Léto v plném proudu, obloha jak vymetená, pohodová a přátelská atmosféra ze všech stran. Což takhle dát si „Vyškovskou dvanáctku"? Ale pozor, jestli zpozornili milovníci pěnivého moku, zažijí malé zklamání. Řeč je totiž o náročném sportovním výkonu, o slušné porci kilometrů, kterou museli v sobotu dopoledne strávit účastníci Běhu kolem Vyškovska.

Historicky už pětadvacátý ročník akce, které se už spoustu let přezdívá opravdu dvojsmyslně i v pivním duchu, otestoval uprostřed času prázdnin a dovolených formu atletů všeho věku i výkonnosti. „Není to pro běžce úplně jednoduché. Zvlášť když v minulých letech bývala strašná horka. Letos je ale ideálně," hlásil po startu šéf organizačního týmu Josef Kunc.

V té chvíli ho hodně těšila i šíře startovního pole. V dětských kategoriích počítal účast na desítky, a když se do souboje dospělých vydalo sedmdesát sportovců, věděl, že navzdory křížení termínů s ostatními akcemi si jeho běh stále udržuje prestiž. „Samozřejmě kromě mnoha domácích, tedy běžců z Vyškovska, jsou tu i lidi ze Zlína, z Ostravy, také z Jeseníku, a dokonce i ze Slovenska z Banské Bystrice. A to byly včera závody v Olomouci, dnes jsou v Blansku, Nové Lhotě a zítra v Repechách. Vzhledem k tomu můžeme být spokojeni," řekl.

Nejdelší distanci absolvovali muži, když je čekal tucet kilometrů. Po opuštění oválu se vydali kolem zimního stadionu na cyklostezku, dostali se na sídliště Víta Nejedlého a pokračovali na Radslavice. Tam pro ně pořadatelé nachystali obrátku a zpátky do parku se už všichni vraceli přes průmyslovou zónu Sochorova. Děti a mládež poměřily už brzy ráno své fyzické síly přímo na dráze stadionu, junioři, dorost, veteráni a ženy zdolávali vytyčenou sedmikilometrovou trať, tedy bez radslavické části.

Určit favority či favoritky předem nebylo vůbec jednoduché. V mužích se čekal souboj klubově brněnského, ale jinak domácího Tomáše Steinera s renomovanými „přespolními" soupeři. Nakonec ale k němu nedošlo a nebylo to tím, že by Steiner těžko hledal konkurenci.

Naopak, tu nakonec absolutně neměl Jan Kohut z Relax – fit teamu. Jeho dominance byla obrovská, druhému Steinerovi nadělil téměř dvě a půl minuty. „Cítil jsem se dobře, jen škoda, že soupeři se drželi jen asi kilometr a pak už jsem běžel zbytek tratě sám. Tomáš to dobře rozběhl, já chytl svoje tempo a už jsem z něj neslevil. Mám docela natrénováno, takže to nebyl velký problém," okomentoval vítěz.

Jezdí pro vítězství

I podle jeho slov tak byl zisk letošního triumfu hladký a trochu i tradiční. „Krize nebyla, snad jsem si trochu máknul do stoupání těsně před otočkou, jinak jsem si běžel v poklidu. Nebylo to na doraz, na krev. Jezdím sem zhruba každý druhý rok, celkově počtvrté a pokaždé jsem vyhrál, takže to tady mám opravdu rád," usmíval se.

Druhý v cíli si byl vědom, že na Kohuta to nešlo. „Honza předvedl neskutečný výkon, klobouk dolů, utíkal mi a nedalo se ho dostihnout. Navíc já si myslel, že by mi to dnes mohlo běžet, ale ze začátku jsem se docela trápil. Měl jsem trochu odpočinku, tak to bylo přeci jen trochu vidět. Teď už začne příprava na další sezonu," pověděl Steiner.

Poměrně jednoznačně se situaci vyvinula i u žen. Systémem start-cíl vyhrála Irena Pospíšilová z AK Drnovice, kterou si fanoušci pamatují pod jménem Petříková. „Bylo to perfektní. Do třetího kilometru jsem už běžela sama, dobře jsem si rozvrhla síly. Včera jsem se vrátila z dovolené, odpoledne mě čeká ještě další závod, trochu jsem šetřila síly, ale přesto to vyšlo," přiznala Pospíšilová.

Vyškovská 12
25. ročník, stadion Za parkem
Muži (12 km): 1. Jan Kohut (Relax-fit team) 38:33, 2. Tomáš Steiner (AK Drnovice) 40:55, 3. Petr Hének (AK Drnovice) 42:24.
Ženy (7,7 km): 1. Irena Pospíšilová (AK Drnovice) 31:20, 2. Sylvie Kubánková 31:38, 3. Dana Vigašová (SK B. Bystrica) 34:19.
Další vítězové z Vyškovska
Ženy C – Miroslava Hanáková (Sokol Bučovice), ženy D – Marie Hynštová (AK Drnovice), juniorky – Monika Kuncová (LRS), muži C – Jiří Hajzler (AHA), muži D – Svatopluk Kudlička (LRS), předškoláci – Monika Trojancová (Orel Vyškov), přípravka – Stela Tomanová (Orlík), nejmladší žákyně – Tereza Havlíčková (AHA), starší žáci – Eva Zabloudilová, Marek Kalous. (AHA Vyškov).