Mladý úspěšný atlet z Drysic, který nyní studuje čtvrtým rokem aplikovanou tělesnou výchovu na Univerzitě Palackého v Olomouci. To je pětadvacetiletý Jiří Němeček, člen Atletického klubu AHA Vyškov.

Věnuje se běhání a specializuje se převážně na střední tratě osm set a tisíc pět set metrů. „První úspěšné pokusy začaly na druhém stupni Základní školy v Pustiměři. Aktivně trénovat jsem začal až ve druhém ročníku gymnázia ve Vyškově ve svých šestnácti letech,“ vypráví Jiří Němeček. Atletiku a běhání si vybral zřejmě proto, že už od dětství byl vytrvalejší než jeho vrstevníci a běh považoval za přirozený pohyb.

Členem AHA Vyškov je od roku dva tisíce. Nejprve začínal pod vedením Jaromíra Kremličky v Sokole Vyškov. „A protože jsem nechtěl trénovat sám, seznámil mě Kremlička s Jiřím Hajzlerem, což je vedoucí Atletického klubu AHA,“ sděluje Němeček.

„Běhání se věnuji téměř celý týden. Hlavní nácvik probíhá v pondělí, ve středu a v pátek. Jsou to většinou měřené úseky na stadionu ve Vyškově a nebo v Olomouci, prostě tam, kde se zrovna nacházím,“ sděluje Jirka.

Ve Vyškově mají pro tyto dny vyhrazenou dobu od čtyř do šesti a trénuje celá jejich skupina. „V úterý a ve čtvrtek jsou to hodinové výklusy v lese. V sobotu většinou závody a v neděli opět výklus. Trénink trvá přibližně dvě hodiny,“ líčí svůj sportovní týden Němeček.

Jirku v oddíle vede Jiří Hajzler. Jako sportovce ho obdivuje a velice si ho váží také jako člověka. Na atletice a běhání má zejména rád, když se může konfrontovat se soupeři a překonávat osobní rekordy. A hlavně má velkou chuť vítězit. Nejdůležitější je však pro něj dobrý kolektiv.

V hlavní sezoně jezdí Jirka společně s atletickým klubem na druhou národní ligu skupiny D2 a zúčastňuje se i mistrovství Moravy a Slezska. Mimo sezonu si zazávodí také v Brně a okolí, na Vyškovské míli nebo na halovém mistrovství Moravy a Slezska.

„Za svůj největší úspěch považuji po dlouhé době pěti let překonání několika vlastních osobních rekordů na osm set i patnáct set metrů. Hodně si cením také svého vítězství ve Velké ceně Přerova,“ líčí Jirka Němeček.

Kromě běhání rád poslouchá tvrdou rockovou hudbu nebo se baví sledováním nezávislých filmů. Nebrání se posezení s přáteli a provozuje spoustu dalších aktivit. Cizí mu v žádném případě nejsou ani rekreační sporty.

„Ač jsem měl natrénováno, zažil jsem i okamžiky, kdy mě na vrcholu přípravy před důležitým závodem vypovědělo moje zdraví službu,“ vypráví Jirka. Sám ale přiznává, že pokud bude cítit podporu rodiny a zdraví mu bude přece jen sloužit, chtěl by i nadále běhat.