Oblastní basketbalové přebory finišují. Před hráči jsou poslední dva hrací víkendy a jde tak o hodně. Hlavně Vyškovským ještě pořád ano, protože nemají stoprocentní jistotu záchrany přeboru druhé třídy. Nečekat na informaci kolik týmů nakonec opustí jejich soutěž a mít už klid znamená uspět minimálně v sobotu v Břeclavi.

Lokomotiva je jedenáctá, předposlední, ovšem za to mohou hlavně dva zápasy, které skončily kontumací v její neprospěch. Díky nim ztrácí na průběžně sedmý Vyškov dva body. „Tam se o to popereme, je to už jediná pořádná možnost, kde vyhrát. Břeclav je mladý tým, musíme hrát trpělivě, prosazovat se přes podkošové hráče, jenže to bude právě pro nás problém,“ nastínil vyškovský kouč Petr Madžarov.

Kouč tak naznačil, že se bude muset obejít bez dvojice Marian Brtníček a Vítězslav Kaňa. „Bude to bez nich těžké, hlavně Marian bude pod košem hodně chybět. Co se dá dělat, nesmíme se na hřišti zbláznit, hrát s rozvahou, což nám občas moc nejde. Ale minulé zápasy nás psychicky nakoply,“ připomněl výborné výsledky z před dvou týdnů, kdy doma Vyškov udolal kromě Slavičína i čtvrtý Zlín.

A co neděle? To se Vyškovští vydají na palubovku třetího Znojma, pro něhož i myšlenka postupu nebyla letos cizí. „Je vždy silné, porazilo nás i naposled, výhra tam by byla souhra náhod. Jediná cesta vede snad přes území pod košem, na rozehrávce mají totiž jednoho z nejlepších borců v soutěži. Bude to fakt těžké, to by bylo překvapení,“ nenalhával si Madžarov. Jisté je, že pokud se ani jedno z utkání Vyškovu nepovede, bude nervózně vyhlížet výsledky ostatních a taky, jak se vyvrbí vyšší soutěže a kolik mužstev tedy bude sestupovat.

To Slavkovští, ti si už nemusí dělat žádné velké starosti. V přeboru třetí třídy jsou ve finálové skupině, a ačkoli její pořadí uzavírají, cíl sezony je splněn. Přesto by se nezlobili, kdyby se v osmičlenné společnosti o nějaké to místečko posunuli vzhůru. Hrají dnes v Mikulově a v neděli ve Zlíně, s nímž jako jedni z mála dokázali sehrát v domácím prostředí vyrovnanou partii. „Mohli jsme se tehdy postarat o velké překvapení, o pár bodů nás nakonec porazili, ale dá se s nimi hrát. Mikulov jsme doma dali o dvanáct bodů, normálně bychom to s nimi měli zvládnout, jenže dva kluky máme na horách, další dva jsou nemocní. Tak či tak se těšíme,“ přiblížil předzápasové pocity trenér Jiří Kaláb.

Ke dvěma duelům nastoupí i vyškovské béčko. To hraje také třetí třídu, ovšem jen západní skupinu o páté až osmé místo. Zítra je budou čekat v Ratíškovicích, v neděli v Hodoníně. „Pojedeme to asi jen odehrát, těžko říct, jestli vůbec dáme dohromady mančaft. Kluci jsou zranění, někdo je pracovně pryč. Výsledkově už to moc řešit nebudeme, je to spíš zábava,“ objasnil klubový šéf a lodivod oddílové rezervy Jiří Fojt.

OP II.
TJ Lokomotiva Břeclav – BK Vyškov (sobota, 17.00 hodin), TJ Znojmo – Vyškov (neděle, 9.00)
OP III., finálová skupina
Inmedias Mikulov – TJ Sokol Slavkov (pátek, 18.30), Proton Zlín – Slavkov (neděle, 10.45)
OP III., západní skupina
o 5.-8. místo
SK Baník Ratíškovice – BK Vyškov B (sobota, 9.30), TJ Slovan Hodonín – BK Vyškov B (neděle, 10.00)