Tato základní škola je jednou z mála škol, které jsou pořadateli běžeckých závodů celostátního charakteru. V termínové listině mezi téměř osmi sty běhy si tato akce získala během sedmi ročníků velkou popularitu.

„Nemalou zásluhu na tom, že běhy v Šaraticích mají vysokou úroveň, má odborný poradce závodu Jiří Šmiták,“ sdělila ředitelka závodu Eliška Novoměstská.

Závod se konal pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje inženýra Stanislava Juránka, který je sám aktivním běžcem a v závodě startoval.

„Dokonalá organizace a příjemné prostředí přilákaly první zářijovou sobotu na start v hlavním závodě na dva tisíce tři sta metrů rekordní počet sto dvaapadesát vytrvalců,“ sdělila Novoměstská.

O výborné sportovní úrovni svědčí to, že první tři závodníci překonali traťový rekord. Výsledky byly také velmi těsné. Zvítězil bulharský běžec Ivan Čotov, který potřeboval na zdolání náročné kopcovité tratě osmatřicet minut a pětapadesát vteřin. Druhý skončil Daniel Orálek z AC Moravská Slavia s časem o dvacet setin horší než Čotov a třetí doběhl Roman Arbet z JM Demolex Bardejov, který zaostal pouze devět setin za druhým běžcem.

V kategorii žen vyhrála o sedmnáct sekund Irena Petříková ASC Bučovice před Miroslavou Petronjukovou z AC Kovošrot Praha a Miladou Barešovou z Bambus Skalice.

Na trase závodu, která vedla ze Šaratic přes Zbýšov, Prace, Mohylu míru, Hostěrádky-Rešov a Šaratice dosáhl Čotov svého třetího prvenství, zatímco Petříková byla ještě úspěšnější, v posledních čtyřech ročnících nenašla na této trati přemožitelku.

Obdiv sklidil nejstarší účastník závodu dvaaosmdesátiletý František Tomášek z Jiskry Otrokovice, který trať zdolal za jednu hodinu a necelých čtyřiadvacet minut.

Nesoutěžního lidového běhu bez rozdílu věku a určování pořadí se na trati čtrnáct set metrů účastnilo přes dvě stě padesát vyznavačů pohybu a tím se stále řadí mezi nejpočetněji obsazené závody v celé republice.

A jak hodnotí závod běžci? „My se na běh v Šaraticích těšíme, protože s takovým vztahem pořadatelů k závodníkům se jen málokde setkáme,“ řekl jeden z běžců Ivo Zejda. Bohuslav Kokta z Kanady byl také spokojený. „Konečně se našel závod v České republice, který splňuje ta nejnáročnější kriteria kvality.“