Ze svého jedenáctidílného seriálu ukrojili o víkendu další, tentokrát mimořádně těžký kousek. Příznivci běhu z Vyškovska, Brněnska a jiných koutů České republiky vážili v sobotu ráno cestu do Nemojan. Tam se pokusili uspět na další letní atletické akci započítávané do regionálního běžeckého poháru Bučovicka, Slavkovska a Vyškovska, nazvané Nemojanský kros.

Jmenovaná akce bývala specifická poměrně slabou účastí, ale na šestnáctý ročník se přihlásilo na šedesát sportovců. Pořadatelé za to mohou vděčit především příjemnému slunečnému počasí a také vhodné změně termínu oproti minulým rokům.

„Loni jsme to uspořádali zrovna v době, kdy probíhalo jedno z atletických kol sezony. Přijelo velmi málo lidí, především z Vyškova. Tak jsme se rozhodli pro jiný víkend a je tu rekordní počet startujících. To je výborné,“ radoval se ředitel závodu Vlastimil Brandýs.

Rozsáhlost startovní listiny je o to významnější, že nemojanský souboj má další specifičnost. Nestartují tu až na výjimku dorostenců a dorostenek mládežnické kategorie. To je podle pořadatelů zapříčiněno obtížností trati. Ta je velmi kopcovitá a vede nejen po silnici, ale z části také lesní cestou. A důležitá je jak fyzická kondice, tak i orientační smysl každého jednotlivce.

„Náš závod je opravdu dost těžký, velmi náročný, ne všichni ho dokážou zvládnout a dokončit,“ přiznal ředitel. Jeho slova se potvrdila i letos, protože tři běžci cíl neviděli.

A kdo se nakonec radoval z vítězství? Potvrdily se papírové předpoklady, neboť první místa v hlavních kategoriích obsadili favorité. Zvláště mezi ženami dominovala velká aspirantka na celkové vítězství v Dlouhé míli Irena Petříková z klubu ASC Bučovice. Pětikilometrovou vzdálenost absolvovala v čase těsně nad jedenadvacet minut.

Za ní se ztrátou čtyřiatřicet sekund skončila druhá Magda Hajzlerová z AHA Vyškov a za ní následovala obrovská propast. Pro třetí příčku si nakonec doběhla opět vyškovská Hana Müllerová. Pikantností závodu je účast polské závodnice Natálie Pszczölka, jíž patří čtvrtá pozice.

„Polská dívka byla zřejmě na dovolené a viděla, že bude závod. Tak přišla a uspěla, bylo vidět, že někde běhá,“ vysvětlil organizátor.

V kategorii mužů se také nekonalo žádné velké překvapení. Zvítězil brněnský Tomáš Steiner, když nástrahy desetikilometrové trati zdolal za necelých šestatřicet a půl minuty. Zhruba o čtyřicet sekund později dorazila dvoučlenná skupina AHA Vyškov ve složení druhý Milan Adamec a třetí Jiří Němeček.

V dalších kategoriích se nejlépe vedlo vyškovským zástupcům Pavlu Horákovi, Svatopluku Kudličkovi, Vojtěchu Krausovi, Marii Hynštové, Dominiku Grohmannovi. Dále potom bučovické Evě Cupalové a účastníkům hájícím brněnské barvy Lence Jančaříkové, Martině Handlířové a Janu Haberlandovi.

Letošní Nemojanský kros se tak zařadí ve své historii k těm nejzdařilejším. „Podle ohlasů závodníků si myslím, že vše bylo tak, jak mělo. Ve srovnání s posledními roky vyšlo i počasí, takže jsem spokojen,“ uzavřel vše Brandýs.