a na konci března ve sportovní hale Za parkem s třetí Kroměříží. „To bude jiná káva. Jsou to aspiranti na postup, motivace určitě bude. Ale půjde už i to si konec ročníku proti silným soupeřům užít,“ dodal Paluda.